PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL KREIPIMOSI SOCIALINEI PARAMAI MOKINIAMS GAUTI TVARKOS PATVIRTINIMO
2014 m. rugpjūčio 28 d. Nr. T- 148
Panevėžys
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymo 14 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Panevėžio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
2. Pripažinti netekusiais galios:
2.1. Savivaldybės tarybos 2009 m. sausio 29 d. sprendimą Nr. T-4 „Dėl Kreipimosi socialinei paramai mokiniams gauti tvarkos patvirtinimo“;
PATVIRTINTA
Panevėžio rajono savivaldybės tarybos
2014 m. rugpjūčio 28 d. sprendimu Nr. T-148
KREIPIMOSI SOCIALINEI PARAMAI MOKINIAMS GAUTI TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kreipimosi tvarka (toliau – Tvarka) reglamentuoja kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarką bei socialinės paramos mokiniams skyrimo tvarką vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymu.
2. Tvarka taikoma mokiniams, kurie mokosi bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose ar pas kitą švietimo teikėją (išskyrus laisvąjį mokytoją) (toliau – mokykla) pagal bendrojo ugdymo programas, įregistruotas Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registre, ar priešmokyklinio ugdymo programą.
3. Tvarka netaikoma mokiniams, kurie mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas, ir mokiniams, kurie mokosi ir pagal bendrojo ugdymo, ir pagal profesinio mokymo programas.
II. PAGRINDINĖS TVARKOS SĄVOKOS
5. Mokinio reikmenys – individualios mokymosi priemonės (pratybų sąsiuviniai, skaičiuotuvai, rašymo, braižymo, piešimo ir kitos mokinio individualiai naudojamos mokymosi priemonės), sportinė apranga, avalynė, drabužiai ir kiti mokiniui ugdyti būtini reikmenys, kuriais mokiniai neaprūpinami Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
6. Pareiškėjas – vienas iš mokinio tėvų ar kitų bendrai gyvenančių pilnamečių asmenų, globėjų (rūpintojų), pilnametis mokinys ar nepilnametis mokinys, kuris yra susituokęs arba emancipuotas.
7. Bendrai gyvenantys asmenys – kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme (toliau – Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas).
III. SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS RŪŠYS
IV. MOKINIŲ TEISĖ Į SOCIALINĘ PARAMĄ
10. Mokiniai turi teisę:
10.1. į nemokamus pietus ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui (toliau – vidutinės pajamos vienam asmeniui) per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio;
10.2. į nemokamus pusryčius, nemokamus pietus ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti 5–12 klasių Panevėžio rajono savivaldybės teritorijoje deklaravusieji gyvenamąją vietą ir rajono mokyklose besimokantys mokiniai, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1 VRP dydis ir bendrai gyvenantys asmenys teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažinti socialinės rizikos šeima;
10.3. į nemokamus pietus, jei vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų per mėnesį yra mažesnės kaip 2 VRP dydžio ir bendrai gyvenantys asmenys atitinka bent vieną iš toliau išvardytų sąlygų:
10.3.2. bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų yra sunkios ar vidutinės negalios, sunkia liga sergantis, sunkią traumą patyręs asmuo;
10.3.7. mokinys auga nepilnoje šeimoje, nes vaikus augina vieniša motina (tėvas), tėvai yra išsituokę arba gyvena skyrium, vienas iš vaiko tėvų yra dingęs be žinios, pripažintas nežinia kur esančiu, atlieka bausmę, yra suimtas, ilgą laiką (ne mažiau kaip 1 mėnesį) gydomas ligoninėje, gyvena ilgalaikės socialinės globos įstaigoje;
10.3.8. bendrai gyvenantys ir vaikus auginantys asmenys teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažinti kaip socialinės rizikos šeima;
V. KREIPIMASIS DĖL SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS
12. Pareiškėjas dėl socialinės paramos mokiniams kreipiasi į deklaruotos gyvenamosios vietos seniūniją, o jeigu gyvenamoji vieta nedeklaruota, – į savivaldybės, kurioje gyvena, administraciją, užpildydamas Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintą prašymo-paraiškos socialinei paramai mokiniams gauti formą, ir prideda reikalingus dokumentus, nustatytus Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 20 straipsnyje, išskyrus duomenis apie bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens turimą turtą.
13. Dėl mokinio nemokamo maitinimo prašymą-paraišką (prašymą) pareiškėjas gali pateikti ir mokyklos, kurioje mokinys mokosi ar kuri organizuoja dienines vasaros poilsio stovyklas, administracijai. Šiuo atveju mokykla prašymą-paraišką (prašymą) perduoda pareiškėjo deklaruotos gyvenamosios vietos seniūnijai, o jeigu gyvenamoji vieta nedeklaruota, – savivaldybės, kurioje gyvena, administracijai.
14. Gautus prašymus-paraiškas (prašymus) seniūnijos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų reikalingų dokumentų gavimo dienos perduoda Socialinės paramos skyriui. Skyriaus specialistai pareiškėjų socialinei paramai gauti duomenis suveda į Informacinės socialinės paramos sistemos (toliau – SPIS) programą.
