NEĮGALUMO IR DARBINGUMO NUSTATYMO TARNYBOS

PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL NEĮGALIOJO APRŪPINTOJO SKYRIMO IR JO VEIKLOS PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. rugpjūčio 31 d. Nr. V-70

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo (2022 m. birželio 30 d. įstatymo Nr. XIV-1363 redakcija) 202 straipsnio 6 dalimi ir Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2010 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. Al -242 „Dėl Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatų patvirtinimo“ 18.2 papunkčiu:

1. Tvirtinu Neįgaliojo aprūpintojo skyrimo ir jo veiklos priežiūros tvarkos aprašą.

2. Įgalioju Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinių skyrių vedėjus priimti sprendimus dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo.

3. Pavedu šio įsakymo vykdymo kontrolę direktoriaus pavaduotojui pagal administravimo sritį.

4. Įpareigoju Teisės ir personalo skyrių šį įsakymą pateikti Teisės aktų registrui.

 

 

 

Direktorė                                                                                                         Vytautė Polujanskienė

 

PATVIRTINTA

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus

2022 m. rugpjūčio 31 d. įsakymu Nr. V-70

 

 

NEĮGALIOJO APRŪPINTOJO SKYRIMO IR JO VEIKLOS

PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Neįgaliojo aprūpintojo skyrimo ir jo veiklos priežiūros tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato dokumentų, reikalingų skirti neįgaliojo aprūpintoją, pateikimo, neįgaliojo aprūpintojo skyrimo, sprendimo dėl neįgaliojo aprūpintojo pripažinimo netekusiu galios priėmimo ir neįgaliojo aprūpintojo veiklos priežiūros tvarką.

2. Neįgaliojo aprūpintojo skyrimo tikslas – užtikrinti neįgalaus pilnamečio asmens (kuriam iki pilnametystės buvo nustatytas specialiojo nuolatinės slaugos poreikis arba specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis dėl psichikos ir (ar) elgesio sutrikimų), negalinčio savarankiškai savimi pasirūpinti ir (ar) įgalioti kitą asmenį jam atstovauti, laikiną aprūpinimą ir atstovavimą.

3. Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Neįgalusis – pilnametis asmuo, dėl kurio aprūpintojo skyrimo kreipiamasi šio Aprašo nustatyta tvarka;

3.2. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme (toliau – Įstatymas).

 

II SKYRIUS

DOKUMENTŲ, REIKALINGŲ SKIRTI NEĮGALIOJO

APRŪPINTOJĄ, PATEIKIMAS

 

4. Asmuo, siekiantis tapti neįgaliojo aprūpintoju, ne vėliau kaip per 36 mėn. nuo neįgaliojo pilnametystės sukakties dienos, kreipiasi į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) ir pateikia šiuos dokumentus:

4.1. Tarnybos nustatytos formos prašymą tapti neįgaliojo aprūpintoju;

4.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

4.3. giminystės ryšį patvirtinančius dokumentus arba dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo iki neįgaliojo pilnametystės teismo sprendimu buvo paskirtas neįgaliojo globėju ar rūpintoju (nurodytus dokumentus reikia pateikti tik tuo atveju, jei Tarnyba šių duomenų negali gauti iš valstybės registrų, žinybinių registrų ar kitų valstybės informacinių sistemų).

5. Asmuo, siekiantis tapti neįgaliojo aprūpintoju, Aprašo 4 punkte nurodytus dokumentus gali pateikti atvykęs į Tarnybą (pateiktų dokumentų, nurodytų Aprašo 4.3 papunktyje, kopijas padaro ir patvirtina Tarnybos specialistas, o jų originalai grąžinami juos pateikusiam asmeniui. Tarnybos specialistas, įsitikinęs asmens tapatybe, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą grąžina jį pateikusiam asmeniui (asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija nedaroma)) arba registruotu laišku (siunčiamų dokumentų kopijos turi būti patvirtintos šiuos dokumentus išdavusios Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės institucijos, notaro (ar asmens, įgalioto atlikti notarinius veiksmus), konsulinio pareigūno arba kompetentingo užsienio valstybės pareigūno), arba per E. pristatymo sistemą (jei tokia paslauga yra teikiama) arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis.

