STATISTIKOS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS GENERALINIO DIREKTORIAUS
Į S A K Y M A S
DĖL MOKĖJIMŲ BALANSO STATISTINIŲ ATASKAITŲ FORMŲ PATVIRTINIMO
2006 m. lapkričio 24 d. Nr. DĮ-228
Vilnius
Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299) 12 straipsnio 2 dalies bei Lietuvos banko valdybos 2003 m. spalio 23 d. nutarimo Nr. 106 „Dėl Ataskaitinių statistinių duomenų, reikalingų sudarant Lietuvos Respublikos mokėjimų balansą ir tarptautinį investicijų balansą, pateikimo Lietuvos bankui tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 103-4632) nuostatas ir atsižvelgdamas į 2005 m. sausio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 184/2005 dėl mokėjimų balanso, tarptautinės prekybos paslaugomis ir tiesioginių užsienio investicijų Bendrijos statistikos (OL 2005 L 35, p. 23):
1. Tvirtinu pridedamas statistinių ataskaitų formas:
2. Laikau netekusiais galios:
2.1. Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2005 m. lapkričio 18 d. įsakymą Nr. DĮ-249 „Dėl mokėjimų balanso statistinių ataskaitų patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 140-5064);
2.2. Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2006 m. sausio 20 d. įsakymo Nr. DĮ-16 „Dėl mokėjimų balanso ketvirtinio periodiškumo statistinių ataskaitų patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 13-467) 1.1 punktą.
Įmonės finansinės-komercinės veiklos su
nerezidentais ketvirtinės-metinės
ataskaitos F-06
1 priedas
INFORMACIJA DĖL KETVIRTINIO-METINIO ĮMONĖS FINANSINĖS-KOMERCINĖS VEIKLOS SU NEREZIDENTAIS STATISTINIO TYRIMO
(ataskaita F-06 ketvirtinė-metinė)
STATISTINIO TYRIMO TEISINIS PAGRINDAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299); Lietuvos banko valdybos 2003 m. spalio 23 d. nutarimas Nr. 106 „Dėl ataskaitinių statistinių duomenų reikalingų sudarant Lietuvos Respublikos mokėjimų balansą ir tarptautinių investicijų balansą, pateikimo Lietuvos bankui tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 103-4632); 2005 m. sausio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 184/2005 dėl mokėjimų balanso, tarptautinės prekybos paslaugomis ir tiesioginių užsienio investicijų Bendrijos statistikos (OL 2005 L 35, p. 23). |
STATISTINIO TYRIMO RŪŠIS, APIMTIS IR TIKSLAS |
Tai – ištisinis tyrimas. Ataskaitą pildo visos įmonės, turinčios finansinių-komercinių ryšių su nerezidentais. Tiriamasis laikotarpis – IV ketvirtis ir kalendoriniai metai. Tyrimo tikslas – surinkti duomenis, reikalingus šalies mokėjimų balansui ir tarptautinių investicijų balansui sudaryti. |
STATISTINĖS INFORMACIJOS PASKELBIMO LAIKAS IR VIETA |
90 d. ataskaitiniam laikotarpiui pasibaigus – „Lietuvos Respublikos mokėjimų balansas“, Lietuvos banko interneto svetainė, http://www. lb. lt. |
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO PAREIGA |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 14 straipsnio 2 dalis: „Juridiniai asmenys privalo neatlygintinai teikti statistinius duomenis Oficialiosios statistikos darbų programai įgyvendinti.“ |
STATISTINIŲ DUOMENŲ KONFIDENCIALUMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 15 straipsnio 2 dalis: „Oficialiosios statistikos duomenys, jeigu pagal juos tiesiogiai ar netiesiogiai galima identifikuoti respondentą, apie kurį ar kurio veiklos rezultatus buvo surinkti pirminiai statistiniai duomenys, yra konfidencialūs ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.“ |
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS PAŽEIDIMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 17 straipsnis: „Fiziniai asmenys, įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai ir kiti atsakingi už oficialiosios statistikos duomenų rengimą ir teikimą asmenys, pažeidę šio įstatymo ir kitų su statistika susijusių teisės aktų reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.“ Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1732 straipsnis (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2000, Nr. 54-1557): „Statistinių duomenų nepateikimas nustatyta tvarka oficialiąją statistiką tvarkančioms institucijoms ir įstaigoms arba melagingų statistinių duomenų joms pateikimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt. Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, užtraukia baudą nuo 3000 iki 6000 Lt. Dokumentų, patvirtinančių pateiktus statistinius duomenis, nepateikimas oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojams arba šių dokumentų nuslėpimas, taip pat minėtų valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą pareigūnams nuo 500 iki 1000 Lt.“ |
Įmonės finansinės-komercinės veiklos su
nerezidentais ketvirtinės-metinės
ataskaitos F-06
2 priedas
PAAIŠKINIMAI ĮMONĖS FINANSINĖS-KOMERCINĖS VEIKLOS SU NEREZIDENTAIS KETVIRTINEI-METINEI ATASKAITAI F-06 PILDYTI
1. Įmonės finansinės-komercinės veiklos su nerezidentais ketvirtinės-metinės ataskaitos F-06 (toliau – ataskaita) statistiniai duomenys bus panaudoti Lietuvos Respublikos mokėjimų balansui (MB) ir tarptautinių investicijų balansui sudaryti. Pagrindinis MB tikslas – parodyti šalies užsienio ryšių subalansuotumo lygį ir jo sureguliavimo būtinumą.
2. Rezidentai – juridiniai ir fiziniai asmenys, užsiimantys ūkine, gamybine ar kuria kita įstatymų nedraudžiama ekonomine veikla Lietuvos teritorijoje. Juridiniai ir fiziniai asmenys, kurių nuolatinė buvimo vieta yra Lietuvos teritorija, bet kurie veikia už jos ribų (išvyksta dirbti į užsienį trumpiau negu vieneriems metams), taip pat Lietuvos ambasadų ar konsulatų darbuotojai ir studentai, neatsižvelgiant į jų buvimo užsienyje laiką, yra laikomi Lietuvos rezidentais.
3. Nerezidentai – juridiniai ir fiziniai asmenys (užsienio piliečiai), turintys su įmone finansinių ir ekonominių ryšių, tačiau kurių nuolatinė buvimo vieta yra už Lietuvos ribų. Nerezidentams taip pat priskiriamos kitų šalių įmonės, organizacijos, pavieniai asmenys ir ūkiniai subjektai, veikiantys Lietuvoje trumpiau negu vienerius metus. Užsienio ambasadų konsulatų darbuotojai, studentai užsieniečiai laikomi nerezidentais, neatsižvelgiant į jų buvimo Lietuvoje laiką.
4. Ataskaitos I skyriuje „Finansiniai reikalavimai nerezidentams“ ir II skyriuje „Finansiniai įsipareigojimai nerezidentams“ parodomi tik nesusiję su tiesioginiais investuotojais finansiniai reikalavimai ir įsipareigojimai:
4.1. Tiesioginės investicijos – tai investicijos, vienam investuotojui (juridiniam ar fiziniam asmeniui) arba investuotojų grupei (susijusių įmonių) suteikiančios 10 ir daugiau procentų balsų. Tiesioginėms investicijoms priskiriamas ne tik pirminis kapitalo investavimas, bet ir visos vėlesnės operacijos tarp investuotojo ir įmonės.
4.2. Ataskaitos rodiklių likučiai laikotarpio pradžioje turėtų sutapti su praėjusio laikotarpio likučiais (jei rodiklių reikšmės nesutampa, prašome patvirtinti, kad statistiniai duomenys patikslinti).
Ataskaitos I ir II skyriuose nurodomi laikotarpio pradžios ir pabaigos likučiai; finansiniai sandoriai, įvykę per ataskaitinį laikotarpį; koregavimas dėl perkainojimo; koregavimas dėl valiutos santykio; perklasifikavimas ir kitoks koregavimas.
4.3. Kiekvieno sandorio vertė yra ta vertė, už kurią įsigyjamas turtas ar jo atsisakoma ir (arba) kuria prisiimami ar apmokami įsipareigojimai.
Turimų ir išleistų vertybinių popierių sandorio vertė yra lygi įsigytų / parduotų vertybinių popierių rinkos verčių sumai. Vertybinių popierių vertės padidėjimas įtraukiamas į kategoriją „Koregavimas dėl perkainojimo“.
Paskolų, vertybinių popierių sandorio vertė yra ta suma, kurią įmonė suteikia kaip paskolą arba įsigyja vertybinius popierius, išskyrus mokesčius (administravimo ir pan.). Sandorio vertę padidina visos nesumokėtos palūkanos, kurios rodomos prie konkrečios finansinės priemonės srauto, t. y. lyg būtų suteiktos / įsigytos / gautos.
4.4. Koregavimas dėl valiutos santykio apima visus likučių pokyčius, kurie atsiranda dėl valiutos santykio svyravimų poveikio turtui ir įsipareigojimams.
4.5. Koregavimas dėl perkainojimo. Vertybinių popierių perkainojimas – tai vertės pokyčiai, atsiradę per ataskaitinį laikotarpį dėl vertybinių popierių laikymo uždirbio ar netekčių. Vertybiniai popieriai, kuriuos įmonė nupirko ir (arba) pardavė per ataskaitinį laikotarpį, nekoreguojami. Paskolų koregavimas dėl visiško ar dalinio paskolų nurašymo apima tik faktiškus nurašymus, o ne padarytus atidėjimus. Tokie nurašymai pripažįstami tuo metu, kai paskola buvo parduota ar perduota trečiajai šaliai.
4.6. Perklasifikavimas ir kitoks koregavimas – tai perrašymas iš vieno straipsnio į kitą, indeksavimas, klaidų ir / ar netikslumų atitaisymas, įrašų perkėlimas iš vienos kategorijos į kitą ir pan.
4.7. Investicijų portfelis – tai nuosavybės vertybiniai popieriai, nepriskirti tiesioginėms investicijoms (akcijos, kurios suteikia jų savininkui mažiau kaip 10 procentų balsų), skolos vertybiniai popieriai (obligacijos, vekseliai, pinigų rinkos priemonės). Visi skolos vertybiniai popieriai grupuojami pagal jų galiojimo terminą.
4.8. Ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje turimos kotiruojamos akcijos nurodomos rinkos verte, o nekotiruojamos – balansine verte. Akcijoms priskiriama ir kolektyvinio investavimo subjektų investiciniai vienetai.
4.9. Ilgalaikiai skolos vertybiniai popieriai – tai vertybiniai popieriai, kurių pradinis terminas yra ilgesnis nei vieneri metai.
4.10. Trumpalaikiai skolos vertybiniai popieriai – tai vertybiniai popieriai, kurių pradinis terminas yra iki vienerių metų imtinai.
