LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ TURTINIŲ IR NETURTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO VIEŠOSIOSE ĮSTAIGOSE
2007 m. rugsėjo 26 d. Nr. 1025
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412; 2006, Nr. 87-3397) 191 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Valstybės ir savivaldybių turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo viešosiose įstaigose taisykles (pridedama).
2. Nustatyti, kad:
2.1. Tuo atveju, kai valstybė ar savivaldybė steigia viešąją įstaigą ar dalyvauja ją steigiant, valstybės ar savivaldybės institucija, teikianti Lietuvos Respublikos Vyriausybei nutarimo ar savivaldybės tarybos sprendimo dėl viešosios įstaigos steigimo ir valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto investavimo projektą, kartu pateikia steigimo akto ar steigimo sutarties projektą.
2.2. Valstybės ar savivaldybės, kaip viešosios įstaigos dalininkės (savininkės), turtines ir neturtines teises įgyvendina valstybės ar savivaldybės institucija, kuriai atitinkamai Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime ar savivaldybės tarybos sprendime dėl viešosios įstaigos steigimo ir valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto investavimo pavedama įgyvendinti viešosios įstaigos dalininko (savininko) teises ir pareigas, o viešosios įstaigos, įsteigtos iki 2007 m. vasario 8 d., dalininkės (savininkės) turtines ir neturtines teises įgyvendina valstybės ar savivaldybės institucija (institucijos), įgyvendinusi (-ios) viešosios įstaigos dalininko (savininko) teises ir pareigas iki šio nutarimo įsigaliojimo, jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba savivaldybės taryba nenustato kitaip. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar savivaldybės taryba prireikus gali taip pat nustatyti, kad viešojoje įstaigoje turi būti sudaromas kolegialus valdymo organas, nustatyti kolegialaus valdymo organo kompetenciją, jo sudarymo ir atšaukimo tvarką ir pavesti valstybės ar savivaldybės institucijai, įgyvendinančiai valstybės ar savivaldybės, kaip viešosios įstaigos dalininkės, teises ir pareigas, siekti (o savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai – užtikrinti), kad tai būtų nustatyta viešosios įstaigos įstatuose. Šiame nutarime valstybės ar savivaldybės institucija, įgyvendinanti valstybės ar savivaldybės, kaip viešosios įstaigos dalininkės (savininkės), teises ir pareigas, vadinama dalininko (savininko) teises ir pareigas įgyvendinančia institucija.
2.3. Valstybės ar savivaldybės, kaip viešosios įstaigos, veikiančios po juridinio asmens pertvarkymo, dalininkės (savininkės), teises ir pareigas įgyvendina ta pati institucija, kuri įgyvendino valstybės ar savivaldybės, kaip pertvarkyto juridinio asmens dalyvės, teises ir pareigas, jeigu atitinkamai Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar savivaldybės taryba nenusprendžia kitaip.
2.4. Atstovaudama valstybei ar savivaldybei, dalininko (savininko) teises ir pareigas įgyvendinanti institucija privalo analizuoti viešosios įstaigos veiklą, veikti atitinkamai valstybės ar savivaldybės ir viešosios įstaigos naudai, laikydamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 81 straipsnyje išdėstytų principų. Tų pačių principų privalo laikytis ir valstybės ar savivaldybės institucija, kuriai pavesta atstovauti atitinkamai valstybei ar savivaldybei, kaip viešosios įstaigos steigėjai.
2.5. Dalininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija privalo siekti (o savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija – užtikrinti), kad viešosios įstaigos įstatai visuotinio dalininkų susirinkimo kompetencijai priskirtų sprendimo priėmimą dėl viešosios įstaigos:
2.5.4. viešosios įstaigos valdymo struktūros ir pareigybių sąrašo sudarymo tvarkos aprašo tvirtinimo;
2.5.5. pareigybių, į kurias darbuotojai priimami konkurso būdu, sąrašo ir kvalifikacinių reikalavimų tvirtinimo;
2.6. Viešosios įstaigos likvidavimo atveju:
2.6.1. valstybei ar savivaldybei, kaip viešosios įstaigos dalininkei (savininkei), tenkantis finansinis turtas (pinigai) pervedamas atitinkamai į Lietuvos Respublikos valstybės ar savivaldybės biudžetą;
2.6.2. valstybei, kaip viešosios įstaigos dalininkei (savininkei), tenkantis turtas, nenurodytas šio nutarimo 2.6.1 punkte, perduodamas valstybės įmonei Valstybės turto fondui valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise teisės aktų nustatyta tvarka, jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybė nenustato kitaip.
