KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS
TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS
ĮSAKYMAS
DĖL KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 2010 M. SAUSIO 15 D. ĮSAKYMO Nr. V-14 „DĖL VALSTYBĖS ĮMONIŲ PRIE PATAISOS ĮSTAIGŲ DIREKTORIŲ, JŲ PAVADUOTOJŲ IR VYRIAUSIŲJŲ BUHALTERIŲ DARBO APMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2010 m. vasario 26 d. Nr. V-47
Vilnius
1. Pakeičiu Valstybės įmonių prie pataisos įstaigų direktorių, jų pavaduotojų ir vyriausiųjų buhalterių darbo apmokėjimo tvarkos aprašą, patvirtintą Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2010 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. V-14 „Dėl Valstybės įmonių prie pataisos įstaigų direktorių, jų pavaduotojų ir vyriausiųjų buhalterių darbo apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2010, Nr. 10-516), ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).
3. Pavedu Administracijos reikalų skyriui šį įsakymą nustatyta tvarka teikti skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ ir Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos internetinėje svetainėje.
PATVIRTINTA
Kalėjimų departamento prie Lietuvos
Respublikos teisingumo ministerijos
direktoriaus 2010 m. sausio 15 d.
įsakymu Nr. V-14
(Kalėjimų departamento prie Lietuvos
Respublikos teisingumo ministerijos
direktoriaus 2010 m. vasario 26 d.
įsakymo Nr. V-47 redakcija)
VALSTYBĖS ĮMONIŲ PRIE PATAISOS ĮSTAIGŲ DIREKTORIŲ, JŲ PAVADUOTOJŲ IR VYRIAUSIŲJŲ BUHALTERIŲ DARBO APMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Valstybės įmonių prie pataisos įstaigų direktorių, jų pavaduotojų ir vyriausiųjų buhalterių darbo apmokėjimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato valstybės įmonių prie pataisos įstaigų (toliau – įmonės) direktorių, jų pavaduotojų ir vyriausiųjų buhalterių darbo užmokesčio apskaičiavimo metodiką, premijų ir materialinės pašalpos skyrimo bei ataskaitų pateikimo tvarką.
2. Šis aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 23 d. nutarimu Nr. 1341 „Dėl valstybės įmonių ir valstybės kontroliuojamų akcinių bendrovių, uždarųjų akcinių bendrovių vadovų, jų pavaduotojų ir vyriausiųjų buhalterių darbo apmokėjimo“ (Žin., 2002, Nr. 83-3608; 2004, Nr. 95-3499; 2009, Nr.126-5433 (toliau – Vyriausybės nutarimas).
II. DARBO UŽMOKESČIO APSKAIČIAVIMO METODIKA
3. Įmonės direktoriaus, jo pavaduotojo ir vyriausiojo buhalterio darbo užmokestį sudaro mėnesinės algos pastovioji dalis ir mėnesinės algos kintamoji dalis.
4. Įmonės direktoriaus mėnesinės algos pastovioji dalis nustatoma minimalios mėnesinės algos dydžio koeficientais, atsižvelgiant į įmonės kategoriją:
4.1. jei įmonės pardavimų ir paslaugų apimtys yra 6 mln. ar daugiau litų, nustatomas 4,6–4,9 koeficientas (minimalios mėnesinės algos dydžiais);
5. Rodikliai, pagal kuriuos apskaičiuojama įmonės direktoriaus mėnesinės algos kintamoji dalis (toliau – rodikliai), yra Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) direktoriaus įsakymu patvirtinto nuteistųjų (suimtųjų) įdarbinimo plano, pelno plano, pardavimų ir paslaugų apimčių plano vykdymo rezultatai.
6. Mėnesinės algos kintamoji dalis apskaičiuojama:
6.1. kai nuteistųjų (suimtųjų) įdarbinimo planas įvykdomas arba viršijamas, gali būti apskaičiuojama iki 50 procentų mėnesinės algos pastoviosios dalies;
6.2. kai pelno planas įvykdomas arba viršijamas, gali būti apskaičiuojama iki 25 procentų mėnesinės algos pastoviosios dalies;
7. Konkretus mėnesinės algos kintamosios dalies dydis įmonės direktoriui tvirtinamas Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu. Kokia dalimi nuo metų pradžios, įskaitant praėjusį ketvirtį, neįvykdomas nuteistųjų (suimtųjų) įdarbinimo planas, pelno planas ir pardavimų ir paslaugų apimčių planas, tokia dalimi mažinama nuo jo priklausančios mėnesinės algos kintamosios dalies, mokamos už einamojo ketvirčio mėnesius, dalis.
