LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL TARNYBINIO PATIKRINIMO IR TARNYBINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS PAREIGŪNAMS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. rugsėjo 26 d. Nr. 1K-237

Vilnius

 

Vadovaudamasi Tarnybos Lietuvos Respublikos muitinėje statuto (Žin., 2000, Nr. 94-2917; 2003, Nr. 64-2881) 42 straipsnio 2 dalimi,

tvirtinu Tarnybinio patikrinimo ir tarnybinių nuobaudų skyrimo Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnams taisykles (pridedama).

 

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                             DALIA GRYBAUSKAITĖ

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministro

2003 m. rugsėjo 26 d. įsakymu Nr. 1K-237

 

TARNYBINIO PATIKRINIMO IR TARNYBINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS PAREIGŪNAMS

TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Tarnybinio patikrinimo ir tarnybinių nuobaudų skyrimo Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnams taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja Tarnybos Lietuvos Respublikos muitinėje statute (Žin., 2000, Nr. 94-2917; 2003, Nr. 64-2881) (toliau – statutas) nustatytų tarnybinių nuobaudų skyrimo muitinės pareigūnams bei tarnybinių patikrinimų dėl jų padarytų tarnybinių nusižengimų atlikimo tvarką.

2. Pagrindinis taisyklių tikslas – sudaryti sąlygas išsamiai ir nešališkai ištirti muitinės pareigūnų (toliau – pareigūnai) tarnybinių nusižengimų aplinkybes, priežastis ir sąlygas, nustatyti kaltus pareigūnus bei siekti tarnybinės drausmės stiprinimo bei tarnybinių nusižengimų prevencijos.

3. Tarnybinės nuobaudos skyrimo pagrindas yra tarnybinis nusižengimas.

4. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

tarnybinis nusižengimas – kalta pareigūno veika (veiksmai ar neveikimas), kuria pažeidžiami teisės aktai, reglamentuojantys jo pareigų atlikimą;

pareigūno vardo diskreditavimas – su tarnybinių pareigų atlikimu susijusi ar nesusijusi muitinės pareigūno veika, kuria akivaizdžiai menkinamas muitinės autoritetas ir griaunamas pasitikėjimas ja;

akivaizdus tarnybinis nusižengimas – pareigūno veika, turinti visus tarnybinio nusižengimo sudėties požymius, kuriems nustatyti tyrimas nereikalingas ir pareigūnas jų neginčija.

Kitos taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka statute vartojamas sąvokas.

5. Tarnybinės nuobaudos skiriamos laikantis šių principų:

5.1. už vieną tarnybinį nusižengimą skiriama tik viena tarnybinė nuobauda, o už pakartotinį nusižengimą skiriama griežtesnė nuobauda;

5.2. atsižvelgiama į padaryto tarnybinio nusižengimo sunkumą, jo padarymo aplinkybes, priežastis ir pasekmes, taip pat nusižengimą padariusio pareigūno kaltę bei asmenybę;

5.3. už tyčinį tarnybinį nusižengimą skiriama griežtesnė nuobauda negu už nusižengimą dėl neatsargumo ar aplaidumo;

5.4. atsakomybė yra didesnė, jeigu tarnybinis nusižengimas padaromas prieš pavaldų pagal pareigas valstybės tarnautoją;

5.5. už tarnybinius nusižengimus pareigūnams gali būti skiriamos tik statuto 34 straipsnio 1 dalyje nustatytos tarnybinės nuobaudos.

 

II. TARNYBINIS PATIKRINIMAS

 

6. Pareigūną į pareigas priėmęs finansų ministras, Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) direktorius arba muitinės įstaigos vadovas (toliau – įstaigos vadovas), gavęs taisyklių 26 punkte nurodytą informaciją, ne vėliau kaip kitą darbo dieną paveda tarnybinius nusižengimus tiriančio padalinio vadovui, o jeigu tokio padalinio įstaigoje nėra – už personalo tvarkymą atsakingo padalinio vadovui ar kitam pareigūnui (prireikus, gali būti sudaroma komisija) (toliau – tikrintojas) atlikti tarnybinį patikrinimą. Tarnybinis patikrinimas neatliekamas, jei tarnybinis nusižengimas yra akivaizdus. Tokiu atveju įstaigos vadovas paveda tikrintojui paimti akivaizdų tarnybinį nusižengimą padariusio pareigūno pasiaiškinimą ir surašyti teikimą tarnybinei nuobaudai skirti. Teikimas turi atitikti taisyklių 21 punkte nustatytus tarnybinio patikrinimo išvados reikalavimus.