15. Norėdami, kad mokinys gautų nemokamą maitinimą nuo mokslo metų pradžios ir paramą mokinio reikmenims įsigyti, pareiškėjas gali kreiptis nuo tų metų liepos 1 dienos. Kad mokinys gautų nemokamą maitinimą vasaros atostogų metu mokykloje organizuojamoje dieninėje vasaros poilsio stovykloje, pareiškėjas gali kreiptis nuo kalendorinių metų gegužės 1 dienos, išskyrus šio įstatymo 11 straipsnio 2 dalies 3 punkte nustatytą atvejį, kai atskiras prašymas nereikalingas. Dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti pareiškėjas gali kreiptis iki kalendorinių metų spalio 5 dienos.
16. Jeigu kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams metu bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo gauna piniginę socialinę paramą pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą, pareiškėjas pateikia mokyklos ar gyvenamosios vietos savivaldybės administracijai laisvos formos prašymą socialinei paramai mokiniams gauti.
17. Jei socialinė parama mokiniui būtina ir mokinio tėvai, globėjai (rūpintojai) nesikreipia dėl socialinės paramos mokiniams, mokykla apie tai raštu informuoja mokinio gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją ir pateikia turimą informaciją, reikalingą socialinei paramai mokiniams skirti. Tokiu atveju šios paramos prašo mokykla.
VI. SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS SKYRIMAS
18. Sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas. Užpildoma Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtinta sprendimo dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo forma.
19. Prašymus dėl nemokamų pusryčių skyrimo 10.2 punkte nustatytais atvejais svarsto Mokinių socialinės paramos koordinavimo darbo grupė, sudaryta savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu ir, įvertinus mokyklų rekomendacijas, šeimų gyvenimo sąlygas ir būtinybę gauti minėtą paramą, priima rekomendacinį sprendimą dėl nemokamų pusryčių skyrimo. Darbo grupės sprendimas su pareiškėjo pateiktais dokumentais socialinei paramai mokiniams gauti, mokyklos rekomendacija, pareiškėjo buities tyrimo aktu ir kt. dokumentais pateikiamas Socialinės paramos skyriui.
20. Mokiniams nemokamas maitinimas skiriamas:
20.2. pateikus prašymą-paraišką (prašymą) mokslo metais, – nuo informacijos apie priimtą sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams gavimo mokykloje kitos dienos iki mokslo metų pabaigos;
20.3. vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose, jei paskutinį mokslo metų mėnesį mokinys turėjo teisę gauti nemokamą maitinimą pagal Tvarkos 10 punktą, be atskiro prašymo nuo mokykloje organizuojamos dieninės vasaros poilsio stovyklos pradžios. Kai teisė gauti nemokamą maitinimą pagal Tvarkos 10 punktą atsirado vėliau, vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose nemokamas maitinimas skiriamas pagal pareiškėjo prašymą nuo informacijos apie priimtą sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams gavimo mokykloje kitos dienos.
21. Parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama iki mokslo metų pradžios arba mokslo metų pradžioje, bet ne vėliau kaip spalio 20 dieną.
22. Sprendimas dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo priimamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo-paraiškos (prašymo) ir visų reikalingų dokumentų gavimo dienos (tuo atveju, kai socialinės paramos mokiniams prašo mokykla, – nuo raštu pateiktos informacijos gavimo dienos). Per šį laikotarpį sprendimo dėl socialinės paramos mokiniams kopija pateikiama socialinę paramą mokiniams administruojančioms institucijoms. Šios institucijos ne vėliau kaip per 3 darbo dienas apie priimtą sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams raštu informuoja mokyklas.
23. Pinigai mokinio reikmenims įsigyti pareiškėjui išmokami ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sprendimo dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo priėmimo dienos.
24. Pareiškėjas dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo informuojamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl socialinės paramos mokiniams priėmimo dienos. Jei socialinė parama mokiniui neskiriama, nurodoma neskyrimo priežastis ir sprendimo dėl socialinės paramos mokiniams apskundimo tvarka. Pareiškėjo pateikti dokumentai jam grąžinami, o socialinę paramą mokiniams skiriančioje institucijoje paliekamos šių dokumentų kopijos.
25. Nustačius, kad per laikotarpį, kurį mokiniui teikiama socialinė parama mokiniams, pasikeitus aplinkybėms mokinys nebetenka teisės į šią paramą arba kad pareiškėjas yra pateikęs neteisingus duomenis apie gaunamas pajamas, bendrai gyvenančius asmenis ar kitus duomenis, reikalingus socialinei paramai mokiniui skirti, priimamas sprendimas dėl socialinės paramos mokiniams nutraukimo, ir jis pateikiamas socialinę paramą mokiniams administruojančioms institucijoms ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos. Socialinė parama mokiniui neteikiama nuo kitos dienos po sprendimo dėl socialinės paramos mokiniams nutraukimo mokykloje gavimo.
26. Socialinės paramos skyriaus bei seniūnijų specialistai esant Tvarkos 9 punkte nustatytoms aplinkybėms ar kilus įtarimui, kad pateikta neteisinga informacija, tikrina bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašo buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą. Tokiais atvejais šis aktas yra vienas iš dokumentų teisei į socialinę paramą mokiniams nustatyti.
VII. PAREIŠKĖJO PAREIGOS
27. Pareiškėjas privalo:
27.2. informuoti apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į socialinę paramą mokiniams;
VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS