Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, iliustracija, menas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL UŽSIENIEČIŲ PAŽEIDŽIAMUMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. gruodžio 31 d. Nr. A1-947

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 3 straipsnio 6 dalimi ir 67 straipsnio 6 dalimi ir įgyvendindama 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2013/32/ES dėl tarptautinės apsaugos suteikimo ir panaikinimo bendros tvarkos (nauja redakcija) 24 straipsnio 1 ir 2 dalis, 31 straipsnio 7 dalies b punktą ir 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2013/33/ES, kuria nustatomos normos dėl tarptautinės apsaugos prašytojų priėmimo, 2 straipsnio k punktą, 11 straipsnio 1 dalį, 18 straipsnio 5 dalį, 21 straipsnį, 22 straipsnio 1 dalį ir 25 straipsnio 1 dalį,

tvirtinu Užsieniečių pažeidžiamumo nustatymo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                                         Inga Ruginienė

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos

ir darbo ministro

2024 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A1-947

 

 

UŽSIENIEČIŲ PAŽEIDŽIAMUMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užsieniečių pažeidžiamumo nustatymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Aprašo 3 punkte nurodytų užsieniečių pažeidžiamumo nustatymo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ (toliau – UTPĮ), Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatyme ir Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatyme.

 

II skyrius

Užsieniečiai, kuriems nustatomas pažeidžiamumas

 

3. Aprašas taikomas šiems užsieniečiams:

3.1. prieglobsčio prašytojams;

3.2. užsieniečiams, kurie nėra prieglobsčio prašytojai, jei jie apgyvendinami laikino apgyvendinimo vietose arba yra laikomi Valstybės sienos apsaugos tarnyboje prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnyba) teismui paskyrus sulaikymą (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnybos sulaikymo vieta).

4. Pažeidžiamumo nustatymas atliekamas dėl Aprašo 3 punkte nurodytų užsieniečių, kurie yra:

4.1. nurodyti UTPĮ 2 straipsnio 182 dalyje;

4.2. kiti užsieniečiai, kurie gali turėti specialių poreikių (neseniai pagimdžiusios, krūtimi maitinančios moterys, sunkiai sergantys asmenys (pagal Sunkių ligų sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. kovo 28 d. įsakymu Nr. V-177 „Dėl Sunkių ligų sąrašo patvirtinimo“) ar kt.).

 

III SKYRIUS

PAŽEIDŽIAMUMO IR SPECIALIŲ POREIKIŲ NUSTATYMAS

 

5. Pažeidžiamumo nustatymas atliekamas visiems Aprašo 3 punkte nurodytiems užsieniečiams, kurie apgyvendinami laikino apgyvendinimo vietose arba yra laikomi Valstybės sienos apsaugos tarnybos sulaikymo vietoje. Prieglobsčio prašytojai, kuriems leista apsigyventi jų pasirinktoje vietoje, dėl pažeidžiamumo nustatymo gali pateikti Priėmimo ir integracijos agentūros (toliau – Agentūra) direktoriaus nustatytos formos prašymą dėl pažeidžiamumo nustatymo Agentūrai ir pažeidžiamumo nustatymui atvykti į Agentūros nurodytą vietą.

6. Nustačius, kad užsienietis yra pažeidžiamas asmuo, ši informacija (nurodomas užsieniečio vardas, pavardė, gimimo data, pilietybė, kontaktinė informacija (telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas), pažeidžiamumo kategorija, asmens specialūs poreikiai) per Lietuvos migracijos informacinę sistemą (toliau – MIGRIS) perduodama Migracijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Migracijos departamentas), Valstybės sienos apsaugos tarnybai (jei užsienietis yra laikomas Valstybės sienos apsaugos tarnybos sulaikymo vietoje arba kai užsienietis turi būti grąžintas į užsienio valstybę arba išsiųstas iš Lietuvos Respublikos) ir prireikus kitoms institucijoms, turinčioms teisę gauti tokią informaciją teisės aktų nustatyta tvarka.

7. Pažeidžiamumo nustatymas atliekamas atsižvelgiant į kiekvieno asmens individualią situaciją, į konkrečius veiksnius ir aplinkybes (pavyzdžiui, kai asmuo turi priklausomybių, potrauminio streso sindromą ir kitų, su šia patirtimi susijusių problemų), kurie gali rodyti, kad asmuo yra pažeidžiamas.

8. Užsieniečio priskyrimas vienai iš Aprašo 4 punkte nurodytų asmenų grupių savaime nelemia šio asmens pažeidžiamumo ir specialių poreikių.

9. Nustatant lydimo nepilnamečio užsieniečio pažeidžiamumą, dalyvauja vaiko atstovas pagal įstatymą, o nelydimo nepilnamečio užsieniečio (kol jam nėra paskirtas atstovas pagal įstatymą) – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinio skyriaus atstovas ir asmuo, teikiantis valstybės garantuojamą teisinę pagalbą.