7. Esant pagrindui manyti, kad pareigūnas padarė tarnybinį nusižengimą, už kurį gali būti paskirta tarnybinė nuobauda – atleidimas iš pareigų, komisiją sudaryti būtina. Komisija iš ne mažiau kaip 3 asmenų sudaroma ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po to, kai įstaigos vadovas gauna oficialią informaciją apie pareigūno tarnybinį nusižengimą. Komisija sudaroma įstaigos vadovo įsakymu.

8. Nusižengusių Muitinės departamento ar muitinės įstaigų personalo arba tarnybinių tyrimų padalinių vadovų funkcijas tarnybinio patikrinimo atlikimo ir tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūroje atlieka įstaigos vadovo įgaliotas kito įstaigos padalinio vadovas. Muitinės departamento Tarnybinių tyrimų tarnyba Muitinės departamento direktoriaus pavedimu turi teisę atlikti tarnybinį patikrinimą bet kurioje muitinės įstaigoje, taip pat savo iniciatyva arba Muitinės departamento direktoriaus pavedimu perimti tarnybinio patikrinimo medžiagą savo žinion bet kuriuo tarnybinio patikrinimo atlikimo metu.

9. Tarnybinis patikrinimas neatliekamas, o pradėtas turi būti nutrauktas:

9.1. nustačius, kad dėl gautos informacijos apie galimą pareigūno tarnybinį nusižengimą jau buvo atliktas tarnybinis patikrinimas ir priimtas atitinkamas sprendimas, o gautoje informacijoje nenurodoma jokių naujų pareigūno atsakomybei reikšmingų aplinkybių, kurios nebuvo tirtos, ir nėra įtikinamų argumentų, jog ankstesnis sprendimas yra neteisingas;

9.2. nustačius, kad ikiteisminio tyrimo institucijos sprendimu, teismo sprendimu ar nuosprendžiu įvertinta pareigūno veika, dėl kurios yra gauta informacija apie galimą tarnybinį nusižengimą, ir joje teisės aktų pažeidimų nekonstatuota;

9.3. nustačius, jog skundžiami ikiteisminio tyrimo pareigūno priimti procesiniai sprendimai, atliekant ikiteisminį tyrimą;

9.4. nustačius, kad pareigūnas nedirba Lietuvos Respublikos muitinėje arba yra miręs.

10. Tarnybinis patikrinimas taip pat gali būti neatliekamas, o pradėtas – gali būti nutrauktas, jei nustatoma, jog skundžiami pareigūnų veiksmai atlikti daugiau nei prieš 1 metus (išskyrus, jei veikoje įžvelgiama nusikaltimo požymių). Tokiu atveju sprendimą dėl tarnybinio patikrinimo atlikimo (nutraukimo) priima taisyklių 6 punkte nurodyti pareigūnai.

11. Gavus taisyklių 25 punkte nurodytą informaciją apie galimą tarnybinį nusižengimą ir nustačius, kad dėl pareigūno veikos yra pradėtas ikiteisminis tyrimas, teisminio nagrinėjimo procesas arba bylos dėl administracinio teisės pažeidimo teisena, tarnybinis patikrinimas pradedamas ir sustabdomas.

12. Tarnybinio patikrinimo metu nustačius, kad tarnybinis nusižengimas turi nusikalstamos veikos ar administracinio teisės pažeidimo požymių, tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūra sustabdoma ir tarnybinio patikrinimo medžiaga perduodama kompetentingai institucijai.

13. Tarnybinio patikrinimo metu nustačius kitus pareigūnų pažeidimus, nenurodytus gautoje informacijoje apie galimą tarnybinį nusižengimą, tyrimas dėl jų tęsiamas laikantis šios taisyklių reikalavimų.