4.11. Išvestinės finansinės priemonės yra finansinės priemonės, kurių vertė keičiasi atsižvelgiant į prekių kainą, palūkanų normą vertybinių popierių kainą užsienio valiutos kursą, kainos arba palūkanų normos indeksą, kreditingumo įvertinimą arba kredito indeksą arba panašų kintamąjį, kuriam nereikia jokių pradinių investicijų arba reikia nedidelių investicijų palyginti su kitomis sandorių rūšimis, panašiai reaguojančiomis į rinkos sąlygų pokyčius, taip pat pagal kurias turi būti atsiskaityta ateityje.
Visos išvestinės finansinės priemonės turi būti nurodomos grynąja verte (konkrečios išvestinės finansinės priemonės kylančių teisių ir įsipareigojimų tikrųjų verčių skirtumas). Kai išvestinės finansinės priemonės tikroji vertė negali būti patikimai nustatyta, nurodoma įsigijimo vertė
4.12. Piniginės lėšos užsienio bankuose – tai pinigai, laikomi nerezidentų bankuose bet kokio tipo sąskaitose (išskyrus terminuotuosius indėlius).
4.13. Paskolos – tai visos suteiktos / gautos paskolos, įskaitant finansinę išperkamąją nuomą (lizingą), išskyrus paskolas, gautas valstybės vardu ir su valstybės garantija. Ilgalaikės paskolos – tai paskolos, gautos ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui. Finansinei išperkamajai nuomai būdinga tai, kad ilgalaikis nuomojamas turtas pereina įmonės nuomininkės nuosavybėn. Įmonė nuomotoja suteikia nepiniginę paskolą už užstatą įmonei nuomininkei, kuri už tai moka palūkanas. Paskolų eilutėje reikia nurodyti skolos sumą, o III skyriuje „Investicijų pajamos ir sąnaudos“ – apskaičiuotas per ataskaitinį laikotarpį palūkanas. Paskoloms (ilgalaikėms ar trumpalaikėms) taip pat priskiriami terminuotieji indėliai.
Paskolos (indėlio) sutarties pakeitimas abiejų šalių susitarimu statistine prasme yra du finansiniai sandoriai (senos sutarties nutraukimas (grąžinta), naujos sudarymas (gauta).
4.14. Reikalavimai / įsipareigojimai už prekes ir paslaugas – tai finansiniai reikalavimai / įsipareigojimai, atsiradę, kai prekių ir paslaugų suteikimas nesutampa su mokėjimo už jas momentu (neatsižvelgiant į tai, ar buvo sudarytos atitinkamos sutartys).
5. Atkreipiame dėmesį, kad daugelio šios ataskaitos rodiklių suminės reikšmės turi būti paskirstomos šalimis (šalies abėcėlinį kodą galima rasti http://www. stat. gov. lt > Intrastatas > Klasifikatoriai > Pasaulio šalys ir teritorijos). Būtina laikytis principo, kad kiekvieną finansinio reikalavimo ar įsipareigojimo turėtoją priskiriame tai šaliai, kur jis reziduoja (neatsižvelgiant iš kurios šalies bankų pinigai gauti ar mokėti).
6. Ataskaitos III skyriuje „Investicijų pajamos ir sąnaudos“ nurodomos pajamos ir sąnaudos, nesusijusios su tiesioginiais investuotojais. Kitų finansinių reikalavimų / įsipareigojimų pajamos / sąnaudos – tai gautos ar sumokėtos nerezidentams baudos, netesybos, delspinigiai. Skaičiuojant šiuos rodiklius būtina taikyti apskaitos duomenų kaupimo principą, t. y. pajamos ir sąnaudos turi būti priskiriamos tam laikotarpiui, kuriuo jos uždirbamos / patiriamos, neatsižvelgiant į tai, kada faktiškai gaunamos / sumokamos. Dividendai priskiriami tam laikotarpiui, kai paskelbiama, kad jie bus išmokami. Visos per ataskaitinį laikotarpį apskaičiuotos palūkanos parodomos šiame skyriuje, priskiriant jas konkrečiai finansinei priemonei. Nurašytos skolos – tai tik abipusiu susitarimu nurašyti reikalavimai / įsipareigojimai. Vienašališku sprendimu nurašytos skolos 3050, 3100 eilutėse nenurodomos.
7. Ataskaitos IV skyriuje „Darbo užmokestis nerezidentams. vežėjų įsigytos prekės uostuose ir stotyse, piniginės pašto perlaidos“ nurodoma:
7.1. Darbo užmokestis nerezidentams – tai apskaičiuotas darbo užmokestis ir kiti su darbo santykiais susiję mokėjimai užsienio piliečiams (nerezidentams), dirbusiems įmonėje pagal darbo sutartis trumpiau nei vienerius metus.
7.2. Vežėjų įsigytos prekės uostuose ir stotyse – tai prekės (kuras, gėlas vanduo ir kiti materialiniai ištekliai), Lietuvos vežėjų įsigytos užsienio uostuose arba stotyse (oro, jūrų, upių, degalinėse ir kt.) arba nerezidentų įsigytos Lietuvoje ir skirtos transporto priemonės tikslams.
8. Ataskaitos V skyriuje „Įmonės suteiktos paslaugos nerezidentams“ ir VI skyriuje „Nerezidentų suteiktos paslaugos įmonei“ nurodomos paslaugos, suteiktos nerezidentams, ir nerezidentų paslaugos, suteiktos įmonei, įskaitant ir tiesioginiams investuotojams suteiktas ar iš jų gautas paslaugas. Paslaugos rodomos tą laikotarpį, kada jos buvo suteiktos / gautos, neatsižvelgiant į faktišką apmokėjimą. Paslaugos grupuojamos pagal pateiktą paslaugų klasifikatorių (žr. 3 priedą). Visų suteiktų / gautų paslaugų suma skirstoma pagal šalis.
8.1. Transporto paslaugos – tai keleivių ir krovinių vežimas bei su tuo susijusios papildomos ir pagalbinės paslaugos. Transporto paslaugos skirstomos pagal transporto rūšį ir paskirtį.
Atkreipiame įmonių, vykdančių keleivių ir krovinių vežimo paslaugas, dėmesį: V skyriuje reikia parodyti uždirbtas pajamas, VI skyriuje – patirtas sąnaudas, 4010 eil. – užsienyje įsigyto kuro vertę ir kt.
8.2. Į keleivių vežimo visomis transporto rūšimis paslaugas įskaitomos pajamos (mokėtojas nerezidentas) arba sąnaudos (gavėjas nerezidentas) tik už tarptautinius vežimus. Prie keleivių vežimo paslaugų taip pat priskiriama visų tipų keleivinių transporto priemonių su įgula nuoma.
8.3. Į krovinių vežimo paslaugas įskaitomos pajamos arba išlaidos už tarptautinius krovinių vežimus, neatsižvelgiant į mokėtoją.
Suteiktos krovinių vežimo paslaugos nerezidentams – tai pajamos už krovinių vežimą (Lietuvos prekių eksportas), krovinių vežimas tranzitu per Lietuvą, krovinių vežimas tarp paskirties punktų užsienyje. Nurodoma ta šalis, į kurią krovinys yra gabenamas, neatsižvelgiant į tai, kokioje šalyje yra mokėtojas.
Nerezidentų suteiktos krovinių vežimo paslaugos (išskyrus geležinkelių transportą) – tai mokėjimai už Lietuvos krovinių, kurie negali būti priskirti prekių eksportui arba importui, gabenimą nerezidentų transportu (pvz. mantų, meno ekspozicijų, teatro dekoracijų ir pan. pervežimas). Nurodoma ta šalis, kuriai priklauso krovinio vežėjas.
Nerezidentų suteiktos krovinių vežimo paslaugos (tik geležinkelių transportui) – tai mokėjimai už Lietuvos krovinių gabenimą užsienyje, mokėjimai už Lietuvos krovinių gabenimą tranzitu per užsienio šalis.
Prie krovinių gabenimo paslaugų (tiek suteiktų įmonei, tiek įmonės suteiktų) taip pat priskiriama visų tipų krovininių transporto priemonių su įgula nuoma; pašto siuntų vežimas, keltų paslaugos.
8.4. Kitos jūrų transporto paslaugos – tai stūmimo ar vilkimo atviroje juroje ir pakrančių vandenyse paslaugos; jūrų uosto įrangos eksploatavimo paslaugos, jūrų laivų vedimo (locmanų) paslaugos, laivų gelbėjimo paslaugos; papildomos jūrų ir pakrančių transporto paslaugos, tiesiogiai susijusios su laivų eksploatavimo darbais ir tiesiogiai nesusijusios su laivų eksploatavimo darbais, pavyzdžiui, ledo laužymas, laivų registravimas, prišvartavimas bei saugojimas ir kt.; laivų, plaukiojančių platformų ir struktūrų priežiūra ir remontas (nesikeičiant transporto priemonės vertei).
8.5. Kitos oro transporto paslaugos – tai keleiviams oro uoste teikiamos antžeminių aviacijos tarnybų paslaugos (bilietų pardavimas, išankstinis užsakymas ir pan.), įskaitant kilimo ir tūpimo takų eksploatavimo paslaugas; skrydžių valdymo bokšto eksploatavimo, oro uoste esančių radiolokacinių stočių teikiamos paslaugos; gaisro gesinimo ir priešgaisrinės apsaugos orlaivių paslaugos; angaro paslaugos; orlaivių vilkimo paslaugos; orlaivių ir orlaivių variklių priežiūra ir remontas.
8.6. Kitos geležinkelių transporto paslaugos – tai stūmimo arba vilkimo geležinkeliais pramoniniuose privažiuojamuosiuose keliuose, perskirstymo stotyse ir panašios paslaugos; keleivinių geležinkelio stočių paslaugos (bilietų pardavimas, rezervavimas, bagažo tarnyba) ir kitos, niekur kitur nepriskirtos, geležinkelio aptarnavimo paslaugos; geležinkelio lokomotyvų ir riedmenų priežiūra ir remontas.
8.7. Kitos kelių transporto paslaugos – tai keleivinių autobusų stočių paslaugos (bilietų pardavimas, rezervavimas), greitkelių, automagistralių, kelių ir gatvių, tiltų ir tunelių rinkliavų paslaugos; kelių transporto priemonių stovėjimo paslaugos, teikiamos mašinų parkuose, stovėjimo aikštelėse ir garažuose; variklinių transporto priemonių priežiūra ir remontas, einamoji techninė priežiūra; pagalbos kelyje paslaugos.
8.8. Kitos papildomos ir pagalbinės transporto paslaugos – tai krovinių tvarkymo paslaugos, įskaitant krovimą uoste; keleivių bagažo tvarkymo paslaugos; produktų laikymo ir sandėliavimo paslaugos; techninių navigacijos priemonių paslaugos; laivų brokerių paslaugos; tarpininkavimo vežant krovinius paslaugos; krovinių išsiuntimo; orlaivių erdvės tarpininkavimo paslaugos; krovinių sugrupavimo ir jų išskyrimo paslaugos; kvalifikacijos įvertinimo paslaugos; laisvalaikio ir sporto laivų priežiūra ir remontas; muitinės agentų paslaugos.
8.9. Pašto paslaugos – tai laikraščių ir periodinių leidinių, laiškų, brošiūrų, lankstinukų ir panašių spaudinių, siuntinių ir paketų persiuntimo paštu paslaugos, pašto dėžučių nuomos paslaugos. Nepriskiriamos pašto vykdomos finansinės paslaugos (piniginės perlaidos, pensijų išnešiojimas ir pan.), prekių, susijusių su pašto paslaugomis, sandėliavimas.
8.10. Kurjerių paslaugos – tai skubiausių pristatymų arba pristatymų „nuo durų iki durų“ (laiškų, pašto siuntinių ir paketų) paslaugos. Kurjerių paslaugos apima ir atsiėmimą pagal pareikalavimą arba pristatymą tam tikru laiku.
8.11. Telekomunikacijų paslaugos – tai garso, vaizdo, duomenų ar kitos informacijos perdavimas telefonu, teleksu, telegrafu, kabeliniu ir palydoviniu ryšiu, elektroniniu paštu, faksu ir kitos ryšių bei verslo tinklo paslaugos. Duomenų bazių formavimo, palaikymo ir panašūs darbai priskiriami kompiuterinėms ir informacinėms paslaugoms. Taip pat įtraukiamos mobiliųjų telefonų, interneto ir tiesioginės prieigos paslaugos.
8.12. Statybos paslaugos – tai statybvietės paruošimo darbai, nauja pastatų statyba ir remontas, rekonstravimas, restauravimas ir techninė priežiūra ar inžinerinių statinių statybos darbai, mašinų ir įrengimų montavimo, derinimo ir paleidimo darbai, kabelinių tinklų įrengimo darbai. Be to, priskiriama statybinių mašinų, įrengimų (monolito formavimo), įrenginių su operatoriumi nuoma, pastatų išorės valymo paslaugos. Ne šalies teritorijoje atliktų darbų vertė turi atitikti „Statybos darbų vykdymo“ ataskaitoje KS-01 eil. 301 – „Savo jėgomis“ (jeigu ji pildoma) nurodytą vertę.
Kai generalinis rangovas rezidentas atlieka darbus užsienyje ir samdo subrangovus nerezidentus, jis rodo tik savo suteiktų paslaugų vertę. Tuo atveju, kai samdo subrangovus rezidentus, rodo visų suteiktų paslaugų vertę. Statybinė organizacija – subrangovas parodo suteiktų darbų vertę tik tada, kai generalinis rangovas yra nerezidentas.
8.13. Draudimo paslaugos apima gyvybės draudimą, pensijų fondų paslaugas, krovinių draudimą, kitą tiesioginį draudimą ir pagalbines draudimo ir pensijų fondų paslaugas. Atskirai nurodomos draudimo įmokų ir išmokų sumos.
8.14. Finansinės paslaugos – tai piniginis ir kitas finansinis tarpininkavimas bei pagalbinės paslaugos, išskyrus draudimo ir pensijų fondų paslaugas. Pajamos už tarpininkavimą investuojant į vertybinius popierius, pavyzdžiui, Vyriausybės vertybinius popierius, firmų akcijas, obligacijas, vekselius; operacijas valiuta, brokerių, finansinių kontroliuojančiųjų kompanijų ir prekybos agentų veiklą; kreditinių linijų paiešką, tarpininkavimas organizuojant finansinę išperkamąją nuomą. Šioms paslaugoms priskiriama finansų, akcijų ir prekių biržų bei kitos rinkos administravimo paslaugos; tarpininkavimo gauti paskolas, konsultavimo finansų klausimais paslaugos.
8.15. Kompiuterinės paslaugos – tai duomenų surinkimas, apdorojimas, duomenų įvesties paslaugos, duomenų bazės sudarymas, atitinkamos programinės įrangos projektavimas, konsultavimas duomenų bazės eksploatavimo klausimais; specializuotų programų sudarymas, programinių priemonių diegimas; konsultavimas kompiuterių ir periferinių įrengimų naudojimo klausimais; raštinės, buhalterinių ir skaičiavimo mašinų priežiūra bei remontas; kompiuterių tinklų paslaugos.
8.16. Naujienų agentūrų paslaugos – tai žiniasklaidos priemonių aprūpinimas žiniomis, fotonuotraukomis, straipsniais ir pan.
8.17. Kitos informacijos teikimo paslaugos – tai paslaugos, susijusios su duomenų bazių plėtra, saugojimu, duomenų pateikimu nustatyta tvarka, forma, bazių prieigų suteikimas, bazių valdymas, periodinių leidinių prenumerata.
8.18. Mokėjimai už franšizę ir panašias teises – tai sutartis, pagal kurią franšizės davėjas už atlygį suteikia ilgalaikę teisę franšizės gavėjui naudoti jo prekės vardą, ženklą, technologijas, vadybos metodus, sprendimų bei veiklos žinias ir paslaptis, ir pan.
8.19. Kiti mokėjimai už autorių teises ir licencijas – tai mokėjimai už teisę naudotis nematerialiais aktyvais ir nuosavybės teisėmis (patentais, leidybos teise, technologiniais procesais, receptūromis, programine įranga, autorių teisėmis ir pan.).
8.20. Prekybinio tarpininkavimo paslaugos – tai prekių pirkimas iš nerezidento ir jų pardavimas kitam nerezidentui. Šio proceso metu prekės nepatenka į nacionalinę ekonomiką. Paslaugos vertė nustatoma kaip prekių pirkimo ir jų realizavimo kainos skirtumas ir rodoma tik kaip suteiktos paslaugos (ataskaitos V skyriuje). Jos gali būti ir su „-“ ženklu, tuo atveju, kai prekių pirkimo kaina viršijo jų pardavimo kainą.
8.21. Kitos su prekyba susijusios paslaugos – tai komisiniai už prekių ir paslaugų sandorius tarp prekybos tarpininkų, brokerių, tiekimo agentų ir nerezidentų. Šios paslaugos taip pat apima sandorius laivuose, oro laineriuose ir prekių aukcionuose.
8.22. Veiklos nuoma -tai sutartis, pagal kurią nuomininkas įgyja teisę naudotis nuomotojo turtu. Nuomininkas moka nuomos mokestį už naudojimąsi turtu bei pasirinktas turto priežiūros paslaugas. Veiklos nuoma nenumato nuosavybės teisių perdavimo nuomininkui nuomos laikotarpiui pasibaigus. Pagal tokią sutartį gali būti išnuomojamas laivas, lėktuvas, automobilis be įgulos, konteineris, vagonai ar kitas ilgalaikio naudojimo turtas.
8.23. Teisinės paslaugos – tai baudžiamosios teisės, kitų teisės sričių teisinių konsultacijų ir atstovavimo paslaugos, ikiteisminių tribunolų, teisinių komisijų ir kt. įstatymų nustatytų procedūrų, patentų ir autoriaus teisių, kitų teisinių dokumentų sudarymo ir jų paliudijimo paslaugos, varžytinių, kitų teisinių konsultacijų ir informacijos paslaugos.
8.24. Apskaitos, audito, buhalterinės apskaitos ir mokesčių konsultacijų paslaugos – tai buhalterinės, finansinio audito, apskaitos priežiūros, finansinių ataskaitų sudarymo, kitos apskaitos (atestacija, turto vertinimas, ataskaitų parengimas) ir mokesčių konsultacijų paslaugos.
8.25. Verslo ir vadybos konsultacijų bei ryšių su visuomene paslaugos – tai įmonių aprūpinimas informacija, konsultavimas steigiant, organizuojant veiklą, pagalba parenkant ir atestuojant personalą; vadybos organizavimas, konsultacinės verslo ir valdymo paslaugos, verslo saugumo užtikrinimo (apsaugos), viešųjų ryšių paslaugos, projektų (išskyrus statybų) paslaugos; oficialaus ginčų sprendimo ir sutaikinimo paslaugos, kitos su vadyba susijusios paslaugos; vadybinės kontroliuojančiųjų bendrovių paslaugos.
8.26. Reklamos, rinkos tyrimų ir viešosios nuomonės apklausos paslaugos – tai rinkos galimybių, prekių ir paslaugų priimtinumo, pirkėjų įpročių tyrimas, norint padėti realizuoti naujas prekes ar paslaugas. Viešosios nuomonės apie politiką ekonomiką socialines problemas tyrimas ir jos rezultatų statistinė analizė. Reklamos priemonių projektavimas ir diegimas, parodų salių projektavimas, reprezentavimas visuomenės informavimo priemonėse, vietų reklamai įrengimas.
8.27. Mokslinių tyrimų ir plėtros paslaugos – tai gamtos, socialinių ir humanitarinių mokslų, inžinerijos mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos paslaugos.
8.28. Architektūros, inžinerijos ir kitos techninės paslaugos – tai architektūros konsultacijų ir parengiamųjų darbų paslaugos, architektūrinio projektavimo, inžinerijos paslaugos, miesto planavimo ir gamtovaizdžio architektūros, statybos darbų projektų vadybos, inžinerijos, mokslinių ir techninių konsultacijų paslaugos, techninio tikrinimo ir analizės paslaugos.
8.29. Atliekų tvarkymo ir nukenksminimo paslaugos – tai nuotekų šalinimo ir valymo paslaugos, radioaktyviųjų ir kitų atliekų surinkimo, saugojimo ir perdirbimo paslaugos, užteršto dirvožemio švarinimo paslaugos, išsiliejusios naftos ar naftos produktų ir kitų teršalų šalinimo paslaugos, kalnakasybos ir karjerų renovavimo paslaugos, dezinfekavimo ir sanitarinių sąlygų užtikrinimo ir panašios paslaugos.
8.30. Žemės ūkio, veterinarijos ir kasybos paslaugos – tai žemės ūkio kultūrų apsauga nuo kenkėjų ir ligų, žemės cheminės sudėties analizė, rekomendacijos derlingumui didinti (sėjomainos, tręšimas, rūgštingumo sumažinimas ir pan.), veterinarų suteiktos paslaugos, su kasyba susijusios paslaugos (pvz., rūdų analizė).
8.31. Kitos verslo paslaugos – tai personalo parinkimo, saugos bei tardymo, įstaigos darbo ir sekretoriavimo, atsakymo į telefono skambučius, adresatų sąrašų tvarkyba, siuntimo, vertimo, dauginimo, fotografavimo, kreditavimo pajėgumo vertinimo paslaugos, parodų, mugių ir suvažiavimų rengimo paslaugos, patalpų valymo bei priežiūros, elektros, vandens, dujų ir kitų naftos produktų tiekimo, šilumos bei šilto vandens paskirstymo paslaugos, kitos, niekur kitur neįtrauktos, paslaugos.
8.32. Garso ir vaizdo bei susijusios paslaugos – tai garso įrašų, kino ir vaizdo filmų gamybos, platinimo, rodymo, vaizdajuosčių nuomos, radijo ir televizijos paslaugos.
8.33. Kitos asmeninės, kultūros ir poilsio organizavimo paslaugos – tai meno ir literatūros kūrybinės bei interpretacinės paslaugos, kultūros įrenginių eksploatavimo paslaugos, mugių ir atrakcionų parkų paslaugos, cirko, šokių salių, naujienų agentūrų, bibliotekų, archyvų, muziejų bei istorinių vietovių ir pastatų, botanikos ir zoologijos sodų bei gamtos rezervatų, draustinių paslaugos ir kitos kultūros paslaugos; sporto įrenginių eksploatavimo, rėmimo, sporto renginių organizavimo paslaugos; azartinių žaidimų, lažybų paslaugos bei kitos asmeninės paslaugos.
8.34. Ambasadų ir konsulatų paslaugos – tai mokesčiai už vizas, kitų šalių ambasadų, konsulatų teikiamos paslaugos.
8.35. Kitos vyriausybinės paslaugos – tai paslaugos, susijusios su gelbėjimo tarnybų (gaisrinės, policijos) pagalbos gavimu, bendrosios administracinės išlaidos.
8.36. Paslaugos tarp susijusių įmonių (kitur neįtrauktos) – tai paslaugos, apimančios mokėjimus tarp giminingų įmonių už paslaugas, kurios negali būti konkrečiai priskirtos jokiai kitai kategorijai. Jos apima mokėjimus iš filialų, dukterinių įmonių ir motininės įmonės partnerių arba kitų susijusių įmonių, kurios padengia bendrą filialų, dukterinių bei partnerių įmonių centralizuoto valdymo kainą (susijusią su planavimu, organizavimu ir kontrole), taip pat kompensuoja motininės įmonės tiesiogines išlaidas. Taip pat įtraukiami sandoriai, padengiantys motininių įmonių ir jų filialų, dukterinių bei partnerių įmonių pridėtines išlaidas.
Įmonės finansinės-komercinės veiklos su
nerezidentais ketvirtinės-metinės
ataskaitos F-06
3 priedas
PASLAUGŲ KLASIFIKATORIUS
Paslaugos pavadinimas |
Paslaugos kodas |
Jūrų transporto paslaugos – keleivių vežimas |
010 |
Jūrų transporto paslaugos – krovinių vežimas |
020 |
Kitos jūrų transporto paslaugos |
030 |
Oro transporto paslaugos – keleivių vežimas |
040 |
Oro transporto paslaugos – krovinių vežimas |
050 |
Kitos oro transporto paslaugos |
060 |
Geležinkelių transporto paslaugos – keleivių vežimas |
070 |
Geležinkelių transporto paslaugos – krovinių vežimas |
080 |
Kitos geležinkelių transporto paslaugos |
090 |
Kelių transporto paslaugos – keleivių vežimas |
100 |
Kelių transporto paslaugos – krovinių vežimas |
110 |
Kitos kelių transporto paslaugos |
120 |
Vidaus vandenų transporto paslaugos |
130 |
Vamzdynų transporto paslaugos |
140 |
Kitos papildomos ir pagalbinės transporto paslaugos |
150 |
Pašto paslaugos |
153 |
Kurjerių paslaugos |
156 |
Telekomunikacijų paslaugos |
170 |
Statybos paslaugos užsienyje |
180 |
Statybos paslaugos nacionalinėje ekonomikoje nerezidento užsakymu |
190 |
Gyvybės draudimas ir pensijų fondų paslaugos – draudimo įmokos |
200 |
Gyvybės draudimas ir pensijų fondų paslaugos – draudimo išmokos |
210 |
Krovinių draudimas – draudimo įmokos |
220 |
Krovinių draudimas – draudimo išmokos |
230 |
Kitas tiesioginis draudimas – draudimo įmokos |
240 |
Kitas tiesioginis draudimas – draudimo išmokos |
250 |
Perdraudimas – draudimo įmokos |
260 |
Perdraudimas – draudimo išmokos |
270 |
Pagalbinės draudimo ir pensijų fondų paslaugos |
280 |
Finansinės paslaugos |
290 |
Kompiuterinės paslaugos |
300 |
Naujienų agentūrų paslaugos |
310 |
Kitos informacijos teikimo paslaugos |
320 |
Mokėjimai už franšizę ir panašias teises |
330 |
Kiti mokėjimai už autorių teises ir licencijas |
340 |
Prekybinio tarpininkavimo paslaugos |
350 |
Kitos su prekyba susijusios paslaugos |
360 |
Veiklos nuoma |
370 |
Teisinės paslaugos |
380 |
Apskaitos, audito, buhalterinės apskaitos ir mokesčių konsultacijų paslaugos |
390 |
Verslo ir vadybos konsultacijų bei ryšių su visuomene paslaugos |
400 |
Reklamos, rinkos tyrimų ir viešosios nuomonės apklausos paslaugos |
410 |
Mokslinių tyrimų ir plėtros paslaugos |
420 |
Architektūros, inžinerijos ir kitos techninės paslaugos |
430 |
Atliekų tvarkymo ir nukenksminimo paslaugos |
440 |
Žemės ūkio, veterinarijos ir kasybos paslaugos |
450 |
Kitos verslo paslaugos |
460 |
Garso ir vaizdo bei susijusios paslaugos |
470 |
Švietimo paslaugos |
480 |
Sveikatos priežiūros paslaugos |
490 |
Kitos asmeninės, kultūros ir poilsio organizavimo paslaugos |
500 |
Ambasadų ir konsulatų paslaugos |
510 |
Kitos vyriausybinės paslaugos |
520 |
Paslaugos tarp susijusių įmonių (kitur neįtrauktos) |
530 |
Tiesioginių investicijų ketvirtinės-metinės
ataskaitos TUI-01
2 priedas
INFORMACIJA DĖL TIESIOGINIŲ INVESTICIJŲ STATISTINIO TYRIMO
(ataskaita TUI-01 ketvirtinė-metinė)
STATISTINIO TYRIMO TEISINIS PAGRINDAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299); Lietuvos banko valdybos 2003 m. spalio 23 d. nutarimas Nr. 106 „Dėl ataskaitinių statistinių duomenų, reikalingų sudarant Lietuvos Respublikos mokėjimų balansą ir tarptautinių investicijų balansą, pateikimo Lietuvos bankui tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 103-4632); 2005 m. sausio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 184/2005 dėl mokėjimų balanso, tarptautinės prekybos paslaugomis ir tiesioginių užsienio investicijų Bendrijos statistikos (OL 2005 L35, p.23). |
STATISTINIO TYRIMO RŪŠIS, APIMTIS IR TIKSLAS |
Tai – ištisinis tyrimas. Ataskaitą pildo įmonės, turinčios tiesioginių investicijų nerezidentinėse įmonėse, ir įmonės, kuriose nerezidentai turi tiesioginių investicijų. Tiriamasis laikotarpis – IV ketvirtis ir kalendoriniai metai. Tyrimo tikslas – surinkti duomenis, reikalingus šalies mokėjimų balansui sudaryti. |
STATISTINĖS INFORMACIJOS PASKELBIMO LAIKAS IR VIETA |
105 d. ataskaitiniam laikotarpiui pasibaigus – informacinis pranešimas, 4 mėn. ataskaitiniam laikotarpiui pasibaigus – mėnesinis pranešimas „Lietuvos ekonominė ir socialinė raida“, gegužės mėn. statistikos leidinys „Tiesioginės užsienio investicijos Lietuvoje“, www.stat.gov.lt. |
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO PAREIGA |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 14 straipsnio 2 dalis: „Juridiniai asmenys privalo neatlygintinai teikti statistinius duomenis Oficialiosios statistikos darbų programai įgyvendinti.“ |
STATISTINIŲ DUOMENŲ KONFIDENCIALUMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 15 straipsnio 2 dalis: „Oficialiosios statistikos duomenys, jeigu pagal juos tiesiogiai ar netiesiogiai galima identifikuoti respondentą, apie kurį ar kurio veiklos rezultatus buvo surinkti pirminiai statistiniai duomenys, yra konfidencialūs ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.“ |
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS PAŽEIDIMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 17 straipsnis: „Fiziniai asmenys, įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai ir kiti atsakingi už oficialiosios statistikos duomenų rengimą ir teikimą asmenys, pažeidę šio įstatymo ir kitų su statistika susijusių teisės aktų reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.“ Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1732 straipsnis (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2000, Nr. 54-1557): „Statistinių duomenų nepateikimas nustatyta tvarka oficialiąją statistiką tvarkančioms institucijoms ir įstaigoms arba melagingų statistinių duomenų joms pateikimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt. Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, užtraukia baudą nuo 3000 iki 6000 Lt. Dokumentų patvirtinančių pateiktus statistinius duomenis, nepateikimas oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojams arba šių dokumentų nuslėpimas, taip pat minėtų valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą pareigūnams nuo 500 iki 1000 Lt.“ |
Tiesioginių investicijų ketvirtinės-metinės
ataskaitos TUI-01
3 priedas
PAAIŠKINIMAI TIESIOGINIŲ INVESTICIJŲ ATASKAITAI TUI-01 KETVIRTINEI-METINEI PILDYTI
1. Tiesioginių investicijų ataskaitą TUI-01 ketvirtinę-metinę (toliau – ataskaita) pildo įmonės, kurių 10 ar daugiau procentų balsų turi nerezidentai (I skyrius), ir (arba) įmonės, turinčios 10 ar daugiau procentų nerezidentų įmonės balsų užsienyje (II skyrius).
2. Ataskaitos rodiklių likučiai laikotarpio pradžioje turėtų sutapti su likučiais praėjusio laikotarpio pabaigoje (jei rodiklių reikšmės nesutampa, prašome patvirtinti, kad statistiniai duomenys patikslinti).
3. Šioje ataskaitoje parodomi laikotarpio pradžios ir pabaigos likučiai; finansiniai sandoriai, įvykę per ataskaitinį laikotarpį; kiti pokyčiai.
4. Kiekvieno sandorio vertė yra ta vertė, už kurią įsigyjamas turtas ar jo atsisakoma ir (arba) kuria prisiimami ar apmokami įsipareigojimai.