3. Įgalioti valstybės įmonę Valstybės turto fondą perimti valstybei, kaip viešosios įstaigos dalininkei (savininkei), perduodamą likviduojamos viešosios įstaigos turtą, nurodytą šio nutarimo 2.6.2 punkte.
4. Pavesti viešosios įstaigos dalininko (savininko) teises ir pareigas įgyvendinančioms institucijoms per 3 mėnesius nuo šio nutarimo įsigaliojimo, vadovaujantis šiuo nutarimu patvirtintomis Valstybės ir savivaldybių turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo viešosiose įstaigose taisyklėmis, patvirtinti atstovavimo valstybei ar savivaldybei viešosiose įstaigose taisykles. Jeigu kelios valstybės institucijos įgyvendina valstybės, kaip vienos viešosios įstaigos, įsteigtos iki 2007 m. vasario 8 d., dalininkės (savininkės), turtines ir neturtines teises, atstovavimo valstybei šioje viešojoje įstaigoje taisykles šios institucijos patvirtina bendru sprendimu. Valstybės institucijos, kurioms Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu pirmą kartą pavedama įgyvendinti valstybės, kaip viešosios įstaigos dalininkės (savininkės), teises ir pareigas, atstovavimo valstybei viešosiose įstaigose taisykles patvirtina per 3 mėnesius nuo pastarojo nutarimo įsigaliojimo.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2007 m. rugsėjo 26 d. nutarimu Nr. 1025
VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ TURTINIŲ IR NETURTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO VIEŠOSIOSE ĮSTAIGOSE TAISYKLĖS
1. Valstybės ir savivaldybių turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo viešosiose įstaigose taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) reglamentuoja valstybės ir savivaldybių, kaip viešųjų įstaigų dalininkių (savininkių), turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimą. Šiose Taisyklėse nurodytos valstybės ar savivaldybių institucijų, įgyvendinančių valstybės ar savivaldybės turtines ir neturtines teises ir pareigas viešosiose įstaigose (toliau vadinama – institucija), taip pat asmenų, kuriems institucija duoda įgaliojimus atstovauti valstybei ar savivaldybei viešosiose įstaigose, teisės ir pareigos.
2. Institucijos tvirtinamose atstovavimo valstybei ar savivaldybei viešosiose įstaigose taisyklėse, be kitų nuostatų, suformuluojama institucijos politika dėl balsavimo visuotiniame dalininkų susirinkime principo nustatymo viešosios įstaigos įstatuose (kiekvienas dalininkas turi vieną balsą, dalininko balsų skaičius proporcingas jo įnašo dydžiui ar kt.), kvalifikacijos reikalavimai, kuriuos turi atitikti institucijos keliami kandidatai į kolegialių viešųjų įstaigų organų, kuriuos renka visuotinis dalininkų susirinkimas, narius, visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimų projektų pateikimo institucijos vadovui tvarka, įgaliojimo atstovauti valstybei ar savivaldybei viešosios įstaigos visuotiniame dalininkų susirinkime ir ne visuotinio dalininkų susirinkimo metu išdavimo tvarka, įgaliotinio atsiskaitymo institucijai tvarka.
3. Institucija įgyvendina valstybės ar savivaldybės, kaip viešosios įstaigos dalininkės (savininkės), turtines ir neturtines teises, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 68-1633; 2004, Nr. 25-752), šiuo nutarimu, kitais teisės aktais ir viešosios įstaigos įstatais.
4. Institucija privalo reikalauti, kad viešoji įstaiga pateiktų jai registruotu laišku pranešimą apie visuotinio dalininkų susirinkimo sušaukimą viešosios įstaigos įstatuose nustatytais terminais.