10. Nustatant pažeidžiamumą, turi būti užtikrinama saugi aplinka, kurioje užsienietis nepatiria fizinio ir (ar) psichologinio pavojaus, streso, grasinimų, prievartos, diskriminacijos, o jo teisės, privatumas, konfidencialumas bei kultūrinės ir socialinės normos yra gerbiamos ir užtikrinamos, su nepilnamečiu turi būti bendraujama jo amžių, brandą, kalbinius įgūdžius atitinkančiu būdu.

11. Nustatant pažeidžiamumą, su užsieniečiu turi būti bendraujama ta kalba, kurią užsienietis supranta, prireikus pasitelkiamas vertėjas (užsieniečio pageidavimu, jei yra galimybių, pažeidžiamumą vertinantys asmenys ir vertėjai turėtų būti tos lyties, kurios užsienietis pageidauja).

12. Prieš atliekant pažeidžiamumo nustatymą, Agentūros darbuotojas raštu (pagal Agentūros direktoriaus nustatytą formą) ir žodžiu informuoja užsienietį (jeigu tai nepilnametis – jo atstovą pagal įstatymą) apie pažeidžiamumo nustatymo eigą, tikslą, pažeidžiamumo nustatymo metu dalyvaujančius asmenis (nurodoma profesija arba pareigos, vardas, pavardė, kontaktinis telefono ryšio numeris ir elektroninio pašto adresas), bei apie tai, kad jo pažeidžiamumo nustatymo metu pateikta informacija yra konfidenciali, tačiau gali būti perduota Migracijos departamentui, Valstybės sienos apsaugos tarnybai arba kitai institucijai, turinčiai teisę gauti tokią informaciją, ir įspėja užsienietį apie tai, kad, nesutikus dėl pažeidžiamumo nustatymo, jam bus taikomos tokios priėmimo sąlygos ir UTPĮ nuostatos, kurios yra taikomos užsieniečiams, kurie nėra pažeidžiami asmenys.

13. Užsienietis savo sutikimą arba nesutikimą dėl pažeidžiamumo nustatymo išreiškia raštu, pasirašydamas Sutikimą dėl pažeidžiamumo nustatymo pagal Aprašo 1 priede nustatytą formą (toliau – Sutikimas). Už nepilnamečius užsieniečius Sutikimą pasirašo jo atstovas pagal įstatymą. Jeigu užsienietis negali pasirašyti Sutikimo dėl neveiksnumo ar fizinės negalios, Agentūros darbuotojas apie tai pažymi Sutikime.

14. Pažeidžiamumo nustatymas atliekamas nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo užsieniečio atvykimo į Aprašo 5 punkte nustatytą vietą (arba ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo užsieniečio atvykimo į Aprašo 5 punkte nustatytą vietą, jei atvykusių užsieniečių skaičius išauga ne mažiau kaip 20 procentų, lyginant su ankstesniu mėnesiu). Jeigu dėl užsieniečio ligos ar kitų individualių priežasčių užsieniečiui negali būti nustatytas pažeidžiamumas per šiame punkte nurodytą terminą, šis terminas pradedamas skaičiuoti nuo tokių priežasčių išnykimo dienos. Prieglobsčio prašytojai, kuriems leista apsigyventi jų pasirinktoje vietoje, pažeidžiamumo nustatymo metu gali būti laikinai apgyvendinami Aprašo 5 punkte nurodytoje ar kitoje laikino apgyvendinimo vietoje.

15. Pažeidžiamumo nustatymą koordinuoja Agentūros direktoriaus įsakymu paskirtas koordinatorius (toliau – Koordinatorius), pažeidžiamumo nustatymas organizuojamas ir vykdomas Aprašo 16 punkte nustatyta tvarka. Kai yra Aprašo 14 punkte nurodytas atvejis dėl padidėjusio atvykusių užsieniečių skaičiaus, Koordinatorius gali pasitelkti Europos Sąjungos prieglobsčio agentūros (toliau – EUAA), kitų institucijų, įstaigų, tarptautinių ir nevyriausybinių organizacijų atstovus, siekdamas užtikrinti šiame skyriuje nustatytos procedūros atlikimą laiku. Šiame punkte nurodyti EUAA, kitų institucijų, įstaigų, tarptautinių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, prieš pradėdami veiklą, supažindinami su procedūromis ir pasirašo Agentūros direktoriaus nustatytos formos konfidencialumo ir duomenų neatskleidimo pasižadėjimą.

16. Pažeidžiamumo nustatymas atliekamas tokia tvarka:

16.1. Agentūros socialinis darbuotojas Agentūros informacinėje sistemoje sudaro užsieniečio elektroninę bylą (toliau – asmens byla), kurioje nurodoma užsieniečio vardas, pavardė, gimimo data, pilietybė, suteiktas interesų Lietuvoje turinčio užsieniečio kodas (toliau – ILTU kodas), kontaktiniai duomenys (telefono numeris, elektroninio pašto adresas, vietos, kurioje asmuo gyvena Lietuvos Respublikoje, adresas), teisinė padėtis Lietuvos Respublikoje (jei žinoma), informacija apie kartu atvykusius šeimos narius (jų vardai, pavardės, gimimo datos, ryšys su užsieniečiu), pridedama asmens tapatybės dokumento (jei jį turi) kopija.