5. Kiti pokyčiai – tai įvairūs koregavimai:
5.1. koregavimas dėl valiutos santykio apima visus likučių pokyčius, kurie atsiranda dėl valiutos santykio svyravimų poveikio turtui ir įsipareigojimams, denominuotiems užsienio valiuta. Skaičiavimams naudojamas oficialus ataskaitinio ketvirčio paskutinės dienos valiutos santykis;
5.2. koregavimas dėl perkainojimo. Vertybinių popierių (akcijų, obligacijų, vekselių ir pan.) perkainojimas dėl kainos pokyčių. Vertybinių popierių, kuriuos įmonė nusipirko ir (arba) pardavė per ataskaitinį laikotarpį, koregavimas neatliekamas;
6. Tiesioginės investicijos užsienyje skaidomos pagal šalis ir veiklos rūšis, o tiesioginės užsienio investicijos į Jūsų įmonę – tik pagal šalis. Rodikliai skirstomi pagal veiklos rūšis, remiantis Ekonominės veiklos rūšių (EVRK 1.1 red.) klasifikatoriumi, patvirtintu Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2002 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. 252 (Žin., 2002, Nr. 126-5744).
7. Jei įmonė turi kelis tiesioginius užsienio investuotojus, ataskaitoje nurodoma atskirai kiekvieno investuotojo nuosavo kapitalo dalis (atsižvelgiant į turimą įmonės įstatinio (apmokėto) kapitalo dalį).
8. Nerezidentai – tai juridiniai ir fiziniai asmenys, nuolat gyvenantys bei veikiantys kitose šalyse arba gyvenantys ir veikiantys Lietuvoje trumpiau nei vienerius metus bei turintys finansinių ir ekonominių ryšių su Lietuvos Respublikos ūkio subjektais.
9. Tiesioginės investicijos – investicijos, vienam investuotojui (juridiniam ar fiziniam asmeniui) arba investuotojų grupei (susijusių įmonių) suteikiančios 10 ir daugiau procentų balsų. Tiesioginėms investicijoms priskiriamas ne tik pirminis kapitalo investavimas, bet ir visos vėlesnės operacijos tarp investuotojo ir įmonės.
10. Nerezidentų turima nuosavo kapitalo dalis priklauso nuo nerezidentų dalies įmonės įstatiniame (apmokėtame) kapitale, tai:
11. Atkreipiame dėmesį, kad įmonės nuosavo kapitalo likučiai laikotarpio pradžioje ir pabaigoje rodomi nominaliąja ir rinkos verte (išskyrus I skyriaus I skirsnį). Rinkos vertė turi būti skaičiuojama tik tų akcijų, kuriomis yra prekiaujama vertybinių popierių biržose (naudojant paskutinės prekybos biržoje šiomis akcijomis kainą).
12. Uždirbtas nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai) 1030, 2030, 3030, 4030 eilutės – tai tiesioginiam investuotojui priklausantis pelnas (nuostoliai), nepaskirstytas dividendų forma, bet likęs įmonėje. Pelnas (nuostoliai) nurodomi tą ataskaitinį laikotarpį, kai buvo gauti (patirti). Čia neturi atsispindėti papildomo pelno ar nuostolių, atsiradusių dėl turto / įsipareigojimų kainos pokyčių nevykdant su jais jokių ūkinių finansinių operacijų. Šis pelnas / nuostoliai parodomi kaip kiti finansiniai įsipareigojimai / reikalavimai.“
13. Paskelbti (mokėtini) dividendai – tai nerezidentams apskaičiuota dividendų suma. Jei Jūsų įmonė paskelbė dividendus, tai ataskaitoje nurodoma dividendų dalis, tenkanti tiesioginiam investuotojui. Dividendai nurodomi tą ketvirtį, kai buvo paskelbti, ir metinėje ataskaitoje.
14. Skolos vertybiniai popieriai – į ataskaitą įtraukiami tik tie skolos vertybiniai popieriai, kurie įsigyti iš tiesioginio investuotojo (parduoti tiesioginiam investuotojui) arba parduoti tiesioginio investavimo įmonei (įsigyti iš tiesioginio investavimo įmonės).
15. Paskolos – tai visos tiesioginio investuotojo ar susijusių įmonių paskolos, suteiktos Lietuvos įmonei ir atvirkščiai (išskyrus valstybės vardu ir su valstybės garantija gautas paskolas). Prie paskolų priskiriami ir išperkamosios nuomos (lizingo) susitarimai. Ilgalaikės paskolos – tai paskolos, gautos ar suteiktos ilgesniam nei vieneri metai laikotarpiui, o trumpalaikės – trumpesniam nei vieneri metai laikotarpiui.
16. Įsipareigojimai nerezidentams už prekes ir paslaugas – finansiniai įsipareigojimai, atsiradę, kai prekių ir paslaugų suteikimas nesutampa su mokėjimo momentu.
18. Kiti finansiniai įsipareigojimai nerezidentams (ilgalaikiai ir trumpalaikiai), tai:
19. Kiti finansiniai reikalavimai nerezidentams (ilgalaikiai ir trumpalaikiai) traktuojami analogiškai.
20. Apskaičiuotos ir faktiškai sumokėtos palūkanos parodomos investicijų pajamų / sąnaudų dalyje, priskiriant jas konkrečiai finansinei priemonei (ilgalaikiai ar trumpalaikiai skolos vertybiniai popieriai, paskolos), o apskaičiuotos, bet nesumokėtos palūkanos rodomos prie konkrečios finansinės priemonės srauto, t. y. lyg būtų įsigytos / gautos.
21. Patirtos kitos investicijų sąnaudos, tai:
23. Skaičiuojant investicijų pajamų ir sąnaudų rodiklius, būtina taikyti apskaitos duomenų kaupimo principą t. y. pajamos / sąnaudos turi būti priskiriamos tam laikotarpiui, kuriuo jos uždirbamos / patiriamos, neatsižvelgiant į tai, kada faktiškai gaunamos / sumokamos.
24. Jei Jūsų įmonė turi 10 ar daugiau procentų balsų užsienio įmonėje, tai analogiškai pildomas ataskaitos II skyrius „Įmonės tiesioginės investicijos užsienyje“.
25. 1 priedą „Užsienio kontroliuojamos įmonės“ pildo įmonės, kuriose užsienio akcininkas (-ai) turi Jūsų įmonės akcijų suteikiančių 50 ir daugiau procentų balsų arba kitu būdu tiesiogiai kontroliuoja Jūsų įmonę ir įmonės, turinčios užsienio įmonių akcijų suteikiančių joms 10 ir daugiau procentų balsų užsienio įmonėje.
Įmonės finansinės-komercinės veiklos su
nerezidentais ketvirtinės ataskaitos F-06
1 priedas
INFORMACIJA DĖL KETVIRTINIO ĮMONĖS FINANSINĖS-KOMERCINĖS VEIKLOS SU NEREZIDENTAIS STATISTINIO TYRIMO
(ataskaita F-06 ketvirtinė)
STATISTINIO TYRIMO TEISINIS PAGRINDAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299); Lietuvos banko valdybos 2003 m. spalio 23 d. nutarimas Nr. 106 „Dėl ataskaitinių statistinių duomenų, reikalingų sudarant Lietuvos Respublikos mokėjimų balansą ir tarptautinių investicijų balansą, pateikimo Lietuvos bankui tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 103-4632); 2005 m. sausio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 184/2005 dėl mokėjimų balanso, tarptautinės prekybos paslaugomis ir tiesioginių užsienio investicijų Bendrijos statistikos (OL 2005 L 35, p. 23). |
STATISTINIO TYRIMO RŪŠIS, APIMTIS IR TIKSLAS |
Tai – ištisinis tyrimas. Ataskaitą pildo visos įmonės, turinčios finansinių-komercinių ryšių su nerezidentais. Tiriamasis laikotarpis – ataskaitinis I, II, III ketvirtis. Tyrimo tikslas – surinkti duomenis, reikalingus šalies mokėjimų balansui ir tarptautinių investicijų balansui sudaryti. |
STATISTINĖS INFORMACIJOS PASKELBIMO LAIKAS IR VIETA |
90 d. ataskaitiniam laikotarpiui pasibaigus – „Lietuvos Respublikos mokėjimų balansas“, Lietuvos banko interneto svetainė, http://www.lb.lt. |
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO PAREIGA |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 14 straipsnio 2 dalis: „Juridiniai asmenys privalo neatlygintinai teikti statistinius duomenis Oficialiosios statistikos darbų programai įgyvendinti.“ |
STATISTINIŲ DUOMENŲ KONFIDENCIALUMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 15 straipsnio 2 dalis: „Oficialiosios statistikos duomenys, jeigu pagal juos tiesiogiai ar netiesiogiai galima identifikuoti respondentą apie kurį ar kurio veiklos rezultatus buvo surinkti pirminiai statistiniai duomenys, yra konfidencialūs ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.“ |
STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS PAŽEIDIMAS |
Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 17 straipsnis: „Fiziniai asmenys, įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai ir kiti atsakingi už oficialiosios statistikos duomenų rengimą ir teikimą asmenys, pažeidę šio įstatymo ir kitų su statistika susijusių teisės aktų reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.“ Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1732 straipsnis (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2000, Nr. 54-1557): „Statistinių duomenų nepateikimas nustatyta tvarka oficialiąją statistiką tvarkančioms institucijoms ir įstaigoms arba melagingų statistinių duomenų joms pateikimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt. Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, užtraukia baudą nuo 3000 iki 6000 Lt. Dokumentų, patvirtinančių pateiktus statistinius duomenis, nepateikimas oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojams arba šių dokumentų nuslėpimas, taip pat minėtų valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą pareigūnams nuo 500 iki 1000 Lt.“ |
Įmonės finansinės-komercinės veiklos su
nerezidentais ketvirtinės ataskaitos F-06
2 priedas
PAAIŠKINIMAI ĮMONĖS FINANSINĖS-KOMERCINĖS VEIKLOS SU NEREZIDENTAIS KETVIRTINEI ATASKAITAI F-06 PILDYTI
1. Įmonės finansinės-komercinės veiklos su nerezidentais ketvirtinės ataskaitos F-06 (toliau – ataskaita) statistiniai duomenys bus panaudoti Lietuvos Respublikos mokėjimų balansui (MB) ir tarptautinių investicijų balansui sudaryti. Pagrindinis MB tikslas -parodyti šalies užsienio ryšių subalansuotumo lygį ir jo sureguliavimo būtinumą.
2. Rezidentai – juridiniai ir fiziniai asmenys, užsiimantys ūkine, gamybine ar kuria kita įstatymų nedraudžiama ekonomine veikla Lietuvos teritorijoje. Juridiniai ir fiziniai asmenys, kurių nuolatinė buvimo vieta yra Lietuvos teritorija, bet kurie veikia už jos ribų (išvyksta dirbti į užsienį trumpiau negu vieneriems metams), taip pat Lietuvos ambasadų ar konsulatų darbuotojai ir studentai, neatsižvelgiant į jų buvimo užsienyje laiką, yra laikomi Lietuvos rezidentais.
