LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS PASLAPTĮ SUDARANČIŲ ŽINIŲ PERDAVIMO KITOMS VALSTYBĖMS ARBA TARPTAUTINĖMS ORGANIZACIJOMS IR LEIDIMŲ KITŲ VALSTYBIŲ PILIEČIAMS DIRBTI AR SUSIPAŽINTI SU LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS PASLAPTĮ SUDARANČIOMIS ŽINIOMIS IŠDAVIMO BEI KITŲ VALSTYBIŲ AR TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ PASLAPČIŲ IŠSAUGOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1996 m. gegužės 27 d. Nr. 623
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo (Žin., 1995, Nr. 96-2146) 1 straipsnio ir 5 straipsnio 7 punkto nuostatomis, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Patvirtinti Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančių žinių perdavimo kitoms valstybėms arba tarptautinėms organizacijoms ir leidimų kitų valstybių piliečiams dirbti ar susipažinti su Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančiomis žiniomis išdavimo bei kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų paslapčių išsaugojimo taisykles (pridedama).
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 623
Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančių žinių perdavimo kitoms valstybėms arba tarptautinėms organizacijoms ir leidimų kitų valstybių piliečiams dirbti ar susipažinti su Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančiomis žiniomis išdavimo bei kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų paslapčių išsaugojimo taisyklės
Bendrosios nuostatos
1. Šios taisyklės nustato bendruosius reikalavimus, kurių turi būti laikomasi perduodant Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančias žinias kitoms valstybėms arba tarptautinėms organizacijoms ir išduodant leidimus kitų valstybių piliečiams dirbti ar susipažinti su Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančiomis žiniomis, taip pat saugant kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų paslaptis, perduotas Lietuvos Respublikai.
Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančių žinių perdavimas kitoms valstybėms ar tarptautinėms organizacijoms
2. Žinios, pagal Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo 2 straipsnio nuostatas sudarančios valstybės paslaptį, gali būti perduotos tik toms valstybėms ar tarptautinėms organizacijoms, su kuriomis Lietuvos Respublika yra sudariusi tarptautines slaptos informacijos apsaugos sutartis, kurių nuostatos turi užtikrinti, kad:
2.1. perduotoms žinioms bus suteiktos slaptumo žymos, ekvivalentiškos Lietuvos Respublikoje vartojamoms slaptumo žymoms;
2.2. perduotos žinios bus saugomos pagal toje valstybėje, kuriai perduodamos žinios, numatytus slaptos informacijos apsaugos standartus;
2.3. perduotos žinios be Lietuvos Respublikos sutikimo niekam kitam nebus perduotos ar atskleistos, su jomis nebus supažindinta trečiosios šalies vyriausybė, asmuo ar kitas subjektas;
2.4. perduotos žinios bus naudojamos tik tais tikslais, kuriems jos yra skirtos, ir bus prieinamos tik tiems asmenims, kuriems jos būtinos oficialiais tikslais;
2.5. kiekvienas asmuo, kuriam bus suteikta teisė dirbti ar susipažinti su perduotomis žiniomis, turės atitinkamą leidimą dirbti ar susipažinti su slapta informacija, arba toks asmuo bus patikrintas pagal valstybėje, kuriai perduodamos žinios, nustatytus asmens patikimumo standartus, patvirtinančius, kad jam gali būti suteikta teisė dirbti ar susipažinti su slapta informacija.
3. Perduoti valstybės paslaptį sudarančias žinias gali tik valstybės paslapčių subjektai, suderinę su Nuolatine sutarčių saugumo klausimais rengimo ir įgyvendinimo koordinavimo komisija prie Užsienio reikalų ministerijos.
6. Žinios, nesudarančios valstybės paslapties, tačiau atitinkančios NATO klasifikaciją „NATO RESTRICTED“, gali būti siunčiamos ir registruotu paštu, tačiau dokumentai su tokiomis žiniomis turi būti įpakuoti pagal šių taisyklių nuostatas.