14. Tikrinamas pareigūnas įstaigos vadovo įsakymu, esant statuto 40 straipsnio 1 dalies 4 punkte nustatytam pagrindui, tarnybinio patikrinimo atlikimo laikui nušalinamas nuo pareigų. Tokį sprendimą įstaigos vadovas gali priimti tik gavęs motyvuotą tikrintojo teikimą dėl tikrinamo pareigūno nušalinimo nuo pareigų. Draudžiama tikrinamą pareigūną nušalinti nuo pareigų neinformavus jo apie pradėtą tarnybinį patikrinimą taisyklių 18 punkte nustatyta tvarka. Su įsakymu dėl nušalinimo nuo pareigų tikrinamas pareigūnas supažindinamas pasirašytinai per 3 darbo dienas, neįskaitant laiko, per kurį tikrinamas pareigūnas nebuvo darbe dėl ligos arba atostogavo. Pareigūnui atsisakius pasirašyti, apie tai pažymima įsakyme, kurį pasirašo personalo vadovas ir 2 pareigūnai. Nušalintas nuo pareigų pareigūnas privalo grąžinti tarnybinį pažymėjimą, identifikavimo ženklą, tarnybos ženklą, tarnybinį šaunamąjį ginklą, specialiąsias priemones, asmeninį antspaudą, visus jam patikėtus dokumentus, seifų, saugyklų ir tarnybinių patalpų raktus.

15. Tikrintojui draudžiama atlikti tarnybinį patikrinimą, jei tai gali sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą. Tikrintojas apie galimą interesų konfliktą privalo nedelsdamas raštu informuoti savo tiesioginį vadovą arba pavedusį atlikti tarnybinį patikrinimą pareigūną ir nusišalinti nuo tolesnio tarnybinio patikrinimo.

16. Tikrintojas turi teisę:

16.1. išvykti į įvykio vietą;

16.2. apklausti su tikrinama veika susijusius pareigūnus ir kitus asmenis;

16.3. nustatyta tvarka susipažinti su reikiamais dokumentais ir gauti jų kopijas;

16.4. konsultuotis su reikiamais specialistais;

16.5. gauti kitą reikiamą informaciją;

16.6. teikti motyvuotą teikimą dėl tikrinamo pareigūno nušalinimo nuo pareigų.

17. Tikrinamas pareigūnas turi teisę:

17.1. teikti paaiškinimus, prašymus bei įrodymus;

17.2. baigus tikrinimą, susipažinti su patikrinimo metu surinkta medžiaga bei tarnybinio patikrinimo išvada. Su tarnybinio patikrinimo medžiagos įslaptinta informacija supažindinami tik tie tikrinami pareigūnai, kurie turi nustatyta tvarka išduotą dokumentą, patvirtinantį asmens teisę dirbti ar susipažinti su atitinkamą paslaptį sudarančia informacija;

17.3. tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūros metu turėti advokatą ar kitą įgaliotą asmenį, kuris jam atstovautų.

18. Tikrintojas per 3 darbo dienas nuo tarnybinio patikrinimo pradžios surašo taisyklių priede nurodytą pranešimą dėl tarnybinio nusižengimo (toliau – pranešimas), kuriuo pasirašytinai informuoja tikrinamą pareigūną apie pradėtą patikrinimą. Jeigu tikrinamas pareigūnas nepasirašo, kad susipažino su pranešimu, apie tai pažymima pranešime, kurį pasirašo tikrinamą pareigūną į pareigas priėmęs asmuo ir 2 pareigūnai. Toks pareigūno atsisakymas pasirašyti neturi įtakos pačios tarnybinės nuobaudos skyrimui. Jeigu su pranešimu supažindina ne tikrintojas, pranešimas ne vėliau kaip kitą darbo dieną pateikiamas tikrintojui. Per pranešime nurodytą terminą pareigūnas turi teisę pateikti paaiškinimą.

19. Jeigu yra pagrindas manyti, kad pareigūnas tarnybos metu apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų, tiesioginis jo vadovas arba aukštesnes pareigas einantis vadovas nedelsdamas nušalina pareigūną nuo pareigų likusiam tos dienos tarnybos laikui. Nušalinimo faktas įforminamas aktu, kurį surašo pareigūną nušalinęs nuo pareigų vadovas ir 2 pareigūnai. Pareigūną nušalinęs nuo pareigų vadovas privalo nedelsdamas kreiptis į medicinos įstaigą su prašymu patikrinti, ar pareigūnas apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų. Pareigūno atsisakymas vykdyti jį nušalinusio nuo pareigų vadovo nurodymą tikrintis dėl apsvaigimo fakto nustatymo prilyginamas buvimui tarnybos metu neblaiviam arba apsvaigusiam nuo narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų. Nustačius, kad pareigūnas buvo apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų, jam už nušalinimo laiką darbo užmokestis nemokamas, o apsvaigimo fakto patikrinimo išlaidos išieškomos iš pareigūno darbo užmokesčio.