3. Nerezidentai – juridiniai ir fiziniai asmenys (užsienio piliečiai), turintys su įmone finansinių ir ekonominių ryšių, tačiau kurių nuolatinė buvimo vieta yra už Lietuvos ribų. Nerezidentams taip pat priskiriamos kitų šalių įmonės, organizacijos, pavieniai asmenys ir ūkiniai subjektai, veikiantys Lietuvoje trumpiau negu vienerius metus. Užsienio ambasadų konsulatų darbuotojai, studentai užsieniečiai laikomi nerezidentais, neatsižvelgiant į jų buvimo Lietuvoje laiką.
4. Ataskaitos I skyriuje „Finansiniai reikalavimai nerezidentams“ ir II skyriuje „Finansiniai įsipareigojimai nerezidentams“ parodomi tik nesusiję su tiesioginiais investuotojais finansiniai reikalavimai ir įsipareigojimai:
4.1. Tiesioginės investicijos – tai investicijos, vienam investuotojui (juridiniam ar fiziniam asmeniui) arba investuotojų grupei (susijusių įmonių) suteikiančios 10 ir daugiau procentų balsų. Tiesioginėms investicijoms priskiriamas ne tik pirminis kapitalo investavimas, bet ir visos vėlesnės operacijos tarp investuotojo ir įmonės.
4.2. Ataskaitos rodiklių likučiai ketvirčio pradžioje turėtų sutapti su likučiais praėjusio ketvirčio pabaigoje (jei rodiklių reikšmės nesutampa, prašome patvirtinti, kad statistiniai duomenys patikslinti).
Ataskaitos I ir II skyriuose nurodomi ketvirčio pradžios ir pabaigos likučiai; finansiniai sandoriai, įvykę per ketvirtį; koregavimas dėl perkainojimo; koregavimas dėl valiutos santykio; perklasifikavimas ir kitoks koregavimas.
4.3. Kiekvieno sandorio vertė yra ta vertė, už kurią įsigyjamas turtas ar jo atsisakoma ir (arba) kuria prisiimami ar apmokami įsipareigojimai.
Turimų ir išleistų vertybinių popierių sandorio vertė yra lygi įsigytų / parduotų vertybinių popierių rinkos verčių sumai. Vertybinių popierių vertės padidėjimas įtraukiamas į kategoriją „Koregavimas dėl perkainojimo“.
Paskolų, vertybinių popierių sandorio vertė yra ta suma, kurią įmonė suteikia kaip paskolą arba įsigyja vertybinius popierius, išskyrus mokesčius (administravimo ir pan.). Sandorio vertę padidina visos nesumokėtos palūkanos, kurios rodomos prie konkrečios finansinės priemonės srauto, t. y. lyg būtų suteiktos / įsigytos / gautos.
4.4. Koregavimas dėl valiutos santykio apima visus likučių pokyčius, kurie atsiranda dėl valiutos santykio svyravimų poveikio turtui ir įsipareigojimams.
4.5. Koregavimas dėl perkainojimo. Vertybinių popierių perkainojimas – tai vertės pokyčiai, atsiradę per ataskaitinį laikotarpį dėl vertybinių popierių laikymo uždirbio ar netekčių. Vertybiniai popieriai, kuriuos įmonė nupirko ir (arba) pardavė per ataskaitinį laikotarpį, nekoreguojami. Paskolų koregavimas dėl visiško ar dalinio paskolų nurašymo apima tik faktiškus nurašymus, o ne padarytus atidėjimus. Tokie nurašymai pripažįstami tuo metu, kai paskola buvo parduota ar perduota trečiajai šaliai.
4.6. Perklasifikavimas ir kitoks koregavimas – tai perrašymas iš vieno straipsnio į kitą, indeksavimas, klaidų ir / ar netikslumų atitaisymas, įrašų perkėlimas iš vienos kategorijos į kitą ir pan.
4.7. Investicijų portfelis – tai nuosavybės vertybiniai popieriai, nepriskirti tiesioginėms investicijoms (akcijos, kurios suteikia jų savininkui mažiau kaip 10 procentų balsų), skolos vertybiniai popieriai (obligacijos, vekseliai, pinigų rinkos priemonės). Visi skolos vertybiniai popieriai grupuojami pagal jų galiojimo terminą.
4.8. Ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje turimos kotiruojamos akcijos nurodomos rinkos verte, o nekotiruojamos – balansine verte. Akcijoms priskiriama ir kolektyvinio investavimo subjektų investiciniai vienetai.
4.9. Ilgalaikiai skolos vertybiniai popieriai – tai vertybiniai popieriai, kurių pradinis terminas yra ilgesnis nei vieneri metai.
4.10. Trumpalaikiai skolos vertybiniai popieriai – tai vertybiniai popieriai, kurių pradinis terminas yra iki vienerių metų imtinai.
4.11. Išvestinės finansinės priemonės yra finansinės priemonės, kurių vertė keičiasi atsižvelgiant į prekių kainą, palūkanų normą, vertybinių popierių kainą, užsienio valiutos kursą, kainos arba palūkanų normos indeksą, kreditingumo įvertinimą arba kredito indeksą arba panašų kintamąjį, kuriam nereikia jokių pradinių investicijų arba reikia nedidelių investicijų palyginti su kitomis sandorių rūšimis, panašiai reaguojančiomis į rinkos sąlygų pokyčius, taip pat pagal kurias turi būti atsiskaityta ateityje.
Visos išvestinės finansinės priemonės turi būti nurodomos grynąja verte (konkrečios išvestinės finansinės priemonės kylančių teisių ir įsipareigojimų tikrųjų verčių skirtumas). Kai išvestinės finansinės priemonės tikroji vertė negali būti patikimai nustatyta, nurodoma įsigijimo vertė
4.12. Piniginės lėšos užsienio bankuose – tai pinigai, laikomi nerezidentų bankuose bet kokio tipo sąskaitose (išskyrus terminuotuosius indėlius).
4.13. Paskolos – tai visos suteiktos / gautos paskolos, įskaitant finansinę išperkamąją nuomą (lizingą), išskyrus paskolas, gautas valstybės vardu ir su valstybės garantija. Ilgalaikės paskolos – tai paskolos, gautos ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui. Finansinei išperkamajai nuomai būdinga tai, kad ilgalaikis nuomojamas turtas pereina įmonės nuomininkės nuosavybėn. Įmonė nuomotoja suteikia nepiniginę paskolą už užstatą įmonei nuomininkei, kuri už tai moka palūkanas. Paskolų eilutėje reikia nurodyti skolos sumą, o III skyriuje „Investicijų pajamos ir sąnaudos“ – apskaičiuotas per ataskaitinį laikotarpį palūkanas. Paskoloms (ilgalaikėms ar trumpalaikėms) taip pat priskiriami terminuotieji indėliai.
Paskolos (indėlio) sutarties pakeitimas abiejų šalių susitarimu statistine prasme yra du finansiniai sandoriai (senos sutarties nutraukimas (grąžinta), naujos sudarymas (gauta)).
4.14. Reikalavimai / įsipareigojimai už prekes ir paslaugas – tai finansiniai reikalavimai / įsipareigojimai, atsiradę, kai prekių ir paslaugų suteikimas nesutampa su mokėjimo už jas momentu (neatsižvelgiant į tai, ar buvo sudarytos atitinkamos sutartys).
5. Atkreipiame dėmesį, kad daugelio šios ataskaitos rodiklių suminės reikšmės turi būti paskirstomos šalimis (šalies abėcėlinį kodą galima rasti http://www.stat.gov.lt > Intrastatas > Klasifikatoriai > Pasaulio šalys ir teritorijos). Būtina laikytis principo, kad kiekvieną finansinio reikalavimo ar įsipareigojimo turėtoją priskiriame tai šaliai, kur jis reziduoja (neatsižvelgiant iš kurios šalies bankų pinigai gauti ar mokėti).
6. Ataskaitos III skyriuje „Investicijų pajamos ir sąnaudos“ nurodomos apskaičiuotos ir faktiškai gautos / sumokėtos investicijų pajamos ir sąnaudos, nesusijusios su tiesioginiais investuotojais. Kitų finansinių reikalavimų / įsipareigojimų pajamos / sąnaudos – tai gautos ar sumokėtos nerezidentams baudos, netesybos, delspinigiai. Apskaičiuotos pajamos / sąnaudos vertinamos taikant apskaitos duomenų kaupimo principą, t. y. pajamos ir sąnaudos turi būti priskiriamos tam laikotarpiui, kuriuo jos uždirbamos / patiriamos, neatsižvelgiant į tai, kada faktiškai gautos / sumokėtos. Dividendai priskiriami tam laikotarpiui, kai paskelbiama, kad jie bus išmokami. Visos apskaičiuotos palūkanos parodomos investicijų pajamų / sąnaudų dalyje, priskiriant konkrečiai finansinei priemonei, o apskaičiuotos, bet neišmokėtos palūkanos rodomos prie konkrečios finansinės priemonės srauto, t. y. lyg būtų gautos / įsigytos, suteiktos / parduotos. Nurašytos skolos – tai tik abipusiu susitarimu nurašyti reikalavimai / įsipareigojimai. Vienašališku sprendimu nurašytos skolos 3050, 3100 eilutėse nenurodomos.
7. Ataskaitos IV skyriuje „Darbo užmokestis nerezidentams, vežėju įsigytos prekės uostuose ir stotyse, piniginės pašto perlaidos“ nurodoma:
7.1. Darbo užmokestis nerezidentams – tai apskaičiuotas darbo užmokestis ir kiti su darbo santykiais susiję mokėjimai užsienio piliečiams (nerezidentams), dirbusiems įmonėje pagal darbo sutartis trumpiau nei vienerius metus.
7.2. Vežėjų įsigytos prekės uostuose ir stotyse – tai prekės (kuras, gėlas vanduo ir kiti materialiniai ištekliai), Lietuvos vežėjų įsigytos užsienio uostuose arba stotyse (oro, jūrų, upių, degalinėse ir kt.) arba nerezidentų įsigytos Lietuvoje ir skirtos transporto priemonės tikslams.
8. Ataskaitos V skyriuje „Įmonės suteiktos paslaugos nerezidentams“ ir VI skyriuje „Nerezidentų suteiktos paslaugos įmonei“ nurodomos paslaugos, suteiktos nerezidentams, ir nerezidentų paslaugos, suteiktos įmonei, įskaitant ir tiesioginiams investuotojams suteiktas ar iš jų gautas paslaugas. Paslaugos rodomos tą laikotarpį, kada jos buvo suteiktos / gautos, neatsižvelgiant į faktišką apmokėjimą. Paslaugos grupuojamos pagal pateiktą paslaugų klasifikatorių (žr. 3 priedą). Visų suteiktų / gautų paslaugų suma skirstoma pagal šalis.
8.1. Transporto paslaugos – tai keleivių ir krovinių vežimas bei su tuo susijusios papildomos ir pagalbinės paslaugos. Transporto paslaugos skirstomos pagal transporto rūšį ir paskirtį.