6. Gauti Aprašo 4 punkte nurodyti dokumentai užregistruojami ir Tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka perduodami nagrinėti Tarnybos teritoriniam skyriui pagal kompetenciją.

 

III SKYRIUS

NEĮGALIOJO APRŪPINTOJO SKYRIMO TVARKA

 

7. Asmuo, siekiantis tapti neįgaliojo aprūpintoju, turi atitikti vieną iš šių sąlygų:

7.1. yra neįgaliojo tėvas (įtėvis) ar motina (įmotė) (kurių valdžia teismo sprendimu laikinai ar neterminuotai nėra apribota), senelis (-ė), pilnametis brolis, pilnametė sesuo;

7.2. iki neįgaliojo pilnametystės teismo sprendimu buvo paskirtas neįgaliojo globėju ar rūpintoju.

8. Tarnybos teritorinis skyrius per 3 darbo dienas nuo Aprašo 4 punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos patikrina, ar neįgaliajam iki pilnametystės dėl psichikos ir (ar) elgesio sutrikimų buvo nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, ir įvertina, ar pakanka Tarnybos turimos informacijos sprendimui priimti.

9. Jeigu turima informacija yra neišsami ar jos nepakanka arba kyla abejonių dėl neįgaliojo gebėjimo savimi pasirūpinti ir (ar) įgalioti kitą asmenį jam atstovauti, Tarnybos teritorinis skyrius gali:

9.1. raštu kreiptis į neįgaliojo aprūpintoju siekiantį tapti asmenį, neįgaliojo gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją, į kitas įstaigas ar institucijas dėl papildomos informacijos, reikalingos sprendimui dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo, pateikimo;

9.2. įsitikinus, kad neįgalusis gali atvykti, kviesti jį ir neįgaliojo aprūpintoju siekiantį tapti asmenį į Tarnybą;

9.3. vykti į neįgaliojo asmens gyvenamąją vietą, esant poreikiui, kviesti neįgaliojo gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos atstovą dalyvauti lankant asmenį.

10. Neįgaliojo gebėjimas savarankiškai savimi pasirūpinti ir (ar) įgalioti kitą asmenį jam atstovauti vertinamas atsižvelgiant į neįgaliojo byloje esančią informaciją ir, esant poreikiui, pokalbio su neįgaliuoju metu.

11. Tarnybos teritorinis skyrius per 20 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų, nurodytų Aprašo 4 punkte, gavimo dienos, įvertinęs surinktą informaciją, priima motyvuotą sprendimą dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo.

12. Jei dėl objektyvių priežasčių per Aprašo 11 punkte nurodytą terminą Tarnybos teritorinis skyrius negali priimti sprendimo dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo, Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu terminas gali būti pratęstas ne ilgiau kaip 10 darbo dienų. Neįgaliojo aprūpintoju siekiantis tapti asmuo apie sprendimą pratęsti neįgaliojo aprūpintojo skyrimo terminą informuojamas raštu per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos, pateikiant sprendimo kopiją.

13. Gavus informaciją apie neįgaliojo arba asmens, siekiančio tapti neįgaliojo aprūpintoju, mirtį iki sprendimo skirti neįgaliajam aprūpintoją priėmimo, per 5 darbo dienas priimamas sprendimas neįgaliojo aprūpintojo skyrimo procedūrą nutraukti.

14. Tarnybos teritorinis skyrius, priėmęs sprendimą skirti neįgaliajam aprūpintoją, per 3 darbo dienas raštu informuoja asmenį, siekiantį tapti neįgaliojo aprūpintoju, ir neįgalųjį pateikdamas sprendimo kopiją. Sprendimo kopija asmeniui, siekiančiam tapti neįgaliojo aprūpintoju, turi būti teikiama asmens prašyme nurodytu būdu, o neįgaliajam – jo gyvenamosios vietos adresu ar deklaruotos gyvenamosios vietos adresu, jeigu tikslus gyvenamosios vietos adresas nėra žinomas.

