Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINIO PROCESO KODEKSO 739 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIP-4370(2)
2017 m. rugpjūčio 2 d. Nr. 638
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2017 m. balandžio 12 d. sprendimo
Nr. SV-S-194 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 1.1 papunktį, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Pritarti Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 739 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-4370(2) (toliau – Įstatymo projektas), tačiau atkreipti Lietuvos Respublikos Seimo dėmesį į tai, kad:
1.1. Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad negalima išieškoti iš sumų, kurios priklauso skolininkui kaip darbo užmokesčio ar kitų pajamų ir išmokų bei davinių dalis, neviršijanti pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą metodiką apskaičiuotos absoliutaus skurdo ribos, jei tai yra vienintelės skolininko gaunamos piniginės lėšos, būtinos jam pragyventi. Tačiau šiuo metu nėra nei Įstatymo projekte nurodytos Lietuvos Respublikos Vyriausybės (ar kitos institucijos) patvirtintos metodikos, pagal kurią apskaičiuojamas absoliutaus skurdo ribos dydis, nei teisės aktuose apibrėžtos sąvokos „absoliuti skurdo riba“. Skurdo ir socialinės atskirties mažinimas yra vienas iš pagrindinių Septynioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės uždavinių, numatytų Septynioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programoje, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. gruodžio 13 d. nutarimu Nr. XIII-82 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos“ (toliau – Septynioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programa). Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos įgyvendinimo plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. kovo 13 d. nutarimu Nr. 167 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos įgyvendinimo plano patvirtinimo“, 1.1.2 papunktyje numatyta socialines išmokas susieti su minimaliu vartojimo krepšeliu. Šiai nuostatai įgyvendinti Lietuvos Respublikos Vyriausybė parengs ir Lietuvos Respublikos Seimui 2017 m. trečiąjį ketvirtį pateiks įstatymų projektus, kuriuos patvirtinus Lietuvos Respublikos Seimui bus apibrėžta minimalaus vartojimo krepšelio sąvoka ir dydis, suprantami kaip Įstatymo projekte minima absoliutaus skurdo riba, o socialinių išmokų dydžiai bus susieti su minimalaus vartojimo krepšelio dydžiu.
1.2. Įstatymo projektu sprendžiamas tik išieškojimo iš skolininko darbo užmokesčio ar kitų pajamų ir išmokų klausimas, tačiau sistemiškai nevertinamos ir nekeičiamos kitos Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nuostatos, reguliuojančios išieškojimo iš skolininko turto bei pajamų tvarką ir skolininko interesų apsaugą. Taip pat pažymėtina, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė, 2017 m. birželio 21 d. nutarimu Nr. 482 „Dėl Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 663 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-283“ pritardama Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 663 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-283, atkreipė Lietuvos Respublikos Seimo dėmesį, kad minėtu projektu siūlomi pakeitimai yra fragmentiški, ir nurodė, kad, įgyvendinant Septynioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos nuostatas, bus kompleksiškai įvertintos skolininko interesų apsaugą reguliuojančios Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nuostatos, įskaitant Įstatymo projektu numatomą keisti išieškojimo iš skolininko darbo užmokesčio ir kitų pajamų tvarką, ir iki 2018 m. sausio 1 d. Lietuvos Respublikos Seimui bus pateikti su skolininko interesų apsauga susijusių teisės aktų projektai.