LIETUVOS PROBACIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS PROBACIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2022 M. LIEPOS 1 D. ĮSAKYMO NR. V-184 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PROBACIJOS ĮSTATYMO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS PATAISOS PAREIGŪNŲ VEIKLOS ĮSTATYMO 13 STRAIPSNIO ĮGYVENDINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. gegužės 15 d. Nr. V-99

Vilnius

 

1. P a k e i č i u Lietuvos probacijos tarnybos direktoriaus 2022 m. liepos 1 d. įsakymą Nr. V-184 „Dėl Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos pataisos pareigūnų veiklos įstatymo 13 straipsnio įgyvendinimo“:

1.1. Pakeičiu pavadinimą ir išdėstau taip:

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PROBACIJOS ĮSTATYMO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUSMIŲ VYKDYMO SISTEMOS ĮSTATYMO 13 STRAIPSNIO ĮGYVENDINIMO

1.2. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo 7 straipsnio 1 dalimi, 15 straipsnio 1 dalies 5 punktu, 18 straipsnio 6 dalimi, 19 straipsnio 8 punktu, 22 straipsnio 1 dalies 5 punktu, 30 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo sistemos įstatymo 13 straipsniu, Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu ar savarankiškos veiklos vykdymo metu nustatymo“, 21 punktu:“

1.3. Papildau 1.6 papunkčiu:

1.6. Lietuvos probacijos tarnybos teikimų teismui rengimo tvarkos aprašą.“

1.4. Pakeičiu minėtuoju įsakymu patvirtintą Specialiųjų priemonių naudojimo Lietuvos probacijos tarnyboje tvarkos aprašą ir 2 punktą išdėstau taip:

2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo sistemos įstatymu, Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymu, Specialiųjų priemonių panaudojimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. lapkričio 23 d. nutarimu Nr. 1162 „Dėl specialiųjų priemonių specifikacijos ir specialiųjų priemonių panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

2. Pavedu Lietuvos probacijos tarnybos Administravimo skyriui įsakymą paskelbti Teisės aktų registre.

 

 

 

Direktorius                                                                                                            Romas Ostanavičius

 

PATVIRTINTA

Lietuvos probacijos tarnybos direktoriaus

2024 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. V-99

 

LIETUVOS PROBACIJOS TARNYBOS TEIKIMŲ TEISMUI RENGIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos probacijos tarnybos teikimų teismui rengimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos probacijos tarnybos (toliau – Tarnyba) reagavimo į probuojamųjų vengimą vykdyti probacijos sąlygas ir Tarnybos teikimų teismui rengimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos probacijos įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose probaciją, apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

REAGAVIMO Į PROBUOJAMŲJŲ VENGIMĄ VYKDYTI PROBACIJOS SĄLYGAS

EIGA

 

3. Probuojamajam neįvykdžius probacijos sąlygų per teismo nustatytą laiką dėl galimai pateisinamų priežasčių:

3.1. probuotojas ne vėliau kaip per penkias darbo dienas pasibaigus teismo nustatytam terminui kartu su probuojamuoju išsiaiškina probacijos sąlygų neįvykdymo priežastis, aptaria tęstines priemones ir(ar) suplanuoja naujas priemones, aptaria konkrečius terminus, per kuriuos probuojamasis turi įvykdyti priemones ir atsiskaityti probuotojui apie jų įvykdymą, kad būtų įgyvendintos probacijos sąlygos;

3.2. probuotojas nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po pokalbio su probuojamuoju parengia ir pateikia skyriaus viršininkui ar kitam, Tarnybos direktoriaus įgaliotam pareigūnui, tarnybinį pranešimą, nurodydamas (bet neapsiribodamas):

3.2.1. teismo nustatytą probacijos sąlygų įvykdymo terminą ir probacijos sąlygų neįvykdymo aplinkybes;

3.2.2. probuojamojo nurodytas aplinkybes;

3.2.3. pagrindimą ir aplinkybes, dėl kurių probuotojas daro išvadą, kad probacijos sąlygos per teismo nustatytą laiką neįvykdytos dėl pateisinamų priežasčių;

3.2.4. pagristą siūlymą dėl tęstinių priemonių ir(ar) naujų priemonių taikymo, jų taikymo terminų;

3.2.5. probuojamojo atsiskaitymo probuotojui apie tęstinių priemonių ir(ar) naujų priemonių įvykdymą sutartus terminus, per kuriuos būtų įvykdytos probacijos sąlygos.

4. Probuotojo nustatyti tęstinių priemonių ir(ar) naujų priemonių terminai turi baigtis likus ne mažiau kaip vienam mėnesiui iki bausmės vykdymo atidėjimo ar likusios bausmės pabaigos, kad probuojamajam neįvykdžius probacijos sąlygų iki Individualiame probuojamojo priežiūros plane numatyto termino, Tarnyba galėtų ne vėliau kaip per tris darbo dienas kreiptis į teismą su teikimu dėl bausmės vykdymo atidėjimo ar lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos panaikinimo.

5. Skyriaus viršininkas ar kitas, Tarnybos direktoriaus įgaliotas pareigūnas, gavęs tarnybinį pranešimą, nurodytą Aprašo 3 punkte, įvertina pateiktą informaciją ir per penkias darbo dienas priima vieną iš sprendimų (rezoliucijų):

5.1. probuojamasis neįvykdė probacijos sąlygų dėl pateisinamų priežasčių, ir paveda  vykdyti suplanuotas tęstines priemones ir(ar) naujas priemones, nustatytais terminais;

5.2. probuojamasis neįvykdė probacijos sąlygų dėl pateisinamų priežasčių, ir paveda motyvuotu siūlymu koreguoti suplanuotas priemones ir(ar) jų vykdymo terminus;

5.3. probuojamasis neįvykdė probacijos sąlygų be pateisinamų priežasčių, ir paveda nedelsiant, bet ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo skyriaus viršininko ar kito, Tarnybos direktoriaus įgalioto pareigūno, sprendimo dienos parengti ir pateikti teikimą į teismą dėl bausmės vykdymo atidėjimo panaikinimo ar lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos panaikinimo.

6. Skyriaus viršininko ar kito, Tarnybos direktoriaus įgalioto pareigūno, sprendimai, nurodyti Aprašo 5 punkte, įforminami rašytine rezoliucija dokumentų valdymo sistemoje.

7. Probuotojo veiksmai, nustačius, kad probuojamasis galimai pirmą kartą nevykdė probacijos sąlygos ir(ar) padarė administracinį nusižengimą:

7.1. ne vėliau kaip per penkias darbo dienas išsiaiškina ir nustato probacijos sąlygos nevykdymo ir(ar) administracinio nusižengimo padarymo aplinkybes;

7.2. probuojamajam pakartotinai išaiškina probacijos atlikimo tvarką, sąlygas ir kylančias teisines pasekmes už probacijos sąlygų nevykdymą ir(ar) administracinių nusižengimų darymą, jei yra tikslinga, suplanuoja papildomas priemones, kurios sumažintų nusikalstamo elgesio riziką;

7.3. jei probuojamasis pirmą kartą nevykdė probacijos sąlygos ir(ar) padarė administracinį nusižengimą ir yra teistas už smurtinio pobūdžio nusikaltimą, o probacijos sąlygos pažeidimas ar administracinis nusižengimas, susijęs su viešosios tvarkos pažeidimu, chuliganizmu ar kitaip kelia grėsmę aplinkiniams, probuotojas nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo probacijos sąlygos nevykdymo ir(ar) administracinio nusižengimo padarymo išsiaiškinimo dienos pateikia skyriaus viršininkui ar kitam, Tarnybos direktoriaus įgaliotam pareigūnui, tarnybinį pranešimą, nurodydamas visas nustatytas pažeidimo ir probuojamojo nurodytas aplinkybes, išsamiai aprašo probuojamojo elgesį probacijos vykdymo metu, pateikia OASys pervertinimo rezultatus. 

8. Probuotojo veiksmai, nustačius, kad probuojamasis galimai pakartotinai nevykdė probacijos sąlygos, tęstinių ir(ar) papildomų priemonių ir(ar) padarė administracinį nusižengimą:

8.1. ne vėliau kaip per penkias darbo dienas išsiaiškina ir nustato probacijos sąlygos, tęstinių ir(ar) papildomų priemonių nevykdymo ir(ar) administracinio nusižengimo padarymo aplinkybes;

8.2. nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po probacijos sąlygos, tęstinių ir(ar) papildomų priemonių nevykdymo ir(ar) administracinio nusižengimo padarymo aplinkybių išsiaiškinimo dienos pateikia skyriaus viršininkui ar kitam, Tarnybos direktoriaus įgaliotam pareigūnui, tarnybinį pranešimą, nurodydamas visas nustatytas pažeidimo ir probuojamojo nurodytas aplinkybes, išsamiai aprašo probuojamojo elgesį probacijos vykdymo metu, pateikia OASys pervertinimo rezultatus.

9. Skyriaus viršininkas ar kitas, Tarnybos direktoriaus įgaliotas pareigūnas, gavęs tarnybinį pranešimą nurodytą Aprašo 7.3 ir 8.2 papunkčiuose organizuoja atvejo vadybą.