8. Darbo užmokesčio mėnesinės algos kintamosios dalies dydis negali viršyti įmonės direktoriui, jo pavaduotojui ir vyriausiajam buhalteriui nustatytos mėnesinės algos pastoviosios dalies dydžio. Įmonės direktoriui, jo pavaduotojui ir vyriausiajam buhalteriui mėnesinės algos pastovioji dalis su kintamąja dalimi negali būti didesnės už praėjusio ketvirčio įmonės darbuotojų 5 vidutinius mėnesinius darbo užmokesčius, apskaičiuotus pagal Valstybės įmonių darbuotojų vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarkos aprašą.
9. Įmonės direktorius nustato direktoriaus pavaduotojų ir vyriausiojo buhalterio darbo užmokestį, laikantis tų pačių rodiklių ir santykių kaip ir įmonės direktoriui. Įmonės direktoriaus pavaduotojo, vyriausiojo buhalterio mėnesinės algos pastoviosios dalies dydis turi būti 10–20 procentų mažesnis už įmonės direktoriaus mėnesinės algos pastoviosios dalies dydį.
10. Konkretus pastoviosios mėnesinės algos koeficientas įmonės direktoriui nustatomas Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu.
11. Įmonės direktoriui, jo pavaduotojui ir vyriausiajam buhalteriui, su kuriais darbo sutartis nutraukiama šalių susitarimu pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64 -2569) 125 straipsnį, išmokamų kompensacijų suma negali viršyti 3 jų vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių, apskaičiuotų laikantis Darbuotojo ir valstybės tarnautojo vidutinio darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 650 (Žin., 2003, Nr. 52-2326; 2006, Nr. 105-4011).
III. PREMIJŲ IR MATERIALINĖS PAŠALPOS SKYRIMAS
12. Įmonės direktoriui, jo pavaduotojui ir vyriausiajam buhalteriui iš įmonės pelno už gerus darbo rezultatus ir gerą darbo pareigų vykdymą metų pabaigoje gali būti išmokama premija, kuri negali viršyti jo vienos mėnesinės algos pastoviosios dalies dydžio.
13. Premijos įmonės direktoriui, jo pavaduotojui ir vyriausiajam buhalteriui neskiriamos:
14. Įmonės direktoriui, jo pavaduotojui ir vyriausiajam buhalteriui gali būti skiriamos materialinės pašalpos, kai sunki jų materialinė būklė dėl jų pačių ligos, šeimos narių ligos ar mirties, stichinės nelaimės ar turto netekimo, jeigu yra rašytinis prašymas ir pateikti atitinkami tai patvirtinantys dokumentai, – iki 5 minimaliųjų mėnesinių algų iš įmonės pelno.
IV. ATASKAITŲ PATEIKIMAS
15. Po kiekvieno ataskaitinio ketvirčio iki kito mėnesio 15 dienos įmonės privalo pateikti Kalėjimų departamentui praėjusio ketvirčio ataskaitas apie planinių rodiklių: nuteistųjų (suimtųjų) įdarbinimo plano, pelno plano, pardavimų ir paslaugų apimčių plano vykdymą.
16. Kiekvienais metais iki sausio 25 dienos įmonės privalo pateikti Kalėjimų departamentui šias finansines ataskaitas ir duomenis:
16.4. duomenis apie vidutinį įmonės dirbančių nuteistųjų (suimtųjų) skaičių už praėjusius ataskaitinius metus;
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17. Valstybės įmonių pareigūnų darbo apmokėjimo tvarkai taikomos šio tvarkos aprašo ir Tarnybos Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos statuto (Žin., 2000, Nr. 39-1088; 2008, Nr. 135-5230) 40 straipsnio, 41 straipsnio 1, 3 ir 4 dalių, 43–45 straipsnių nuostatos.
18. Informacija apie įmonės darbuotojų darbo užmokestį skelbiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 18 d. nutarimo Nr. 480 „Dėl bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms aprašo patvirtinimo“ nuostatomis.