20. Tikrintojas tarnybinį patikrinimą privalo atlikti ne ilgiau kaip per 20 dienų nuo pavedimo atlikti tarnybinį patikrinimą gavimo dienos, neįskaitant laiko, per kurį tikrinamas pareigūnas nebuvo darbe dėl ligos arba atostogavo. Esant svarbioms aplinkybėms, patikrinimą skyręs pareigūnas gali pratęsti patikrinimo terminą dar iki 10 dienų.

21. Tarnybinis patikrinimas baigiamas, surašant tarnybinio patikrinimo išvadą (toliau – išvada), kurioje išdėstomos nustatytos aplinkybės ir pateikiamas teisinis tikrinamo pareigūno veikos įvertinimas. Konstatavus, kad tikrinamas pareigūnas padarė tarnybinį nusižengimą, išvadoje turi būti nurodyta, koks tai tarnybinis nusižengimas (nurodomas atitinkamas teisės akto straipsnis), jo padarymo laikas, aplinkybės, ar jis padarytas tyčia, dėl neatsargumo ar aplaidumo, padarytos žalos pobūdis ir dydis, tarnybinio nusižengimo pasekmės ir pasiūlymas dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo, taip pat, esant reikalui, pasiūlymai pašalinti tarnybinio nusižengimo priežastis.

22. Su išvada per 3 darbo dienas nuo jos surašymo, neįskaitant laiko, per kurį tikrinamas pareigūnas nebuvo darbe dėl ligos arba atostogavo, pasirašytinai supažindinamas tikrinamas pareigūnas, kuris per vieną darbo dieną turi teisę dėl jos pateikti papildomą pasiaiškinimą. Šiam atsisakius susipažinti arba nepasirašius išvados, surašomas aktas, kurį pasirašo į pareigas pareigūną priėmęs asmuo ir 2 pareigūnai. Aktas ne vėliau kaip kitą darbo dieną pateikiamas tikrintojui.

23. Tikrintojas ne vėliau kaip kitą darbo dieną po tikrinamo pareigūno supažindinimo su išvada ją pateikia pareigūnui, davusiam pavedimą atlikti tarnybinį patikrinimą.

 

III. TARNYBINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMAS

 

24. Tarnybinę nuobaudą įsakymu skiria įstaigos vadovas.

25. Tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūra pradedama pareigūno tiesioginio vadovo arba pareigūną į pareigas priėmusio asmens iniciatyva arba gavus rašytinę informaciją (asmens skundą, tarnybinį pranešimą, žiniasklaidoje paskelbtą ar kitokią informaciją) apie pareigūno padarytą tarnybinį nusižengimą.

26. Įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į tarnybinio patikrinimo išvadą arba į teikimą tarnybinei nuobaudai skirti bei tarnybinio nusižengimo padarymu įtariamo pareigūno pasiaiškinimą, per 2 darbo dienas priima sprendimą skirti pareigūnui tarnybinę nuobaudą arba jos neskirti. Jeigu tarnybinio patikrinimo metu tikrinamas pareigūnas buvo nušalintas nuo pareigų, kartu išsprendžiamas klausimas dėl jo grąžinimo į pareigas ir darbo užmokesčio mokėjimo už nušalinimo laikotarpį (išskyrus atvejį, kai pareigūnas atleidžiamas iš pareigų).

27. Tarnybinė nuobauda – atleidimas iš pareigų skiriama esant statuto 37 straipsnio 2 dalyje nustatytiems pagrindams.

28. Su įsakymu dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo pareigūnas supažindinamas pasirašytinai per 3 darbo dienas, neįskaitant laiko, per kurį pareigūnas nebuvo tarnyboje dėl ligos arba atostogavo. Pareigūnui atsisakius pasirašyti, apie tai pažymima įsakyme, kurį pasirašo už personalo tvarkymą atsakingo padalinio vadovas, o jeigu tokio padalinio nėra – už personalo tvarkymą atsakingas tarnautojas ir 2 pareigūnai.