16.2. Agentūros gydytojas įvertina užsieniečio fizinę išvaizdą (pavyzdžiui, mėlynes, nubrozdinimus, randus, nudegimus, sužalojimus), sveikatos būklę ir patikrina, ar užsienietis neserga užkrečiamosiomis ligomis. Atlikęs šiame papunktyje nurodytus veiksmus, gydytojas užpildo Aprašo 2 priede nustatytos formos medicininės apžiūros pažymą, joje įrašo išvadą ir šią pažymą įkelia į asmens bylą.

16.3. Agentūros psichologas atlieka psichologinės būklės vertinimą ir užpildo Aprašo 3 priede nustatytos formos psichologinės būklės vertinimo pažymą, joje įrašo išvadą ir šią pažymą įkelia į asmens bylą.

16.4. Socialinis darbuotojas, susipažinęs su Agentūros gydytojo ir Agentūros psichologo išvadomis, su užsieniečiu vykdo pokalbį, kurio metu užpildo EUAA administruojamoje interaktyvioje priemonėje, skirtoje specialių poreikių ir pažeidžiamumo vertinimui (toliau – SNVA), nurodytą informaciją, ir suformuoja SNVA ataskaitą.

16.5. Socialinis darbuotojas, suformavęs SNVA ataskaitą ir nustatęs, kad užsienietis yra pažeidžiamas asmuo, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo SNVA ataskaitos suformavimo dienos asmens byloje įrašo informaciją apie tai, kuriai iš Aprašo 4 punkte nurodytų pažeidžiamų asmenų grupių pažeidžiamas asmuo priskiriamas ir kokie specialūs poreikiai jam turėtų būti užtikrinami, pridėdamas SNVA ataskaitą, taip pat įrašo šią informaciją į MIGRIS ir perduoda ją per MIGRIS Migracijos departamentui.

17. Jeigu MIGRIS funkcinės galimybės nepakankamos ar tam tikru metu neužtikrinamos, Aprašo 16.5 papunktyje nurodyta informacija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo SNVA ataskaitos suformavimo dienos elektroninių ryšių priemonėmis pateikiama Migracijos departamentui ir Valstybės sienos apsaugos tarnybai, jeigu užsienietis yra laikomas Valstybės sienos apsaugos tarnybos sulaikymo vietoje. Išnykus aplinkybėms, dėl kurių ši informacija negalėjo būti įrašyta į MIGRIS, elektroninių ryšių priemonėmis pateikta informacija įrašoma į MIGRIS.

18. Socialinis darbuotojas, atsižvelgdamas į nustatytus pažeidžiamo asmens specialius poreikius, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo SNVA ataskaitos suformavimo raštu ar elektroninių ryšių priemonėmis pateikia Koordinatoriui rekomendacijas:

18.1. dėl pažeidžiamo asmens specialius poreikius atitinkančios laikino apgyvendinimo vietos (išskyrus Valstybės sienos apsaugos tarnybos sulaikymo vietoje laikomus užsieniečius ir prieglobsčio prašytojus, kuriems leista apsigyventi jų pasirinktoje vietoje) ir (arba) dėl pažeidžiamo asmens specialius poreikius atitinkančių apgyvendinimo arba Valstybės sienos apsaugos tarnybos sulaikymo vietos patalpų pritaikymo;

18.2. dėl pažeidžiamo asmens specialius poreikius atitinkančių priėmimo sąlygų, nurodytų Aprašo 26 punkte, užtikrinimo;

18.3. dėl su pažeidžiamu asmeniu, kuris dėl fizinės ir (ar) psichinės negalios negali savimi pasirūpinti, atvykusių jį slaugančių ar prižiūrinčių šeimos narių ar artimųjų giminaičių apgyvendinimo kartu su pažeidžiamu asmeniu; ši nuostata netaikoma, jeigu pažeidžiamam asmeniui ir (ar) jį slaugančiam ar prižiūrinčiam šeimos nariui ar artimajam giminaičiui teismo sprendimu paskirtas judėjimo laisvės apribojimas, dėl kurio jų apgyvendinimas kartu nėra įmanomas.

19. Socialinis darbuotojas neteikia Aprašo 18 punkte nurodytų rekomendacijų Koordinatoriui, jeigu užsienietis įvertinamas kaip ne pažeidžiamas asmuo.

20. Koordinatorius, atsižvelgdamas į Aprašo 18 punkte nurodytas rekomendacijas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo rekomendacijų gavimo dienos dėl pažeidžiamo asmens priima vieną iš šių sprendimų:

20.1. dėl apgyvendinimo;

20.2. dėl apgyvendinimo vietos pritaikymo;

20.3. dėl pažeidžiamo asmens ir jį slaugančių ar prižiūrinčių šeimos narių ar artimųjų giminaičių perkėlimo į laikiną apgyvendinimo vietą.

21. Aprašo 20 punkte nustatytame sprendime nurodoma pažeidžiamo asmens vardas, pavardė, gimimo data, pilietybė, ILTU kodas, kontaktiniai duomenys (telefono numeris, elektroninio pašto adresas), informacija apie kartu atvykusius šeimos narius (jų vardai, pavardės, gimimo datos, ryšys su pažeidžiamu užsieniečiu), socialinės paramos poreikis, informacija apie specialius poreikius (medicininį ir psichiatrinį gydymą arba priežiūrą, reabilitaciją, socialines paslaugas ir kt.) ir kita informacija, kuri yra būtina siekiant užtikrinti tinkamas pažeidžiamo asmens apgyvendinimo sąlygas.

22. Kai yra priimtas Aprašo 20.3 papunktyje nurodytas sprendimas, pažeidžiamas asmuo perkeliamas į laikino apgyvendinimo vietą ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo Aprašo 18 punkte nurodytų rekomendacijų pateikimo Koordinatoriui dienos, o kai užsieniečiui teismo sprendimu paskirtas judėjimo laisvės apribojimas, dėl kurio perkėlimas į laikino apgyvendinimo vietą nėra įmanomas, – ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tokio apribojimo panaikinimo.

23. Pažeidžiamumą nustatęs arba kitas pažeidžiamo asmens stebėsenai paskirtas socialinis darbuotojas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pažeidžiamo asmens apgyvendinimo laikino apgyvendinimo vietoje dienos arba nuo prieglobsčio prašytojo, kuriam leista apsigyventi jo pasirinktoje vietoje, priskyrimo pažeidžiamiems asmenims dienos Agentūros informacinėje sistemoje užpildo Aprašo 4 priede nustatytos formos Individualų pagalbos planą, kurio įgyvendinimą suderina su laikino apgyvendinimo vietos vadovu.

24. Pažeidžiamumą nustatęs arba kitas pažeidžiamo asmens stebėsenai paskirtas socialinis darbuotojas visą užsieniečio buvimo VSAT sulaikymo vietoje laikino apgyvendinimo vietoje laikotarpį stebi asmens psichosocialinius rodiklius: socialinius įgūdžius, socialinius ryšius, psichologinę būklę, individualius poreikius. Pastebėjęs arba gavęs iš Agentūros arba kitų laikino apgyvendinimo vietoje veikiančių institucijų darbuotojų, nevyriausybinių organizacijų ar paslaugų teikėjų atstovų arba savanorių informacijos apie pakitusius pažeidžiamo asmens specialius poreikius ar kitas su pažeidžiamumu susijusias aplinkybes, socialinis darbuotojas inicijuoja pakartotinę pažeidžiamumo nustatymo procedūrą ar jos dalį ir, pasikonsultavęs su gydytoju ir (ar) psichologu, vykdo pokalbį su pažeidžiamu asmeniu, kurio metu užpildo naują SNVA ataskaitą, ir per 7 darbo dienas nuo pokalbio dienos prireikus patikslina Individualų pagalbos planą bei papildo informaciją Agentūros informacinėje sistemoje.

25. VSAT sulaikymo vietoje laikomam pažeidžiamam asmeniui Aprašo 23 punkte nurodytas Individualus pagalbos planas sudaromas ir jo specialūs poreikiai užtikrinami tiek, kiek tai leidžia teismo sprendimu užsieniečiui paskirtas judėjimo laisvės apribojimas.

26. Atsižvelgiant į SNVA ataskaitoje suformuotą pažeidžiamo asmens profilį ir individualius poreikius, pažeidžiamam asmeniui gali būti:

26.1. suteikiamos techninės pagalbos ir (arba) medicinos priemonės ir (arba) būtinosios asmens higienos priemonės, jeigu asmuo turi negalią;

26.2. organizuojamas specialus maitinimas, jeigu asmuo negali pagaminti pats arba jam turi būti taikoma speciali dieta, be kurios sutriktų jo sveikata;

26.3. teikiama ir (arba) organizuojama būtinoji medicinos pagalba ir būtinos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, kurių nesuteikus jo sveikatos būklė galėtų pablogėti tiek, kad jam prireiktų skubiosios medicinos pagalbos paslaugų;

26.4. užtikrinamas gydymas ir (arba) sveikatos (įskaitant psichikos sveikatą) priežiūra, jeigu nustatoma, kad asmuo patyrė kankinimų, išprievartavimą ar kitokių rimtų smurtinių veiksmų ir (arba) yra tapęs prekybos žmonėmis auka;

26.5. organizuojamos reabilitacijos paslaugos, jeigu asmuo yra nepilnametis, patyręs bet kokią prievartą, buvo be priežiūros, išnaudojamas ir (arba) kankinamas, su kuriuo buvo žiauriai, nežmoniškai ir žeminančiai elgiamasi arba kuris yra nukentėjęs karinių konfliktų metu;

26.6. teikiamos teisinė pagalba ir tinkama potrauminė terapija bei psichosocialinė priežiūra, jeigu asmuo yra patyręs seksualinį smurtą ar smurtą dėl lyties;

26.7. suteikiama arba organizuojama kita, nei išvardinta Aprašo 26.1–26.6 papunkčiuose pagalba, kurią socialinis darbuotojas įtraukia į Individualų pagalbos planą.

27. Pažeidžiamam asmeniui informacija, teisinė pagalba ir kitos priėmimo sąlygos teikiamos naudojant specialius poreikius atitinkantį bendravimo ir informacijos pateikimo būdą.

28. Su kankinimų, išprievartavimo ar kitokio sunkaus smurto aukomis dirbantys asmenys turi būti dalyvavę reikiamuose mokymuose, susijusiuose su jų poreikiais.

29. Socialinis darbuotojas periodiškai, ne rečiau nei kas 3 mėnesius peržiūri, ar pažeidžiamumą lemiantys veiksniai nėra išnykę, ir, Aprašo 24 punkte nustatyta tvarka nustatęs, kad jis nebeturi specialių poreikių, suderinęs su Koordinatoriumi arba laikino apgyvendinimo vietos vadovu, Agentūros informacinėje sistemoje pažymi, kad užsienietis nebelaikomas turintis specialių poreikių ir (arba) nebėra pažeidžiamas, įkelia informaciją (nurodoma užsieniečio vardas, pavardė, gimimo data, suteiktas asmens kodas, sprendimo priėmimo data ir numeris, trumpa informacija apie sprendimo priežastis (pavyzdžiui, pagerėjusi sveikatos ar psichologinė būklė ar kitos objektyvios priežastys, dėl kurių specialūs poreikiai ar pažeidžiamumas nebeaktualūs) į MIGRIS ir perduoda šią informaciją per MIGRIS Migracijos departamentui ir Valstybės sienos apsaugos tarnybai, jeigu užsienietis yra laikomas Valstybės sienos apsaugos tarnybos sulaikymo vietoje. Jeigu MIGRIS funkcinės galimybės nepakankamos ar tam tikru metu neužtikrinamos, informacija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo SNVA ataskaitos suformavimo dienos elektroninių ryšių priemonėmis pateikiama Migracijos departamentui ir Valstybės sienos apsaugos tarnybai, jeigu užsienietis yra laikomas Valstybės sienos apsaugos tarnybos sulaikymo vietoje.

30. Užsienietis apie tai, kad jis nebelaikomas pažeidžiamu, informuojamas raštu (nurodoma užsieniečio vardas, pavardė, gimimo data, suteiktas ILTU kodas, Agentūros pavadinimas, kontaktiniai duomenys (telefono numeris, elektroninio pašto adresas), atsakingo asmens, priėmusio sprendimą, vardas, pavardė, pareigos, sprendimo data, sprendimo pagrindas, informacija apie teisę apskųsti sprendimą arba apie galimybę pakartotinai kreiptis dėl pažeidžiamumo statuso vertinimo) ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo informacijos Agentūros informacinėje sistemoje atnaujinimo dienos, nurodant šio sprendimo priežastis ir apskundimo tvarką.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31. Apraše nurodytas funkcijas vykdantys bei paslaugas teikiantys Agentūros valstybės tarnautojai, darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis ir gaunantys darbo užmokestį iš valstybės biudžeto ir valstybės pinigų fondų, kitų institucijų darbuotojai, nevyriausybinių organizacijų ar kitų paslaugų teikėjų atstovai ir savanoriai privalo pasirašyti Agentūros direktoriaus nustatytos formos konfidencialumo pasižadėjimus ir laikytis konfidencialumo įsipareigojimų, taikomų visai informacijai, kurią jie gauna eidami pareigas, dirbdami arba teikdami paslaugas. Tokia informacija gali būti atskleista tik Aprašo ir kitų teisės aktų nustatytais atvejais.

32. Apraše išvardinta informacija apie pažeidžiamą asmenį, jo specialius poreikius bei jam suteiktą pagalbą kaupiama Agentūros informacinės sistemos asmens byloje.

33. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentu), Aprašu ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą.

34. Duomenų subjekto teisės įgyvendinamos duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka, vadovaujantis Reglamentu (ES) 2016/679.

