VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO VALDYBOS
PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2010 m. birželio 4 d. įsakymo Nr. V-243 „Dėl Duomenų apie apdraustuosius ir draudėjus pateikimo ir tikslinimo taisyklių, socialinio draudimo pranešimų/prašymo formų ir jų elektroninių duomenų struktūros aprašų patvirtinimo“ pakeitimo
2024 m. gruodžio 19 d. Nr. V-477
Vilnius
1. P a k e i č i u Duomenų apie apdraustuosius ir draudėjus pateikimo ir tikslinimo taisykles (toliau – Taisyklės), patvirtintas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba) direktoriaus 2010 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. V-243 „Dėl Duomenų apie apdraustuosius ir draudėjus pateikimo ir tikslinimo taisyklių, socialinio draudimo pranešimų/prašymo formų ir jų elektroninių duomenų struktūros aprašų patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu Taisyklių 3.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„3.5. Lietuvos kompetentinga įstaiga – iki 2020 m. birželio 30 d. – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Užsienio išmokų tarnyba, nuo 2020 m. liepos 1 d. – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, vykdantis Lietuvos Respublikos kompetentingos įstaigos funkcijas taikytinos teisės klausimais.“;
1.2. Pakeičiu Taisyklių 51 punktą ir jį išdėstau taip:
1.3. Pakeičiu Taisyklių 11 punktą ir jį išdėstau taip:
„11. Kai šių Taisyklių nustatytais atvejais SD pranešimai gali būti teikiami rašytiniai (popieriuje spausdinti ir pasirašyti) turi būti pateikta viena tinkamai užpildyta Fondo valdybos interneto svetainėje (www.sodra.lt) skelbiama atitinkama SD pranešimo forma. Jeigu pačiam draudėjui yra reikalingas pranešimo egzempliorius, tai gali būti pateikti du pranešimo egzemplioriai, vienas iš kurių su gavimo žyma grąžinamas draudėjui.“;
1.4. Pakeičiu Taisyklių 16.9 papunktį ir jį išdėstau taip:
„16.9. profesinės veiklos praktiką įstaigoje ar įmonėje atlieka asmuo, Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba) siųstas į profesinį mokymą ar profesinę reabilitaciją, draudžiamas nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu valstybės lėšomis (priežasties kodas – 10);“
1.5. Pakeičiu Taisyklių 18.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„18.1. 1-SD pranešimą apdraustojo valstybinio socialinio draudimo pradžios dieną, išskyrus šių Taisyklių 16.3, 16.8, 16.11 ir 16.16 papunkčiuose numatytus atvejus ir atvejį, kai vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodeksu su darbuotoju sudaroma darbo sutartis:
18.1.1. kai su darbuotoju sudaroma darbo sutartis, 1-SD pranešimas turi būti pateikiamas mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios.
1.6. Pakeičiu Taisyklių 20.3.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„20.3.3. 1-SD pranešimas pildomas asmeniui, atliekančiam profesinės veiklos praktiką, nurodomas Užimtumo tarnybos, kuri asmenį siunčia į profesinį mokymą ar profesinę reabilitaciją (šių Taisyklių 16.9 ir 16.10 papunkčiai), arba profesinės ar aukštosios mokyklos, su kuria sudaryta mokymo sutartis, juridinio asmens kodas ir pavadinimas;“
1.7. Pakeičiu Taisyklių 21.3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„21.3.2. 2-SD pranešimas pildomas apdraustajam, atliekančiam profesinės veiklos praktiką, nurodomas Užimtumo tarnybos, kuri asmenį siuntė į profesinį mokymą ar profesinę reabilitaciją, juridinio asmens kodas arba profesinės ar aukštosios mokyklos, su kuria buvo sudaryta mokymo sutartis (šių Taisyklių 16.9 ir 16.10 papunkčiai), juridinio asmens kodas ir pavadinimas;“
1.8. Pakeičiu Taisyklių 21.3.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„21.3.3. laukelyje A5 nurodoma „02“ arba „16“ – tuomet laukelyje A7 nurodomas teisės akto, kurio pagrindu apdraustasis asmuo atleidžiamas iš darbo (tarnybos), kodas, laukelyje A8 - teisės akto pavadinimas pasirenkama iš formos klasifikatoriaus). Jeigu teisės aktų klasifikatoriuje nėra reikiamo teisės akto, laukelyje A7 įrašomas kodas „K99“, o laukelyje A8 įrašomas pilnas teisės akto pavadinimas.“;
1.9. Pakeičiu Taisyklių 34.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„34.2. apdraustajam (motinai (įmotei), tėvui (įtėviui) arba vaiko globėjui), vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso nuostatomis suteikiamos atostogos vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai, ar buvusiam vienam iš vaiko tėvų nuolatinių globėjų (rūpintojų), išskyrus atvejus, kai nuolatinis globėjas (rūpintojas) buvo teismo nutartimi nušalintas nuo nuolatinio globėjo (rūpintojo) pareigų, suteikiamos atostogos vaikui prižiūrėti, iki vaikui sukanka treji metai. Jeigu apdraustajam suteikiamos atostogos vaikui prižiūrėti trumpesniam laikotarpiui, negu vaikui sueis treji metai, o vėliau suteikiama likusi atostogų dalis, kiekvieną kartą turi būti pateikiamas naujas 9-SD pranešimas (priežasties kodas – 02);“
1.10. Pakeičiu Taisyklių 39.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„39.6. apdraustajam asmeniui – seneliui, senelei arba kitiems giminaičiams, faktiškai auginantiems vaiką, taip pat darbuotojui, paskirtam vaiko globėju, ar buvusiam vienam iš vaiko tėvų nuolatinių globėjų (rūpintojų) – Lietuvos Respublikos darbo kodekso nustatyta tvarka suteikiamos atostogos vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai, ir toks asmuo neturi teisės gauti Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nustatytos išmokos, ir už suteiktų atostogų laikotarpį darbo užmokestis ar kitos išmokos, nuo kurių Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka turi būti skaičiuojamos ir mokamos įmokos, nemokamos (priežasties kodas – 06);“
1.11. Pakeičiu Taisyklių 39.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
„39.8. Lietuvos Respublikos darbo kodekso ar kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka apdraustajam asmeniui nušalinimo nuo darbo (pareigų) laikotarpiais arba kitais atvejais, kai apdraustasis asmuo neatvyksta į darbą (tarnybą) dėl santykio su teisėsaugos institucijomis (pvz. suėmimo ar įkalinimo) ir darbo užmokestis ar kitos išmokos, nuo kurių Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka turi būti skaičiuojamos ir mokamos įmokos, nemokamos už vieną ar daugiau dienų (priežasties kodas – 08);“
1.13. Pakeičiu Taisyklių 40 punktą ir jį išdėstau taip:
„40. Draudėjas 12-SD pranešimą privalo pateikti Fondo valdybos teritoriniam skyriui ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo šių Taisyklių 39.1–39.6, 39.10 papunkčiuose nustatytų atvejų atsiradimo ir nuo šių Taisyklių 39.7–39.9 papunkčiuose nustatytų atvejų pasibaigimo dienos.
Jeigu šių Taisyklių 39.7–39.9 papunkčiuose numatytais atvejais pasibaigus kalendoriniam mėnesiui nedraudžiamasis laikotarpis, prasidėjęs tą praėjusį kalendorinį mėnesį ar anksčiau, dar nėra pasibaigęs, informacija apie apdraustojo nedraudžiamuosius laikotarpius per pasibaigusį mėnesį turi būti pateikta ne vėliau kaip kito kalendorinio mėnesio pirmą darbo dieną, užpildant 12-SD pranešimą.“;
1.14. Pakeičiu Taisyklių 51.2.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„51.2.1. atleistiems iš valstybės tarnybos ar vidaus tarnybos sistemos asmenims, gaunantiems Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme numatytas kompensacijas ar Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statute numatytas kompensacijas, kurias kas mėnesį dalimis, lygiomis vieno mėnesio vidutiniam darbo užmokesčiui, moka valstybės ar savivaldybės institucija, įstaiga (priežasties kodas – 01);“
1.15. Pakeičiu Taisyklių 52 punktą ir jį išdėstau taip:
„52. SAM pranešimą už atitinkamą kalendorinį mėnesį draudėjai privalo pateikti Fondo valdybos teritoriniam skyriui iki kito kalendorinio mėnesio 15 dienos. Jeigu draudėjas pasibaigus SAM pateikimo terminui jį teikia pavėluotai, turi būti pildomas PT elektroninis prašymas, pasirenkant 91.3.1 papunktyje nustatytą duomenų tikslinimo priežasties kodą 01 (pavėluotai teikiami duomenys).“;
1.16. Pakeičiu Taisyklių 78 punktą ir jį išdėstau taip:
„78. Duomenys apie valstybinio socialinio draudimo laikotarpį, draudžiamąsias pajamas ir įmokas gali būti tikslinami už ne ilgesnį kaip 5 metų laikotarpį nuo draudėjo kreipimosi dienos, išskyrus kai į Valstybinio socialinio draudimo fondą pervedamos lėšos už asmens įgytas pensines teises iš ES institucijų pensijų sistemos pagal Lietuvos Respublikos ES institucijų darbuotojų ir Europos Parlamento narių pensinių teisių išsaugojimo ir perkėlimo įstatymą arba duomenys tikslinami dėl ES reglamentų, koordinuojančių socialinės apsaugos sistemas, arba tarptautinių sutarčių nuostatų, reglamentuojančių asmeniui taikytiną socialinio draudimo teisę, taikymo.“;
1.17. Pakeičiu Taisyklių 79 punkto trečiąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„Pradėtas pateiktų duomenų teisingumo ir pagrįstumo patikrinimas turi būti atliktas per 20 darbo dienų, o jei patikrinimui atlikti reikalingi papildomi dokumentai ar duomenys iš draudėjo – per 20 darbo dienų nuo visų Fondo valdybos teritorinio skyriaus paprašytų dokumentų ir duomenų pateikimo dienos. Apie papildomą pateiktų SD pranešimų duomenų tikrinimą draudėjas informuojamas EDAS priemonėmis ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo SD pranešimo pateikimo.“;
1.18. Pakeičiu Taisyklių 80 punktą ir jį išdėstau taip:
„80. Draudėjas, prieš pateikdamas patikslintus SD pranešimus ir duomenis apie apdraustojo asmens didesnes draudžiamąsias pajamas už praėjusį laikotarpį, privalo sumokėti į Valstybinio socialinio draudimo fondą trūkstamas įmokas ir delspinigius pagal tuo laikotarpiu galiojusius dydžius, išskyrus atvejus, kai:
1.20. Pakeičiu Taisyklių 84 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
1.21. Pakeičiu Taisyklių 84.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„84.2. Apdraustasis asmuo informuojamas elektroninių ryšių priemonėmis per EGAS. Jeigu nustatoma, kad apdraustasis asmuo nesinaudoja EGAS ir nėra pasirinkęs jo informavimo Fondo administravimo įstaigų iniciatyva priemonių - informuojamas per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo, naudojant pašto tinklą, informacinę sistemą (toliau – E. siuntų pristatymo sistema), išsiunčiant priimtą elektroninės formos sprendimą. Jeigu apdraustasis asmuo neturi E. siuntų pristatymo sistemos elektroninio pristatymo dėžutės ir nėra pasirinkęs kitų jo informavimo Fondo administravimo įstaigų iniciatyva elektroninio ryšio priemonių arba jomis nėra galimybės pateikti elektroninės formos sprendimo, sprendimo kopija / nuorašas / išrašas apdraustajam asmeniui išsiunčiamas Lietuvos Respublikos gyventojų registre nurodytos jo gyvenamosios vietos adresu.“;
1.23. Pakeičiu Taisyklių 100 punktą ir jį išdėstau taip:
1.24. Pakeičiu Taisyklių 103 punktą ir jį išdėstau taip:
„103. Apdraustojo asmens duomenys apie Registro duomenų bazėje kaupiamus draudimo laikotarpius, draudžiamąsias pajamas ir įmokas gali būti tikslinami vadovaujantis kompetentingos valstybės institucijos / pareigūno sprendimu, kuris įrodo, kad į Registro duomenų bazę buvo įrašyti neteisingi, netikslūs, neišsamūs duomenys arba duomenys į Registro duomenų bazę buvo įrašyti pagal Registro duomenų teikėjo pateiktus dokumentus, neatitinkančius teisės aktų nustatytų reikalavimų.“;
1.25. Pakeičiu Taisyklių 105 punktą ir jį išdėstau taip:
„105. Draudėjui nepateikus Fondo valdybos teritoriniam skyriui patikslintų SD pranešimų, duomenys Registro duomenų bazėje tikslinami Fondo valdybos teritorinio skyriaus sprendimu atsižvelgiant į kompetentingos valstybės institucijos / pareigūno sprendime nustatytus faktus / duomenis. Jeigu gautuose dokumentuose nurodytos tik apdraustajam priteistos / išieškomos / išmokamos sumos ir pagal turimus dokumentus nėra galimybės nustatyti priskaičiuotų draudžiamųjų pajamų, į Registrą įrašomos priteistos / išieškomos / išmokamos sumos ir nuo šių sumų apskaičiuojamos įmokos.“;
1.26. Pakeičiu Taisyklių 108 punktą ir jį išdėstau taip:
„108. Draudėjui nepateikus patikslintų SD pranešimų apie apdraustojo asmens tikslinamus duomenis pagal įsigaliojusį išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka institucijos sprendimą arba įsiteisėjusį atitinkamą teismo sprendimą, duomenys Registre tikslinami Fondo valdybos teritorinio skyriaus sprendimu.“;
1.27. Pakeičiu Taisyklių 109 punktą ir jį išdėstau taip:
1.28. Pakeičiu Taisyklių 1121.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.29. Pakeičiu Taisyklių 117 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„117. Apdraustojo asmens duomenys apie Registro duomenų bazėje kaupiamus draudimo laikotarpius, draudžiamąsias pajamas ir įmokas gali būti tikslinami, jeigu apdraustasis asmuo (jo įgaliotas asmuo) pateikia Fondo valdybos teritoriniam skyriui dokumentus apie valstybinio socialinio pensijų draudimo stažo laikotarpius ir / ar draudžiamąsias pajamas (tame tarpe ligos ir motinystės pašalpas / išmokas, nuo 1996-01-01 motinai (tėvui) suteiktas atostogas vaiko priežiūrai nuo vienerių iki trejų metų amžiaus pateikimo) už 1994 m. ir vėlesnius metus, kurių duomenys skiriasi ar nėra įrašyti Registre, kai:“;
1.30. Pakeičiu Taisyklių 117.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.31. Pakeičiu Taisyklių 118 punktą ir jį išdėstau taip:
„118. Fondo valdybos teritorinis skyrius šių Taisyklių 84.2 papunktyje nustatyta tvarka siunčia apdraustajam asmeniui informacinį pranešimą dėl draudėjo neteikiamų duomenų apie jo draudžiamąsias pajamas ir valstybinio socialinio draudimo įmokas, kartu informuodamas apie galimybę kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos dėl darbo santykių pasibaigimo, kai darbdavio (jeigu darbdavys yra fizinis asmuo) ar darbdavio atstovų buvimo vietos nustatyti neįmanoma, pagal Darbo kodekso 53 straipsnio 6 punktą, kai nustatoma, kad Registre nėra šiame punkte nurodytų duomenų už ne trumpesnį kaip dviejų kalendorinių mėnesių laikotarpį. Nustačius, kad apdraustasis asmuo tuo pačiu metu yra draudėjo vadovas, informacinis pranešimas nesiunčiamas.“;
1.32. Pakeičiu Taisyklių 119.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„119.4. apdraustasis asmuo informuotas (Taisyklių 118 punkte nustatyta tvarka) dėl draudėjo neteikiamų duomenų apie jo draudžiamąsias pajamas ir valstybinio socialinio draudimo įmokas, tačiau per 30 kalendorinių dienų nuo informacijos iš Fondo valdybos teritorinio skyriaus gavimo nesikreipė į Valstybinę darbo inspekciją prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos dėl darbo santykių pasibaigimo pagal Darbo kodekso 53 straipsnio 6 punktą.“;
1.33. Pakeičiu Taisyklių 119.5.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„119.5.1. valstybinio socialinio draudimo pabaigos data nurodoma kita diena, einanti po laikotarpio, už kurį Registre buvo nurodytos apdraustojo asmens draudžiamosios pajamos arba kita diena, einanti po laikotarpio, už kurį Registre įrašytas apdraustojo asmens atostogų vaikui prižiūrėti laikotarpis ar nedraudžiamasis laikotarpis (pateikti 9-SD ar 12-SD pranešimai);“
1.34. Pakeičiu Taisyklių 120.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„120.1.2. analizuojamos draudėjo nurodytos atitinkamo kalendorinio mėnesio apdraustojo asmens draudžiamosios pajamos, vertinant ar draudžiamųjų pajamų suma, nuo kurios skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, nėra mažesnė kaip Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinta minimalioji mėnesinė alga (toliau – MMA), kartu vertinant VSD įstatymo 10 straipsnio 7 dalyje nustatytas išimtis.“;
1.35. Pakeičiu Taisyklių 121 punktą ir jį išdėstau taip:
„121. Fondo valdybos nustatyta tvarka konstatavus, kad draudėjas nevykdo veiklos, draudėjo teikiamų SD pranešimų (išskyrus 9-SD pranešimą) duomenys į Registrą neįrašomi Fondo valdybos teritorinio skyriaus sprendimu. 2-SD pranešimo duomenys įrašomi į Registrą be 2-SD pranešime nurodytų duomenų apie apdraustajam asmeniui apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų ir VSD įmokų sumas. SD pranešimų duomenys apie apdraustajam asmeniui apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų ir VSD įmokų sumas gali būti įrašomi nuo to momento, kai išnyko aplinkybės, dėl kurių buvo nustatyta, kad draudėjas veiklos nevykdo.“
2. N u s t a t a u, kad:
3. Į p a r e i g o j u:
3.2. Fondo valdybos Klientų aptarnavimo valdymo skyrių šį įsakymą paskelbti Fondo valdybos interneto svetainėje;
3.3. Fondo valdybos Registrų tvarkymo skyrių šį įsakymą paskelbti Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigų intraneto svetainėje;