15. Asmuo neįgaliojo aprūpintoju skiriamas laikotarpiui, likusiam iki datos, kai sukanka 36 mėnesiai nuo neįgaliojo pilnametystės sukakties dienos.

16. Neįgaliajam vienu metu gali būti skiriamas vienas neįgaliojo aprūpintojas. Tuo atveju, jei pateikiami kelių asmenų prašymai dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo, neįgaliojo aprūpintoju skiriamas tas Aprašo 7 punkto sąlygas atitinkantis asmuo, kuris anksčiau pateikė prašymą ir visus kitus reikalingus Aprašo 4 punkte nurodytus dokumentus.

 

IV SKYRIUS

NEĮGALIOJO APRŪPINTOJO VEIKLOS PRIEŽIŪRA IR SPRENDIMO DĖL NEĮGALIOJO APRŪPINTOJO PRIPAŽINIMAS NETEKUSIU GALIOS PRIĖMIMO TVARKA

 

17. Tarnybos teritorinis skyrius, gavęs dokumentus ar jų kopijas ir (ar) kitą informaciją, kuria patvirtinami faktai ir aplinkybės, nurodytos Įstatymo 202 straipsnio 3 dalyje, per 5 darbo dienas priima motyvuotą sprendimą dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo pripažinimo netekusiu galios.

18. Jeigu Tarnybos teritorinis skyrius gavo dokumentus ar jų kopijas ir (ar) kitą informaciją, kurioje pateikiami faktai ir aplinkybės, nurodytos Įstatymo 202 straipsnio 3 dalyje, tačiau pateikta informacija neišsami ar jos nepakanka, dėl šios informacijos papildymo ir patvirtinimo teritorinis skyrius turi teisę per 3 darbo dienas:

18.1. kreiptis į neįgaliojo aprūpintoją, savivaldybės administraciją, į kitas įstaigas ar institucijas dėl papildomos informacijos gavimo;     

18.2. įsitikinus, kad neįgalusis gali atvykti, kviesti neįgalųjį ir (ar) neįgaliojo aprūpintoją į Tarnybą;           

18.3. vykti į neįgaliojo asmens gyvenamąją vietą, esant poreikiui, kviesti neįgaliojo gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos atstovą dalyvauti lankant asmenį.

19. Tarnyba, išnagrinėjusi ir įvertinusi Aprašo 18 punkte nustatyta tvarka gautą informaciją, per 5 darbo dienas priima vieną iš šių motyvuotų sprendimų:

19.1. nekeisti sprendimo dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo;

19.2. pripažinti sprendimą dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo netekusiu galios.

20. Neįgaliojo aprūpintojas ir neįgalusis apie Aprašo 17 ir 19 punktuose nurodytus sprendimus informuojami per 3 darbo dienas Aprašo 14 punkte nustatyta tvarka.

21. Tarnybos sprendimas dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo netenka galios Įstatymo 202 straipsnio 4 dalyje išvardintais atvejais. Šiais atvejais Tarnybos teritorinis skyrius nepriima sprendimo dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo sprendimo pripažinimo netekusiu galios.

22. Tais atvejais, kai Tarnybos sprendimas skirti neįgaliajam aprūpintoją pripažįstamas netekusiu galios arba netenka galios dėl neįgaliojo aprūpintojo mirties, neįgaliajam, Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka, gali būti paskirtas kitas jo aprūpintojas likusiam laikotarpiui iki datos, kai sukanka 36 mėnesiai nuo neįgaliojo pilnametystės sukakties dienos.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Už neįgaliojo aprūpintojo skyrimą ir jo veiklos priežiūrą atsako sprendimą priėmusio Tarnybos teritorinio skyriaus vedėjas.

24. Neįgaliojo aprūpintojas atsako už pateiktų dokumentų teisingumą Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

25. Tarnybos teritorinio skyriaus sprendimas gali būti skundžiamas Tarnybos direktoriui Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka.

26. Tarnybos darbuotojai, pastebėję šio Aprašo nuostatų pažeidimus, privalo apie tai pranešti tiesioginiam vadovui ir (ar) Tarnybos administracijai.

27. Įgyvendinant Aprašą, asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą, nuostatomis.

28. Dokumentai saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

_________________