35. Su pažeidžiamumo nustatymu, specialius priėmimo poreikius atitinkančių priėmimo sąlygų užtikrinimu susiję dokumentai tvarkomi ir jų duomenys saugomi Agentūros informacinėje sistemoje šios sistemos nuostatų nustatyta tvarka ir terminais. Dokumentai, kurie nėra valdomi Agentūros informacinės sistemos priemonėmis, tvarkomi ir saugomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

__________________

 

Užsieniečių pažeidžiamumo nustatymo tvarkos aprašo

1 priedas

 

(Sutikimo dėl pažeidžiamumo nustatymo forma)

 

SUTIKIMAS DĖL PAŽEIDŽIAMUMO NUSTATYMO

 

________________

(data, vieta)

 

Aš, _________________________________________ (užsieniečio, kuriam atliekamas pažeidžiamumo nustatymas, vardas, pavardė), ILTU kodas ___________________________, buvau informuotas ir pasirašydamas šį dokumentą:

 

suprantu, kad Priėmimo ir integracijos agentūra (toliau – Agentūra) atlieka pažeidžiamumo nustatymą, kurio tikslas yra įvertinti, ar dėl priklausymo tam tikrai pažeidžiamų asmenų grupei turiu specialių poreikių, kokie yra tie poreikiai, kokių veiksmų būtina imtis, siekiant juos užtikrinti. Man paaiškinta, kad pažeidžiamumo nustatymo metu nepriimama sprendimų dėl mano teisinės padėties, pažeidžiamumo nustatymas atliekamas siekiant įvertinti mano apgyvendinimo ir priėmimo sąlygų poreikius. Pažeidžiamumo nustatymo metu bus vertinama mano fizinė ir psichinė sveikata, socialiniai įgūdžiai ir socialiniai veiksniai, galintys turėti įtakos mano pažeidžiamumui. Pažeidžiamumo nustatymo procedūroje dalyvauja sveikatos priežiūros specialistai, psichologai, socialiniai darbuotojai, kurie pateiks savo išvadas dėl mano pažeidžiamumo;

 

esu informuotas, kad pažeidžiamumo nustatymas nėra privalomas, aš turiu teisę atsisakyti. Man paaiškinta, kad tokiu atveju Agentūra negalės nustatyti mano pažeidžiamumo ir užtikrinti visų mano turimų specialių poreikių;

 

esu informuotas, kad, nustatant pažeidžiamumą, mano asmens duomenys, įskaitant specialių kategorijų (sveikatos) duomenis, bus tvarkomi mano pažeidžiamumo nustatymo tikslu, vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrojo duomenų apsaugos reglamento) 6 straipsnio 1 dalies e punktu bei 9 straipsnio 2 dalies b punktu, Užsieniečių pažeidžiamumo nustatymo tvarkos aprašu, tvirtinamu socialinės apsaugos ir darbo ministro;

 

suprantu, kad Agentūra saugos mano asmens duomenis ir rūpinsis jų konfidencialumu, tačiau jei kelsiu pavojų sau ar kitiems, mano asmens duomenis, įskaitant specialių kategorijų duomenis, perduos teisėsaugos ir kitoms kompetentingoms institucijoms.

 

Pasirašydamas šį dokumentą, taip pat suprantu, kad pažeidžiamumo nustatymo metu surinktus duomenis, nors juose ir nebus informacijos apie mane, Agentūra taip pat gali naudoti ataskaitose statistiniams duomenims.

 

Esu informuotas, kad turiu teisę prašyti, kad duomenų valdytojas (Agentūra) leistų susipažinti su mano asmens duomenimis ir juos ištaisytų arba ištrintų, arba apribotų duomenų tvarkymą, arba teisę nesutikti, kad duomenys būtų tvarkomi. Galiu kreiptis į Agentūrą, prašydamas susipažinti, kokią informaciją ji apie mane tvarko, ir įgyvendinti kitas su mano asmens duomenų tvarkymu susijusias teises, nusiųsdamas paklausimą Agentūrai adresu A. Jaroševičiaus g. 10B, Vilnius. Daugiau informacijos apie mano asmens duomenų tvarkymą galiu rasti Agentūros interneto svetainėje adresu www.piia.lt, visais mano asmens duomenų tvarkymo klausimais galiu susisiekti su Agentūros duomenų apsaugos pareigūnu elektroniniu paštu centras@rppc.lt. Duomenų valdytojo (Agentūros) veiksmus ar neveikimą turi teisę apskųsti duomenų subjektas arba duomenų subjekto atstovas, taip pat jo įgaliota pelno nesiekianti įstaiga, organizacija ar asociacija, atitinkanti Reglamento (ES) 2016/679 80 straipsnio reikalavimus, Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai (L. Sapiegos g. 17, Vilnius, elektroninis paštas ada@ada.lt, interneto svetainė https://vdai.lrv.lt/), taip pat Regionų administraciniam teismui bet kuriuose teismo rūmuose (Vilniaus rūmai, Žygimantų g. 2, Vilnius; Kauno rūmai, A. Mickevičiaus g. 8A, Kaunas; Klaipėdos rūmai, Galinio Pylimo g. 9, Klaipėda; Šiaulių rūmai, Dvaro g. 80, Šiauliai; Panevėžio rūmai, Respublikos g. 62, Panevėžys) ar per Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalą https://e.teismas.lt Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka. Duomenų subjektas, dėl duomenų subjekto teisių pažeidimo patyręs materialinę ar nematerialinę žalą, turi teisę į kompensaciją, dėl kurios priteisimo jis gali kreiptis į Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Pasirašydamas šį dokumentą:

sutinku / nesutinku (nereikalingą išbraukti), kad man būtų nustatytas pažeidžiamumas;

sutinku / nesutinku (nereikalingą išbraukti), kad pažeidžiamumo nustatymo tikslu Agentūros socialinis darbuotojas įvertintų mano socialinius poreikius;

sutinku / nesutinku (nereikalingą išbraukti), kad pažeidžiamumo nustatymo tikslu Agentūros gydytojas patikrintų mano sveikatos būklę;

sutinku / nesutinku (nereikalingą išbraukti), kad pažeidžiamumo nustatymo tikslu Agentūros psichologas įvertintų mano psichologinę būklę.

 

Užsieniečio, kuriam atliekamas pažeidžiamumo nustatymas, arba jo teisėto atstovo vardas, pavardė, parašas:

 

_____________________                  __________________

(parašas)                                                    (vardas ir pavardė)

 

Pildo sutikimą gaunantis asmuo:

 

Su nurodytu užsieniečiu aptariau pirmiau išdėstytus punktus ir atsakiau į jo klausimus jam suprantama kalba. Pasirašydamas patvirtinu, kad:

 

Užsienietis suprato mano paaiškinimus, šio sutikimo prasmę, šį sutikimą jis pasirašo laisva valia

Užsienietis atsisako pasirašyti sutikimą

Užsienietis negali pasirašyti sutikimo dėl neveiksnumo ar fizinės negalios.

 

Kitos pastabos:_________________________________________________________

 

 

Sutikimą gaunančio asmens vardas, pavardė, parašas:

 

____________________                    _____________________                  __________________

(pareigų pavadinimas)                                                   (parašas)                                                    (vardas ir pavardė)

 

Vertėjo (jeigu dalyvavo) vardas, pavardė, parašas:

 

____________________                    _____________________                  __________________

(pareigų pavadinimas)                                                    (parašas)                                                    (vardas ir pavardė)

 

_________________________

 

Užsieniečių pažeidžiamumo nustatymo

tvarkos aprašo

2 priedas

 

(Medicininės apžiūros pažymos forma)

 

___________________________________________

(įstaigos pavadinimas)

 

 

Medicininės apžiūros pažyma

 

Vieta:

_____________________________________

 

metai mėnuo diena

Data:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I.          Užsieniečio, kuriam atliekamas pažeidžiamumo nustatymas, duomenys

 

Vardas:

 

______________________________________

 

Pavardė:

 

______________________________________

 

Gimimo

data:

 

metai mėnuo diena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lytinė tapatybė:

 

vyras moteris kita

              

Pastabos:______________________________

 

Pilietybė:

 

______________________________________

 

ILTU kodas:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II.        Užsieniečio, kuriam atliekamas pažeidžiamumo nustatymas, sveikatos būklė

Gydytojo komentaras:

 

 

 

Gydytojo išvados:

 

 

 

Rekomendacijos dėl gydymo ir darbo:

 

 

 

 

Medicininę apžiūrą atliko ir išvadas pateikė:

 

Gydytojo vardas, pavardė, parašas:

 

____________________                    _____________________                  __________________

(pareigų pavadinimas)                                                 (parašas)                                                        (vardas ir pavardė)

 

Vertėjo (jeigu dalyvavo) vardas, pavardė, parašas:

 

____________________                    _____________________                  __________________

(pareigų pavadinimas)                                                      (parašas)                                                 (vardas ir pavardė)

 

_____________________

 

Užsieniečių pažeidžiamumo nustatymo

tvarkos aprašo

3 priedas

 

(Psichologinės būklės vertinimo pažymos forma)

 

___________________________________________

(įstaigos pavadinimas)

 

 

Psichologinės būklės vertinimo pažyma

 

 

 

Vieta:

_____________________________________

 

metai mėnuo diena

Data:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I.          Užsieniečio, kuriam atliekamas pažeidžiamumo nustatymas, duomenys

 

Vardas:

 

______________________________________

 

Pavardė:

 

______________________________________

 

Gimimo

data:

 

metai mėnuo diena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lytinė tapatybė:

 

vyras moteris kita

              

Pastabos:______________________________

 

Pilietybė:

 

______________________________________

 

ILTU kodas:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II.        Užsieniečio, kuriam atliekamas pažeidžiamumo nustatymas, psichologinė būklė

Psichologo komentaras:

 

 

 

Psichologo išvados:

 

 

 

Psichologo rekomendacijos:

 

 

 

 

 

Naudoti psichologinio vertinimo instrumentai:

 

 

 

 

Psichologinės būklės vertinimą atliko ir išvadas pateikė:

 

Psichologo vardas, pavardė, parašas:

 

____________________                    _____________________                  __________________

(pareigų pavadinimas)                                                   (parašas)                                                         (vardas ir pavardė)

 

Vertėjo (jeigu dalyvavo) vardas, pavardė, parašas:

 

____________________                    _____________________                  __________________

(pareigų pavadinimas)                                                      (parašas)                                                 (vardas ir pavardė)

______________________

 

Užsieniečių pažeidžiamumo nustatymo

tvarkos aprašo

4 priedas

 

(Individualaus pagalbos plano forma)

 

___________________________________________

(įstaigos pavadinimas)

 

INDIVIDUALUS PAGALBOS PLANAS

 

 

Vieta:

_____________________________________

 

metai mėnuo diena

Data:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I.          Užsieniečio, kuriam atliekamas pažeidžiamumo nustatymas, duomenys

 

Vardas:

 

______________________________________

 

Pavardė:

 

______________________________________

 

Gimimo

data:

 

metai mėnuo diena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lytinė tapatybė:

 

vyras moteris kita

              

Pastabos:______________________________

 

Pilietybė:

 

______________________________________

 

ILTU kodas:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

metai mėnuo diena

Pažeidžiamumo nustatymo data:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

metai mėnuo diena

Medicininės apžiūros data:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

metai mėnuo diena

Psichologinės būklės vertinimo data:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

metai mėnuo diena

Socialinių poreikių vertinimo data:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II.        Užsieniečio priskyrimas pažeidžiamų asmenų grupei dėl individualių savybių, lemiančių specialius poreikius

 

2.1. nepilnamečiai;

2.2. nelydimi nepilnamečiai;

2.3. asmenys su negalia;

2.4. vyresnis negu 75 metų asmuo;

2.5. nėščios, neseniai pagimdžiusios, krūtimi maitinančios moterys;

2.6. lesbietės, homoseksualai, biseksualūs, translyčiai, interlyčiai, lytinę tapatybę kvestionuojantys, kitų įvairių seksualinių orientacijų ir (ar) lyties tapatybių asmenys;

2.7. vieniši tėvas ar motina auginantis (-i) vieną ar daugiau nepilnamečių vaikų;

2.8. prekybos žmonėmis aukos (įskaitant potencialias prekybos žmonėmis aukas);

2.9. sunkiai sergantys asmenys (pagal Sunkių ligų sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. kovo 28 d. įsakymu Nr. V-177 „Dėl Sunkių ligų sąrašo patvirtinimo“);

2.10. psichikos (įskaitant potrauminio streso sutrikimą), elgesio ir intelekto sutrikimų turintys asmenys;

2.11. asmenys, patyrę kankinimų, žaginimą ar kitokį sunkų psichologinį, fizinį ar seksualinį smurtą (pavyzdžiui, smurto dėl lyties, moterų lyties organų žalojimo, vaikų ar priverstinių santuokų arba smurto, įvykdyto dėl seksualinio, lyties, rasistinio ar religinio motyvo, aukos);

2.12. asmenys, kurie nepriklauso nė vienai pažeidžiamų asmenų grupei, nurodytai Užsieniečių pažeidžiamumo nustatymo tvarkos aprašo, tvirtinamo socialinės apsaugos ir darbo ministro, 4 punkte, bet dėl kitų aplinkybių (pavyzdžiui, savo socialinės padėties, sveikatos būklės ar kitų tapatybės bruožų, gali patirti diskriminaciją, seksualinį priekabiavimą, smurtą, persekiojimą ir (ar) kitų nepageidaujamų ir (ar) neteisėtų veiksmų), gali turėti specialių priėmimo poreikių.

 

 

III.       Užsieniečiui nustatyti specialūs poreikiai

 

Pažeidžiamumo nustatymo metu nustatyti specialūs poreikiai:

 

 

 

Pakartotinio pažeidžiamumo nustatymo metu nustatyti specialūs poreikiai:

 

 

 

Papildomo pažeidžiamumo nustatymo metu nustatyti specialūs poreikiai:

 

 

 

 

IV.       Pagalbos tikslai, uždaviniai, veiksmai, priemonės

 

Konkrečios pagalbos priemonės, veiksmo tikslas, uždaviniai:

 

 

 

Pagalbos priemonė, veiksmas:

 

 

 

Atsakingas specialistas (pareigos, vardas, pavardė):

 

 

 

Informacija apie pagalbos priemonių, veiksmų įgyvendinimą / neįgyvendinimą / įgyvendinimą iš dalies:

 

 

 

 

V.        Individualaus pagalbos plano taikymo užbaigimas

 

metai mėnuo diena

Data:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Užbaigimo priežastys:

 

 

 

 

Individualų pagalbos planą parengė:

 

Socialinio darbuotojo vardas, pavardė, parašas:

 

____________________                    _____________________                  __________________

(pareigų pavadinimas)                                                    (parašas)                                                    (vardas ir pavardė)

 

______________________