Atkreipiame įmonių, vykdančių keleivių ir krovinių vežimo paslaugas, dėmesį: V skyriuje reikia parodyti uždirbtas pajamas, VI skyriuje – patirtas sąnaudas, 4010 eil. – užsienyje įsigyto kuro vertę ir kt.
8.2. Į keleivių vežimo visomis transporto rūšimis paslaugas įskaitomos pajamos (mokėtojas nerezidentas) arba sąnaudos (gavėjas nerezidentas) tik už tarptautinius vežimus. Prie keleivių vežimo paslaugų taip pat priskiriama visų tipų keleivinių transporto priemonių su įgula nuoma.
8.3. Į krovinių vežimo paslaugas įskaitomos pajamos arba išlaidos už tarptautinius krovinių vežimus, neatsižvelgiant į mokėtoją.
Suteiktos krovinių vežimo paslaugos nerezidentams – tai pajamos už krovinių vežimą (Lietuvos prekių eksportas), krovinių vežimas tranzitu per Lietuvą, krovinių vežimas tarp paskirties punktų užsienyje. Nurodoma ta šalis, į kurią krovinys yra gabenamas, neatsižvelgiant į tai, kokioje šalyje yra mokėtojas.
Nerezidentų suteiktos krovinių vežimo paslaugos (išskyrus geležinkelių transportą) – tai mokėjimai už Lietuvos krovinių, kurie negali būti priskirti prekių eksportui arba importui, gabenimą nerezidentų transportu (pvz. mantų, meno ekspozicijų, teatro dekoracijų ir pan. pervežimas). Nurodoma ta šalis, kuriai priklauso krovinio vežėjas.
Nerezidentų suteiktos krovinių vežimo paslaugos (tik geležinkelių transportui) – tai mokėjimai už Lietuvos krovinių gabenimą užsienyje, mokėjimai už Lietuvos krovinių gabenimą tranzitu per užsienio šalis.
Prie krovinių gabenimo paslaugų (tiek suteiktų įmonei, tiek įmonės suteiktų) taip pat priskiriama visų tipų krovininių transporto priemonių su įgula nuoma; pašto siuntų vežimas, keltų paslaugos.
8.4. Kitos jurų transporto paslaugos – tai stūmimo ar vilkimo atviroje jūroje ir pakrančių vandenyse paslaugos; jūrų uosto įrangos eksploatavimo paslaugos, jūrų laivų vedimo (locmanų) paslaugos, laivų gelbėjimo paslaugos; papildomos jūrų ir pakrančių transporto paslaugos, tiesiogiai susijusios su laivų eksploatavimo darbais ir tiesiogiai nesusijusios su laivų eksploatavimo darbais, pavyzdžiui, ledo laužymas, laivų registravimas, prišvartavimas bei saugojimas ir kt.; laivų, plaukiojančių platformų ir struktūrų priežiūra ir remontas (nesikeičiant transporto priemonės vertei).
8.5. Kitos oro transporto paslaugos – tai keleiviams oro uoste teikiamos antžeminių aviacijos tarnybų paslaugos (bilietų pardavimas, išankstinis užsakymas ir pan.), įskaitant kilimo ir tūpimo takų eksploatavimo paslaugas; skrydžių valdymo bokšto eksploatavimo, oro uoste esančių radiolokacinių stočių teikiamos paslaugos; gaisro gesinimo ir priešgaisrinės apsaugos orlaivių paslaugos; angaro paslaugos; orlaivių vilkimo paslaugos; orlaivių ir orlaivių variklių priežiūra ir remontas.
8.6. Kitos geležinkelių transporto paslaugos – tai stūmimo arba vilkimo geležinkeliais pramoniniuose privažiuojamuosiuose keliuose, perskirstymo stotyse ir panašios paslaugos; keleivinių geležinkelio stočių paslaugos (bilietų pardavimas, rezervavimas, bagažo tarnyba) ir kitos, niekur kitur nepriskirtos, geležinkelio aptarnavimo paslaugos; geležinkelio lokomotyvų ir riedmenų priežiūra ir remontas.
8.7. Kitos kelių transporto paslaugos – tai keleivinių autobusų stočių paslaugos (bilietų pardavimas, rezervavimas), greitkelių, automagistralių, kelių ir gatvių, tiltų ir tunelių rinkliavų paslaugos; kelių transporto priemonių stovėjimo paslaugos, teikiamos mašinų parkuose, stovėjimo aikštelėse ir garažuose; variklinių transporto priemonių priežiūra ir remontas, einamoji techninė priežiūra; pagalbos kelyje paslaugos.
8.8. Kitos papildomos ir pagalbinės transporto paslaugos – tai krovinių tvarkymo paslaugos, įskaitant krovimą uoste; keleivių bagažo tvarkymo paslaugos; produktų laikymo ir sandėliavimo paslaugos; techninių navigacijos priemonių paslaugos; laivų brokerių paslaugos; tarpininkavimo vežant krovinius paslaugos; krovinių išsiuntimo; orlaivių erdvės tarpininkavimo paslaugos; krovinių sugrupavimo ir jų išskyrimo paslaugos; kvalifikacijos įvertinimo paslaugos; laisvalaikio ir sporto laivų priežiūra ir remontas; muitinės agentų paslaugos.
8.9. Pašto paslaugos – tai laikraščių ir periodinių leidinių, laiškų, brošiūrų, lankstinukų ir panašių spaudinių, siuntinių ir paketų persiuntimo paštu paslaugos, pašto dėžučių nuomos paslaugos. Nepriskiriamos pašto vykdomos finansinės paslaugos (piniginės perlaidos, pensijų išnešiojimas ir pan.), prekių susijusių su pašto paslaugomis, sandėliavimas.
8.10. Kurjerių paslaugos – tai skubiausių pristatymų arba pristatymų „nuo durų iki durų“ (laiškų, pašto siuntinių ir paketų) paslaugos. Kurjerių paslaugos apima ir atsiėmimą pagal pareikalavimą arba pristatymą tam tikru laiku.
8.11. Telekomunikacijų paslaugos – tai garso, vaizdo, duomenų ar kitos informacijos perdavimas telefonu, teleksu, telegrafu, kabeliniu ir palydoviniu ryšiu, elektroniniu paštu, faksu ir kitos ryšių bei verslo tinklo paslaugos. Duomenų bazių formavimo, palaikymo ir panašūs darbai priskiriami kompiuterinėms ir informacinėms paslaugoms. Taip pat įtraukiamos mobiliųjų telefonų interneto ir tiesioginės prieigos paslaugos.
8.12. Statybos paslaugos – tai statybvietės paruošimo darbai, nauja pastatų statyba ir remontas, rekonstravimas, restauravimas ir techninė priežiūra ar inžinerinių statinių statybos darbai, mašinų ir įrengimų montavimo, derinimo ir paleidimo darbai, kabelinių tinklų įrengimo darbai. Be to, priskiriama statybinių mašinų, įrengimų (monolito formavimo), įrenginių su operatoriumi nuoma, pastatų išorės valymo paslaugos. Ne šalies teritorijoje atliktų darbų vertė turi atitikti „Statybos darbų vykdymo“ ataskaitoje KS-01 eil. 301 – „Savo jėgomis“ (jeigu Jūs ją pildote) nurodytą vertę.
Kai generalinis rangovas rezidentas atlieka darbus užsienyje ir samdo subrangovus nerezidentus, jis rodo tik savo suteiktų paslaugų vertę. Tuo atveju, kai samdo subrangovus rezidentus, rodo visų suteiktų paslaugų vertę. Statybinė organizacija – subrangovas parodo suteiktų darbų vertę tik tada, kai generalinis rangovas yra nerezidentas.
8.13. Draudimo paslaugos apima gyvybės draudimą, pensijų fondų paslaugas, krovinių draudimą, kitą tiesioginį draudimą ir pagalbines draudimo ir pensijų fondų paslaugas. Atskirai nurodomos draudimo įmokų ir išmokų sumos.
8.14. Finansinės paslaugos – tai piniginis ir kitas finansinis tarpininkavimas bei pagalbinės paslaugos, išskyrus draudimo ir pensijų fondų paslaugas. Pajamos už tarpininkavimą investuojant į vertybinius popierius, pavyzdžiui, Vyriausybės vertybinius popierius, firmų akcijas, obligacijas, vekselius; operacijas valiuta, brokerių, finansinių kontroliuojančiųjų kompanijų ir prekybos agentų veiklą; kreditinių linijų paiešką, tarpininkavimas organizuojant finansinę išperkamąją nuomą. Šioms paslaugoms priskiriama finansų, akcijų ir prekių biržų bei kitos rinkos administravimo paslaugos; tarpininkavimo gauti paskolas, konsultavimo finansų klausimais paslaugos.
8.15. Kompiuterinės paslaugos – tai duomenų surinkimas, apdorojimas, duomenų įvesties paslaugos, duomenų bazės sudarymas, atitinkamos programinės įrangos projektavimas, konsultavimas duomenų bazės eksploatavimo klausimais; specializuotų programų sudarymas, programinių priemonių diegimas; konsultavimas kompiuterių ir periferinių įrengimų naudojimo klausimais; raštinės, buhalterinių ir skaičiavimo mašinų priežiūra bei remontas; kompiuterių tinklų paslaugos.
8.16. Naujienų agentūrų paslaugos – tai žiniasklaidos priemonių aprūpinimas žiniomis, fotonuotraukomis, straipsniais ir pan.
8.17. Kitos informacijos teikimo paslaugos – tai paslaugos, susijusios su duomenų bazių plėtra, saugojimu, duomenų pateikimu nustatyta tvarka, forma, bazių prieigų suteikimas, bazių valdymas, periodinių leidinių prenumerata.
8.18. Mokėjimai už franšizę ir panašias teises – tai sutartis, pagal kurią franšizės davėjas už atlygį suteikia ilgalaikę teisę franšizės gavėjui naudoti jo prekės vardą ženklą, technologijas, vadybos metodus, sprendimų bei veiklos žinias ir paslaptis, ir pan.
8.19. Kiti mokėjimai už autorių teises ir licencijas – tai mokėjimai už teisę naudotis nematerialiais aktyvais ir nuosavybės teisėmis (patentais, leidybos teise, technologiniais procesais, receptūromis, programine įranga, autorių teisėmis ir pan.).
8.20. Prekybinio tarpininkavimo paslaugos – tai prekių pirkimas iš nerezidento ir jų pardavimas kitam nerezidentui. Šio proceso metu prekės nepatenka į nacionalinę ekonomiką. Paslaugos vertė nustatoma kaip prekių pirkimo ir jų realizavimo kainos skirtumas ir rodoma tik kaip suteiktos paslaugos (ataskaitos V skyriuje). Jos gali būti ir su „–“ ženklu, tuo atveju, kai prekių pirkimo kaina viršijo jų pardavimo kainą.
8.21. Kitos su prekyba susijusios paslaugos – tai komisiniai už prekių ir paslaugų sandorius tarp prekybos tarpininkų, brokerių, tiekimo agentų ir nerezidentų. Šios paslaugos taip pat apima sandorius laivuose, oro laineriuose ir prekių aukcionuose.
8.22. Veiklos nuoma – tai sutartis, pagal kurią nuomininkas įgyja teisę naudotis nuomotojo turtu. Nuomininkas moka nuomos mokestį už naudojimąsi turtu bei pasirinktas turto priežiūros paslaugas. Veiklos nuoma nenumato nuosavybės teisių perdavimo nuomininkui nuomos laikotarpiui pasibaigus. Pagal tokią sutartį gali būti išnuomojamas laivas, lėktuvas, automobilis be įgulos, konteineris, vagonai ar kitas ilgalaikio naudojimo turtas.
8.23. Teisinės paslaugos – tai baudžiamosios teisės, kitų teisės sričių teisinių konsultacijų ir atstovavimo paslaugos, ikiteisminių tribunolų, teisinių komisijų ir kt. įstatymų nustatytų procedūrų, patentų ir autoriaus teisių, kitų teisinių dokumentų sudarymo ir jų paliudijimo paslaugos, varžytinių, kitų teisinių konsultacijų ir informacijos paslaugos.
8.24. Apskaitos, audito, buhalterinės apskaitos ir mokesčių konsultacijų paslaugos – tai buhalterinės, finansinio audito, apskaitos priežiūros, finansinių ataskaitų sudarymo, kitos apskaitos (atestacija, turto vertinimas, ataskaitų parengimas) ir mokesčių konsultacijų paslaugos.
8.25. Verslo ir vadybos konsultacijų bei ryšių su visuomene paslaugos – tai įmonių aprūpinimas informacija, konsultavimas steigiant, organizuojant veiklą, pagalba parenkant ir atestuojant personalą; vadybos organizavimas, konsultacinės verslo ir valdymo paslaugos, verslo saugumo užtikrinimo (apsaugos), viešųjų ryšių paslaugos, projektų (išskyrus statybų) paslaugos; oficialaus ginčų sprendimo ir sutaikinimo paslaugos, kitos su vadyba susijusios paslaugos; vadybinės kontroliuojančiųjų bendrovių paslaugos.
8.26. Reklamos, rinkos tyrimų ir viešosios nuomonės apklausos paslaugos – tai rinkos galimybių, prekių ir paslaugų priimtinumo, pirkėjų įpročių tyrimas, norint padėti realizuoti naujas prekes ar paslaugas. Viešosios nuomonės apie politiką, ekonomiką, socialines problemas tyrimas ir jos rezultatų statistinė analizė. Reklamos priemonių projektavimas ir diegimas, parodų salių projektavimas, reprezentavimas visuomenės informavimo priemonėse, vietų reklamai įrengimas.
8.27. Mokslinių tyrimų ir plėtros paslaugos – tai gamtos, socialinių ir humanitarinių mokslų, inžinerijos mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos paslaugos.
8.28. Architektūros, inžinerijos ir kitos techninės paslaugos – tai architektūros konsultacijų ir parengiamųjų darbų paslaugos, architektūrinio projektavimo, inžinerijos paslaugos, miesto planavimo ir gamtovaizdžio architektūros, statybos darbų projektų vadybos, inžinerijos, mokslinių ir techninių konsultacijų paslaugos, techninio tikrinimo ir analizės paslaugos.
8.29. Atliekų tvarkymo ir nukenksminimo paslaugos – tai nuotekų šalinimo ir valymo paslaugos, radioaktyviųjų ir kitų atliekų surinkimo, saugojimo ir perdirbimo paslaugos, užteršto dirvožemio švarinimo paslaugos, išsiliejusios naftos ar naftos produktų ir kitų teršalų šalinimo paslaugos, kalnakasybos ir karjerų renovavimo paslaugos, dezinfekavimo ir sanitarinių sąlygų užtikrinimo ir panašios paslaugos.
8.30. Žemės ūkio, veterinarijos ir kasybos paslaugos – tai žemės ūkio kultūrų apsauga nuo kenkėjų ir ligų, žemės cheminės sudėties analizė, rekomendacijos derlingumui didinti (sėjomainos, tręšimas, rūgštingumo sumažinimas ir pan.), veterinarų suteiktos paslaugos, su kasyba susijusios paslaugos (pvz., rūdų analizė).
8.31. Kitos verslo paslaugos – tai personalo parinkimo, saugos bei tardymo, įstaigos darbo ir sekretoriavimo, atsakymo į telefono skambučius, adresatų sąrašų tvarkyba, siuntimo, vertimo, dauginimo, fotografavimo, kreditavimo pajėgumo vertinimo paslaugos, parodų, mugių ir suvažiavimų rengimo paslaugos, patalpų valymo bei priežiūros, elektros, vandens, dujų ir kitų naftos produktų tiekimo, šilumos bei šilto vandens paskirstymo paslaugos, kitos, niekur kitur neįtrauktos, paslaugos.
8.32. Garso ir vaizdo bei susijusios paslaugos – tai garso įrašų, kino ir vaizdo filmų gamybos, platinimo, rodymo, vaizdajuosčių nuomos, radijo ir televizijos paslaugos.
8.33. Kitos asmeninės, kultūros ir poilsio organizavimo paslaugos – tai meno ir literatūros kūrybinės bei interpretacinės paslaugos, kultūros įrenginių eksploatavimo paslaugos, mugių ir atrakcionų parkų paslaugos, cirko, šokių salių, naujienų agentūrų, bibliotekų, archyvų, muziejų bei istorinių vietovių ir pastatų, botanikos ir zoologijos sodų bei gamtos rezervatų, draustinių paslaugos ir kitos kultūros paslaugos; sporto įrenginių eksploatavimo, rėmimo, sporto renginių organizavimo paslaugos; azartinių žaidimų, lažybų paslaugos bei kitos asmeninės paslaugos.
8.34. Ambasadų ir konsulatų paslaugos – tai mokesčiai už vizas, kitų šalių ambasadų, konsulatų teikiamos paslaugos.
8.35. Kitos vyriausybinės paslaugos – tai paslaugos, susijusios su gelbėjimo tarnybų (gaisrinės, policijos) pagalbos gavimu, bendrosios administracinės išlaidos.
8.36. Paslaugos tarp susijusių įmonių (kitur neįtrauktos) – tai paslaugos, apimančios mokėjimus tarp giminingų įmonių už paslaugas, kurios negali būti konkrečiai priskirtos jokiai kitai kategorijai. Jos apima mokėjimus iš filialų, dukterinių įmonių ir motininės įmonės partnerių arba kitų susijusių įmonių, kurios padengia bendrą filialų, dukterinių bei partnerių įmonių centralizuoto valdymo kainą (susijusią su planavimu, organizavimu ir kontrole), taip pat kompensuoja motininės įmonės tiesiogines išlaidas. Taip pat įtraukiami sandoriai, padengiantys motininių įmonių ir jų filialų, dukterinių bei partnerių įmonių pridėtines išlaidas.
Įmonės finansinės-komercinės veiklos su
nerezidentais ketvirtinės ataskaitos F-06
3 priedas
PASLAUGŲ KLASIFIKATORIUS
Paslaugos pavadinimas |
Paslaugos kodas |
Jūrų transporto paslaugos – keleivių vežimas |
010 |
Jūrų transporto paslaugos – krovinių vežimas |
020 |
Kitos jūrų transporto paslaugos |
030 |
Oro transporto paslaugos – keleivių vežimas |
040 |
Oro transporto paslaugos – krovinių vežimas |
050 |
Kitos oro transporto paslaugos |
060 |
Geležinkelių transporto paslaugos – keleivių vežimas |
070 |
Geležinkelių transporto paslaugos – krovinių vežimas |
080 |
Kitos geležinkelių transporto paslaugos |
090 |
Kelių transporto paslaugos- keleivių vežimas |
100 |
Kelių transporto paslaugos – krovinių vežimas |
110 |
Kitos kelių transporto paslaugos |
120 |
Vidaus vandenų transporto paslaugos |
130 |
Vamzdynų transporto paslaugos |
140 |
Kitos papildomos ir pagalbinės transporto paslaugos |
150 |
Pašto paslaugos |
153 |
Kurjerių paslaugos |
156 |
Telekomunikacijų paslaugos |
170 |
Statybos paslaugos užsienyje |
180 |
Statybos paslaugos nacionalinėje ekonomikoje nerezidento užsakymu |
190 |
Gyvybės draudimas ir pensijų fondų paslaugos – draudimo įmokos |
200 |
Gyvybės draudimas ir pensijų fondų paslaugos – draudimo išmokos |
210 |
Krovinių draudimas – draudimo įmokos |
220 |
Krovinių draudimas – draudimo išmokos |
230 |
Kitas tiesioginis draudimas – draudimo įmokos |
240 |
Kitas tiesioginis draudimas – draudimo išmokos |
250 |
Perdraudimas – draudimo įmokos |
260 |
Perdraudimas – draudimo išmokos |
270 |
Pagalbinės draudimo ir pensijų fondų paslaugos |
280 |
Finansinės paslaugos |
290 |
Kompiuterinės paslaugos |
300 |
Naujienų agentūrų paslaugos |
310 |
Kitos informacijos teikimo paslaugos |
320 |
Mokėjimai už franšizę ir panašias teises |
330 |
Kiti mokėjimai už autorių teises ir licencijas |
340 |
Prekybinio tarpininkavimo paslaugos |
350 |
Kitos su prekyba susijusios paslaugos |
360 |
Veiklos nuoma |
370 |
Teisinės paslaugos |
380 |
Apskaitos, audito, buhalterinės apskaitos ir mokesčių konsultacijų paslaugos |
390 |
Verslo ir vadybos konsultacijų bei ryšių su visuomene paslaugos |
400 |
Reklamos, rinkos tyrimų ir viešosios nuomonės apklausos paslaugos |
410 |
Mokslinių tyrimų ir plėtros paslaugos |
420 |
Architektūros, inžinerijos ir kitos techninės paslaugos |
430 |
Atliekų tvarkymo ir nukenksminimo paslaugos |
440 |
Žemės ūkio, veterinarijos ir kasybos paslaugos |
450 |
Kitos verslo paslaugos |
460 |
Garso ir vaizdo bei susijusios paslaugos |
470 |
Švietimo paslaugos |
480 |
Sveikatos priežiūros paslaugos |
490 |
Kitos asmeninės, kultūros ir poilsio organizavimo paslaugos |
500 |
Ambasadų ir konsulatų paslaugos |
510 |
Kitos vyriausybinės paslaugos |
520 |
Paslaugos tarp susijusių įmonių (kitur neįtrauktos) |
530 |