7. Žinias su žymomis „Visiškai slaptai“ ar „Slaptai“ gabenantis kurjeris privalo turėti Nuolatinės sutarčių saugumo klausimais rengimo ir įgyvendinimo koordinavimo komisijos prie Užsienio reikalų ministerijos išduotą asmens patikimumo pažymėjimą.
8. Draudžiama neužšifruotas slaptas ir visiškai slaptas žinias perduoti kompiuterinėmis informacijos perdavimo priemonėmis.
9. Žinios su žymomis „Visiškai slaptai“ ar „Slaptai“, perduodamos kitoms valstybėms ar tarptautinėms organizacijoms, turi būti registruojamos pagal Lietuvos archyvų departamento ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento patvirtintas Slaptosios raštvedybos taisykles.
10. Siunčiami dokumentai, kuriuose yra valstybės paslaptį sudarančių žinių, turi būti įpakuoti dvigubuose nepermatomuose stipriuose paketuose. Ant vidinio paketo ar voko turi būti pažymėtas slaptumo laipsnis, gavėjo ir siuntėjo adresai, dokumento numeris. Paketas užklijuojamas, persiuvamas siūlu arba viela taip, kad būtų susegti visi jo atlankai suklijavimo vietose. Jeigu paketo (su schemomis, nuotraukomis, brėžiniais) negalima perdurti, jis perrišamas kryžmai per vidurį (skaičiuojant nuo visų jo kraštų) taip, kad įtemptas siūlas tvirtai laikytų paketo turinį ir būtų surištas centre antrojoje paketo pusėje. Surišimo vieta plonai patepama silikatiniais klijais, ir ten klijuojama popierinė užklija su valstybės paslapčių subjekto pavadinimu. Užklija klijuojama taip, kad dengtų visų paketo atlankų centrą, siūlo galai būtų matomi, o mazgas – uždengtas.
Paketų, kuriuose siunčiami dokumentai su žyma „Visiškai slaptai“, atlankų kampuose ir centre klijuojamos 5 popierinės antspauduotos užklijos. Užklijos gaminamos iš nesisluoksniuojančio popieriaus. Užklijos, ant kurių dedamas spaudas, gali būti apvalios arba keturkampės, jos turi būti 3-4 mm didesnės už dedamą spaudą.
Ant išorinio paketo turi būti rašomi tik gavėjo ir siuntėjo adresai. Neturi būti nuorodos, kad jame siunčiami dokumentai su valstybės paslaptį sudarančiomis žiniomis.
Kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų paslapčių saugojimas
12. Atplėšti iš kitų šalių ar tarptautinių organizacijų gautus paketus su slaptomis žiniomis gali tik įstaigos, kuriai adresuotas paketas, slaptojo skyriaus pareigūnai, turintys teisę dirbti su tokia informacija, ir tik jie turi teisę pasirašyti gavimo registrus, jeigu tokie yra.
13. Ant visų gautų kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų slaptų dokumentų turi būti dedami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytos atitinkamos slaptumo žymos spaudai. Žymos spaudai dedami kiekvieno lapo viršutinėje ir apatinėje dalyse.
14. Dirbti ar susipažinti su slapta kitų valstybių ir organizacijų informacija gali tik asmenys, turintys Nuolatinės sutarčių saugumo klausimais rengimo ir įgyvendinimo koordinavimo komisijos prie Užsienio reikalų ministerijos išduotus asmens patikimumo pažymėjimus, ir tik su tomis žiniomis, kurios yra susijusios su jų pareigomis.
15. Asmenys, kuriems suteikiama teisė dirbti su dokumentais, kuriuose yra žinių, sudarančių kitų valstybių arba tarptautinių organizacijų paslaptį ar kitokią slaptą informaciją, perspėjami dėl atsakomybės už tokių žinių atskleidimą ar praradimą, kaip numatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintoje Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančių žinių apsaugos tvarkoje.
16. Gauti kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų slapti dokumentai registruojami, tvarkomi ir saugomi pagal Lietuvos archyvų departamento ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento patvirtintų Slaptosios raštvedybos taisyklių nuostatas.
