BIRŽŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS MERAS
POTVARKIS
DĖL SPRENDIMŲ PRIĖMIMO DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SKYRIMO TVARKOS
APRAŠO PATVIRTINIMO
2024 m. kovo 8 d. Nr. M-138
Biržai
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 25 straipsnio 5 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 4 dalies 1 ir 2 punktais, 16 ir 17 straipsniais, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“:
2. N u s t a t a u, kad šis potvarkis skelbiamas Teisės aktų registre ir Biržų rajono savivaldybės interneto svetainėje.
PATVIRTINTA
Biržų rajono savivaldybės mero
2024 m. kovo 8 d.
potvarkiu Nr. M-138
SPRENDIMŲ PRIĖMIMO DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SKYRIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Sprendimų priėmimo dėl socialinių paslaugų skyrimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato sprendimų priėmimo dėl socialinių paslaugų, kurios finansuojamos iš Biržų rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, išskyrus globos centrų teikiamas socialines paslaugas, prevencines socialines paslaugas, asmeniui (šeimai) skyrimo, sustabdymo, tęsimo ir nutraukimo tvarką.
2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu (toliau – Įstatymas) ir Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Aprašas), nuostatomis.
II SKYRIUS
SPRENDIMŲ PRIĖMIMO DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SKYRIMO TVARKA
4. Prašymus dėl socialinių paslaugų skyrimo priima:
4.1. Biržų rajono savivaldybės administracijos (toliau – Administracija) Socialinės paramos skyrius (toliau – Socialinės paramos skyrius);
5. Prašymai dėl laikino atokvėpio paslaugų skyrimo teikiami Socialinės paramos skyriui Aprašo 11 punkte nustatyta tvarka. Kreipiantis dėl kiekvieno kito karto, teikiamas laisvos formos prašymas, kartu pateikiant paslaugos skyrimui reikalingus dokumentus, išskyrus Aprašo 17 punkte nustatytus atvejus.
6. Prašymai dėl VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centro (toliau – Paslaugų centras) teikiamų prevencinių ar bendrųjų socialinių paslaugų priimami Biržų rajono savivaldybės tarybos ar Paslaugų centro nustatyta tvarka.
7. Asmens (šeimos), pageidaujančio (-ios) gauti socialines paslaugas, socialinių paslaugų poreikį vertina ir nustato Administracijos seniūnijų socialinio darbo organizatoriai ar Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos socialiniai darbuotojai (toliau visi kartu – socialiniai darbuotojai), kai asmuo yra šių įstaigų teikiamų socialinių paslaugų gavėjai.
8. Esant poreikiui ar pasikeitus asmens savarankiškumui asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį pervertina socialines paslaugas asmeniui (šeimai) teikiančios įstaigos socialiniai darbuotojai, bendradarbiaudami su Savivaldybės socialiniais darbuotojais, nustatančiais socialinių paslaugų poreikį.
9. Socialiniai darbuotojai socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą su išvada bei rekomendacijomis dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) teikimo pateikia Socialinės paramos skyriaus atsakingam už socialinių paslaugų administravimą specialistui, kuris patikrina gautus dokumentus ir teikia komisijai, kuri įvardinta šio Tvarkos aprašo 13 punkte.
10. Socialinę riziką patiriančių šeimų, socialinę riziką patiriančių vaikų ir jų šeimų socialinių paslaugų poreikį (dėl socialinės priežiūros šeimoms, dėl socialinių įgūdžių ugdymo palaikymo ir (ar) atkūrimo) nustato atvejo vadybininkai, vadovaudamiesi Atvejo vadybos tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. A1-141 „Dėl Atvejo vadybos tvarkos aprašo patvirtinimo“, nuostatomis (socialinių paslaugų poreikio vertinimo pagal Aprašą nustatyti nereikia).
11. Jeigu asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiui nustatyti reikalingos kitų sričių specialistų išvados, Administracijos direktoriaus įsakymu gali būti sudaroma specialistų komisija arba Socialinės paramos skyrius gali kreiptis į atitinkamos srities specialistus reikalingoms išvadoms gauti. Tokiu atveju specialisto išvada ar komisijos sprendimas pateikiamas šio Tvarkos aprašo 13 punkte įvardintai komisijai kartu su asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimo forma, kurioje yra išvada bei rekomendacijos dėl socialinių paslaugų asmeniu (šeimai) teikimo.