10. Organizuodamas atvejo vadybą, skyriaus viršininkas ar kitas, Tarnybos direktoriaus įgaliotas pareigūnas, kviečia probuojamojo priežiūrą vykdantį probuotoją, resocializacijos specialistą(-us), vyriausiąjį specialistą priežiūrai, siekdamas objektyviai įvertinti pažeidimo aplinkybes bei numatyti veiksmus ir priemones, kad būtų pasiektas probacijos tikslas. Atvejo vadyboje turi dalyvauti ne mažiau kaip trys darbuotojai be skyriaus viršininko ar kito, Tarnybos direktoriaus įgalioto pareigūno. Skyriaus viršininkas ar kitas, Tarnybos direktoriaus įgaliotas pareigūnas, atvejo vadyboje dalyvaujančius darbuotojus supažindina su probuotojo tarnybiniu pranešimu.

11. Atvejo vadyba skyriuje vyksta ne rečiau kaip kartą per savaitę.

12. Atvejo vadyboje dalyvaujantys darbuotojai išnagrinėja probuotojo tarnybiniame pranešime pateiktą informaciją, probacijos sąlygas, tęstinių ir(ar) papildomų priemonių nevykdymo ir(ar) administracinio nusižengimo padarymo aplinkybes, įvertina nusikalstamo elgesio rizikos didėjimą arba žalos kitiems asmenims rizikos padidėjimą, pažeidimo pobūdį – lengvinančias aplinkybes (pavyzdžiui, asmuo prisipažino padaręs pažeidimą, gailisi, atskleidžia pažeidimo padarymo aplinkybes, pažeidimas padarytas dėl sunkios materialinės padėties, sutinka dalyvauti papildomose pasiūlytose resocializacijos priemonėse ir kita) ir sunkinančias aplinkybes (pavyzdžiui, padarytas pažeidimas susideda iš administracinio nusižengimo ir probacijos sąlygos nevykdymo, padarytas pažeidimas esant neblaiviam ar apsvaigus nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, kai tai turėjo įtakos pažeidimo padarymui, pažeidimas padarytas iš chuliganiškų paskatų ir kita) ir priima vieną iš sprendimų:

12.1. pakartotinai išaiškinti probuojamajam probacijos atlikimo tvarką, sąlygas ir kylančias teisines pasekmes už probacijos sąlygų, tęstinių ir(ar) papildomų priemonių nevykdymą ir(ar) administracinių nusižengimų darymą arba papildomų paskirtų priemonių nevykdymą ir numatyti probuojamajam papildomas priemones, kurias probuojamasis turėtų įvykdyti iki nustatyto termino. Papildomos priemonės tūri būti skiriamos atsižvelgiant į pažeidimo pobūdį;

12.2. pakartotinai išaiškinti probuojamajam probacijos atlikimo tvarką, sąlygas ir kylančias teisines pasekmes už probacijos sąlygų tęstinių ir/ar papildomų priemonių nevykdymą ir(ar) administracinių nusižengimų darymą arba papildomų paskirtų priemonių nevykdymą ir pagal Probacijos įstatymo 29 straipsnį nedelsiant, bet ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos kreiptis su teikimu į teismą dėl probacijos sąlygų pakeitimo ar papildomų sąlygų nustatymo, jeigu kitos sąlygos darytų teigiamą įtaką probuojamojo elgesiui ir(ar) padėtų užtikrinti nukentėjusio asmens interesus arba jeigu probuojamasis dėl objektyvių priežasčių negali įvykdyti nustatytų probacijos sąlygų;

12.3. nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo šio sprendimo priėmimo dienos kreiptis su teikimu į teismą dėl bausmės vykdymo atidėjimo panaikinimo ar lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos panaikinimo;

13. Atvejo vadybos metu priimti sprendimai turi būti motyvuoti ir įforminti skyriaus viršininko ar kito, Tarnybos direktoriaus įgalioto pareigūno, rašytine rezoliucija dokumentų valdymo sistemoje.

14. Probuotojas Aprašo II skyriuje nurodytus veiksmus ir sprendimus privalo nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną įrašyti į Individualų probuojamojo priežiūros planą.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Taikant Aprašo nuostatas, vadovaujamasi Probacijos įstatyme nustatytais tikslais ir principais siekiant efektyvesnio probacijos vykdymo proceso.

16. Tarnybos Resocializacijos ir priežiūros skyrius teikia metodinę pagalbą ir konsultacijas dėl Aprašo nuostatų įgyvendinimo.

17. Tarnybos direktoriaus pavaduotojas užtikrina Aprašo nuostatų įgyvendinimą ir vykdo stebėseną.

 

 

_________________