5. Institucija privalo į visuotinio dalininkų susirinkimo renkamą organą iškelti tiek kandidatų, kad jų skaičiaus santykis su viešosios įstaigos organo narių skaičiumi būtų ne mažesnis už jos balsų dalį visuotiniame dalininkų susirinkime.
6. Institucija duoda institucijos valstybės tarnautojui ar darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį (toliau vadinama – įgaliotinis), įgaliojimą atstovauti valstybei ar savivaldybei viešosios įstaigos visuotiniame dalininkų susirinkime arba ne visuotinio dalininkų susirinkimo metu. Kai valstybė ar savivaldybė yra viešosios įstaigos savininkė, institucija neduoda įgaliojimo atstovauti atitinkamai valstybei ar savivaldybei visuotinio dalininkų susirinkimo metu, o priima rašytinį sprendimą, kuris prilygsta visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimui. Kai šios Taisyklės taikomos įgaliojimui įgyvendinti neturtines teises viešosios įstaigos visuotiniame dalininkų susirinkime ir įgaliojimui įgyvendinti neturtines teises ne visuotiniame dalininkų susirinkime, vartojamas žodis „įgaliojimas“.
7. Įgaliotiniui duodamą įgaliojimą pasirašo institucijos vadovas. Įgaliojimas tvirtinamas institucijos antspaudu, jeigu institucija privalo jį turėti.
8. Institucijos vadovas turi užtikrinti, kad įgaliojime atstovauti valstybei ar savivaldybei viešosios įstaigos visuotinio dalininkų susirinkimo metu būtų nurodoma:
8.6. kaip įgaliotinis turi balsuoti kiekvienu visuotinio dalininkų susirinkimo darbotvarkės klausimu, taip pat dėl kitų tokią teisę turinčių asmenų pasiūlytų visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimų projektų, papildomų kandidatų į visuotinio dalininkų susirinkimo renkamų viešosios įstaigos organų narius ar audito įmonės. Prireikus įgaliojime taip pat nurodoma, kokius naujus visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimų projektus, papildomus kandidatus į visuotinio dalininkų susirinkimo renkamo viešosios įstaigos organo narius arba audito įmonę turi siūlyti įgaliotinis susirinkimo metu ir už juos balsuoti;
9. Įgaliojimui įgyvendinti neturtines teises ne visuotiniame dalininkų susirinkime taikomi šių Taisyklių 8 punkto reikalavimai, išskyrus 8.4 ir 8.6 punktų nuostatas.
10. Įgaliojime neturi būti suteikta galimybė įgaliotiniui perįgalioti kitą asmenį atlikti veiksmus, kuriuos jis yra įgaliotas atlikti.
11. Įgaliotiniu negali būti:
11.3. asmuo, kurio įgaliojimas atstovauti valstybei ar savivaldybei per pastaruosius 5 metus panaikintas dėl netinkamo atstovavimo valstybei ar savivaldybei;
12. Ketinamas skirti arba paskirtas įgaliotiniu asmuo privalo nedelsdamas pranešti institucijai apie šių Taisyklių 11 punkte nurodytų aplinkybių buvimą arba atsiradimą.
13. Įgaliotinis privalo:
14. Tik vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu ar savivaldybės tarybos sprendimu dėl konkrečios viešosios įstaigos institucija gali suteikti įgaliojimą balsuoti visuotinio dalininkų susirinkimo darbotvarkės klausimais už viešosios įstaigos:
14.2. likvidavimo atšaukimą, jeigu sprendimą likviduoti viešąją įstaigą buvo priėmęs visuotinis dalininkų susirinkimas;
15. Šių Taisyklių 14 punkte nurodytame Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime ar savivaldybės tarybos sprendime nurodoma institucija ar institucijos, kurioms pavedama įgyvendinti atitinkamai valstybės ar savivaldybės, kaip po reorganizavimo veiksiančios viešosios įstaigos (viešųjų įstaigų) dalininkės (savininkės) arba po viešosios įstaigos pertvarkymo veiksiančio juridinio asmens dalyvės, teises ir pareigas.