12. Socialinės paramos skyrius gali pratęsti terminą, per kurį šio Tvarkos aprašo 7 punkte išvardinti subjektai privalo nustatyti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, kaip tai nustatyta Aprašo 34 ir 37 punktuose, kai raštu nurodomos priežastys, dėl kurių šį terminą reikia pratęsti.
13. Asmens teisę gauti socialines paslaugas, išskyrus šio Tvarkos aprašo 18–22 punktuose nustatytais atvejais, svarsto Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta Socialinių paslaugų skyrimo komisija (toliau – Komisija), priimanti rekomendacinio pobūdžio siūlymą, vadovaudamasi darbo reglamentu, Įstatymu, kitais socialinių paslaugų teikimą reglamentuojančias teisės aktais.
14. Išskirtiniais atvejais, jei asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą ar kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, gali būti priimtas sprendimas dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo nenustačius socialinių paslaugų poreikio, Komisijos siūlymas nereikalingas.
15. Sprendimus dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas, jo nesant – atostogos, liga, komandiruotė ar kt. atvejai, jį pavaduojantis ar jo funkcijas atliekantis valstybės tarnautojas (toliau – Socialinės paramos skyriaus vedėjas), po Komisijos rekomendacinio siūlymo. Šio Tvarkos aprašo 14, 18–22 punktuose nustatytais atvejais Komisijos siūlymas dėl socialinių paslaugų skyrimo Socialinės paramos skyriaus vedėjui nereikalingas.
16. Sprendimus dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) sustabdymo ir tęsimo (ilgalaikės / trumpalaikės socialinės globos teikimo atvejais) bei nutraukimo priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas.
17. Sprendimus dėl socialinės priežiūros ar dienos socialinės globos paslaugų asmeniui (šeimai) teikimo sustabdymo bei tęsimo priima socialinių paslaugų įstaigos vadovas tos įstaigos socialinio darbuotojo teikimu.
18. Sprendimus dėl socialinės globos likusiems be tėvų globos vaikams, gavus Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos informaciją, kad vaikui įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), ar Savivaldybės mero potvarkį dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymo socialinės globos įstaigoje ar šeimynoje, priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas.
19. Sprendimus dėl socialinę riziką patiriančio vaiko ir jo šeimos apgyvendinimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje, nustačius vaiko apsaugos poreikį ir taikant vaiko laikinosios priežiūros priemonę, priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos teikimu Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo ir šio įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka.
20. Sprendimus dėl socialinių paslaugų skyrimo socialinę riziką patiriančiai šeimai, socialinę riziką patiriančiam vaikui ir jo šeimai priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas Paslaugų centro atvejo vadybininko teikimu.
21. Sprendimus dėl trumpalaikės socialinės globos skyrimo psichologinės bei socialinės reabilitacijos įstaigoje asmeniui, priklausomam nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas, gavus sveikatos priežiūros specialisto (įstaigos) pažymą, kad asmeniui yra diagnozuota priklausomybė nuo psichoaktyviųjų medžiagų.
22. Sprendimus dėl laikino atokvėpio, socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo, palydimosios globos jaunuoliams, socialinės priežiūros šeimoms, vaikų dienos socialinės priežiūros, socialinės reabilitacijos asmenims su negalia bendruomenėje, laikino apnakvindinimo, intensyvios krizių įveikimo skyrimo priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas socialinio darbuotojo teikimu.
23. Sprendimus apgyvendinti asmenis ne valstybės socialinės globos namuose be eilės – skubos tvarka priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas. Komisijos siūlymu. Išskirtiniais atvejais, jei asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą ar kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, Komisijos siūlymas nereikalingas.
24. Sprendimai dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo, sustabdymo, tęsimo ir nutraukimo priimami Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, nustatytais terminais.
III SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Sprendimai dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo, sustabdymo, tęsimo ir nutraukimo gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.