29. Tarnybinė nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo tarnybinio nusižengimo nustatymo dienos, neįskaitant laiko, kurį muitinės pareigūnas nebuvo tarnyboje dėl ligos arba atostogavo.

30. Negalima skirti tarnybinės nuobaudos praėjus vieneriems metams nuo tarnybinio nusižengimo padarymo dienos arba nuo tęstinio nusižengimo padarymo dienos (išskyrus šių taisyklių 31 punkte nurodytą atvejį).

31. Taisyklių 11 ir 12 punktuose numatytais atvejais sustabdžius tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūrą, tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūra atnaujinama ir tęsiama, jeigu atsisakoma pradėti ikiteisminį tyrimą, bylos dėl administracinio teisės pažeidimo teiseną arba asmuo nepatraukiamas baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn ir procesas yra pasibaigęs. Tokiu atveju tarnybinė nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo šių sąlygų atsiradimo, jei po ikiteisminį tyrimą atlikti ar administracinę bylą tirti kompetentingos institucijos sprendimo priėmimo dienos nepraėjo daugiau kaip vieneri metai. Jei šis terminas praėjo, tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūra nutraukiama.

32. Taisyklių 11, 12, 31 punktuose nurodytais atvejais Tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūrą tikrintojo teikimu sustabdo bei atnaujina vadovas, turintis teisę skirti tarnybinę nuobaudą.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33. Pareigūnai – profesinių sąjungų atstovai – turi teisę susipažinti su tarnybinio patikrinimo medžiaga, teikti siūlymus dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo. Teisę susipažinti su tarnybinio patikrinimo medžiagoje esančia įslaptinta informacija turi tik tie profesinių sąjungų atstovai, kurie turi leidimus dirbti ar susipažinti su tokia informacija.

34. Įsakymą dėl tarnybinės nuobaudos paskyrimo per 1 mėnesį galima apskųsti teismui Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

35. Duomenys apie pareigūnui paskirtas tarnybines nuobaudas įrašomi į valstybės tarnautojo asmens bylą ir pateikiami valstybės tarnautojų registrui Lietuvos Respublikos valstybės tarnautojų registro nuostatų nustatyta tvarka.

36. Tarnybinių nuobaudų galiojimo tvarką nustato statuto 38 straipsnis.

______________


Tarnybinio patikrinimo ir tarnybinių

nuobaudų skyrimo Lietuvos Respublikos

muitinės pareigūnams taisyklių

priedas

 

________________________________________________________________________________  

(įstaigos, atliekančios tarnybinį patikrinimą, pavadinimas)

 

________________________________________________________________________________

(adresatas – muitinės įstaigos pavadinimas, muitinės pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

PRANEŠIMAS DĖL TARNYBINIO NUSIŽENGIMO

_____________

(data)

_________________

(parengimo vieta)

 

Pranešame, kad _______________________________  yra atliekamas tarnybinis patikrinimas.

                              (nurodyti tarnybinio patikrinimo atlikimo teisinį pagrindą)

 

Yra duomenų, jog galimai padarėte tarnybinį nusižengimą: _________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________ .

(nurodyti galimo tarnybinio nusižengimo aplinkybes)

 

Prašome pateikti paaiškinimą dėl galimai padaryto tarnybinio nusižengimo iki _________________ .

                                                                                                                                                                                     (data)

 

Tikrintojas _______________________________________________________________________

(parašas, vardo raidė, pavardė)

 

Pranešame, kad tikrinamas pareigūnas turi teisę teikti paaiškinimus, prašymus bei įrodymus; baigus tarnybinį patikrinimą, susipažinti su tarnybinio patikrinimo išvada bei tarnybinio patikrinimo metu surinkta medžiaga, išsaugant valstybinę ir tarnybinę paslaptį; tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūros metu turėti advokatą ar kitą įgaliotą atstovą; Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka apskųsti tikrintojo veiksmus.

 

Susipažinau: (*)

________________________________

                (pareigūno vardas, pavardė)

________________________________

                                 (parašas)

________________________________

                                    (data)

 

* Pareigūnui atsisakius pasirašyti, tai pažymima pranešime, kurį pasirašo tikrinamą pareigūną į pareigas priėmęs asmuo ir 2 pareigūnai.

______________