17. Dokumentai, kuriuose yra žinių, sudarančių kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų paslaptį, saugomi tik slaptuosiuose skyriuose. NATO ir kitų valstybių visiškai slapti dokumentai turi būti saugomi NATO standartų A klasės seifuose su kodiniais užraktais, slapti ir konfidencialūs – NATO standartų B klasės seifuose su kodiniais užraktais, o riboto naudojimo – NATO standartų C klasės seifuose ar metalinėse spintose su kodiniais užraktais.
18. Slaptojo skyriaus patalpos turi būti įrengtos pagal NATO standartus. Turi būti užtikrinta, kad į šias patalpas nepatektų pašaliniai asmenys, bei garantuotas esančių patalpose dokumentų su slapta informacija saugumas.
19. Patalpų, kuriose dirbama su slapta kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų informacija ir kuriose tokia informacija yra saugoma, apsauga vykdoma, kaip numatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintoje Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančių žinių apsaugos tvarkoje.
20. Dokumentai su slapta kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų informacija gali būti verčiami į kitas kalbas tik asmenų, turinčių Nuolatinės sutarčių saugumo klausimais rengimo ir įgyvendinimo koordinavimo komisijos prie Užsienio reikalų ministerijos išduotus asmens patikimumo pažymėjimus. Vertimas turi būti žymimas tokia pat slaptumo žyma, kaip ir originalas, ir saugomas kartu su dokumentu. Antrojoje dokumento pusėje nurodoma, kas ir kada dokumentą išvertė.
21. Dokumentų tekstas verčiamas pagal Lietuvos archyvų departamento ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento patvirtintų Slaptosios raštvedybos taisyklių nuostatas.
22. Kopijuoti kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų dokumentus su visiškai slaptomis žiniomis galima tik tos valstybės ar tarptautinės organizacijos kompetentingų institucijų leidimu. Gali būti padarytas tik vienas šių dokumentų vertimo egzempliorius.
23. Kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų dokumentus, kuriuose yra žinių, pažymėtų žymomis „Slaptai“ ar mažesnio slaptumo žymomis, gali kopijuoti tik tas valstybės paslapčių subjektas, kuriam adresuotas dokumentas. Visos padaugintos kopijos registruojamos ir įtraukiamos į apskaitą pagal Lietuvos archyvų departamento ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento patvirtintas Slaptosios raštvedybos taisykles.
24. Kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų dokumentai su slapta informacija naikinami pagal Lietuvos archyvų departamento ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento patvirtintas Slaptosios raštvedybos taisykles, dalyvaujant Nuolatinės sutarčių saugumo klausimais rengimo ir įgyvendinimo koordinavimo komisijos prie Užsienio reikalų ministerijos atstovams. Visiškai slapti NATO dokumentai negali būti naikinami – tapę nebereikalingi ar pasibaigus jų galiojimo laikui, jie turi būti grąžinami siuntėjui.
Krizės atveju kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų slapti dokumentai turi būti sunaikinti Nuolatinės sutarčių saugumo klausimais rengimo ir įgyvendinimo koordinavimo komisijos prie Užsienio reikalų ministerijos nustatyta tvarka.
Leidimų kitų valstybių piliečiams dirbti ar susipažinti su Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančiomis žiniomis išdavimas
25. Kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų, su kuriomis Lietuvos Respublika yra sudariusi tarptautines sutartis dėl slaptos informacijos apsaugos, piliečiams ir pareigūnams leidimus dirbti ar susipažinti su Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančiomis žiniomis išduoda valstybės paslapčių subjekto vadovas, suderinęs su Nuolatine sutarčių saugumo klausimais rengimo ir įgyvendinimo koordinavimo komisija prie Užsienio reikalų ministerijos.
26. Leidimas išduodamas, jeigu kitos valstybės pilietis ar tarptautinės organizacijos pareigūnas pateikia savo šalies ar tarptautinės organizacijos kompetentingos institucijos motyvuotą prašymą (nurodydamas žinių, su kuriomis prašoma leisti dirbti ar susipažinti, pobūdį ir apimtį) bei tos valstybės ar tarptautinės organizacijos atitinkamų tarnybų išduotą asmens patikimumo pažymėjimą.
______________