VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKAS
ĮSAKYMAS
DĖL valstybinės mokesčių inspekcijos prie lietuvos respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. GRUODŽIO 15 d. įsakymo Nr. VA-96 „dėl METINĖS PAJAMŲ DEKLARACIJOS gpM308 FORMOS IR JOS PRIEDŲ UŽPILDYMO, PATEIKIMO BEI TIKSLINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“
PAKEITIMO
2016 m. kovo 23 d. Nr. VA-25
Vilnius
1. Pakeičiu Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. gruodžio 15 d. įsakymą Nr. VA-96 „Dėl Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formos ir jos priedų užpildymo, pateikimo bei patikslinimo taisyklių patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formą ir jos priedų GPM308P „Apmokestinamosios pajamos“, GPM308N „Neapmokestinamosios pajamos“, GPM308V „Individualios veiklos pajamos“, GPM308R „Individualios veiklos pajamos atitinkamose valstybėse“, GPM308T „Ne individualios veiklos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn apmokestinamosios pajamos“, GPM308L „Gyventojo apmokestinamąsias pajamas mažinančios išlaidos“, GPM308K „Nuolatinio Lietuvos gyventojo kontroliuojamojo užsienio vieneto pozityviųjų pajamų apskaičiavimas“, GPM308U „Lietuvoje atskaitytino užsienio valstybėje išskaičiuoto (sumokėto) mokesčio apskaičiavimas“, GPM308S „Privalomojo sveikatos draudimo įmokos“, GPM308M „Individualios veiklos pajamos pagal mėnesius“, GPM308F „Finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ir išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos“ formas (toliau – naujos redakcijos GPM308 formos 03 versija) ir jas išdėstau nauja redakcija (pridedama).
1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formos ir jos priedų formų užpildymo, pateikimo bei tikslinimo taisykles:
1.2.1. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Deklaraciją mokesčių administratoriui pateikti privalo nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kuriems prievolė pateikti deklaraciją yra numatyta GPMĮ 27 straipsnyje.
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, per mokestinį laikotarpį gavęs tik tokių B klasės pajamų, kurios nėra didesnės kaip Taisyklių 1 priedo „Nedeklaruojamų neapmokestinamųjų pajamų sąrašas“ (toliau – Sąrašas) I ar III skyriuje nustatyti dydžiai arba kurios yra nurodytos šio priedo II ar IV skyriuje kaip bet kokio dydžio nedeklaruojamos pajamos, deklaracijos teikti neprivalo.
Tokiu atveju, kai nuolatinis Lietuvos gyventojas 2014 ar 2015 m. mokestiniu laikotarpiu buvo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu kitoje Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės valstybėje narėje, ar Šveicarijoje ir turi tai patvirtinantį dokumentą (A1 formos Pažymėjimą dėl jo turėtojui taikomų socialinės apsaugos teisės aktų, S1 formos Registraciją dėl sveikatos draudimo arba Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybės narės ar Šveicarijos kompetentingos įstaigos, atsakingos už taikytinos teisės nustatymą, įgyvendinant Reglamentą (EB) Nr. 883/2004 ir Reglamentą (EB) Nr. 987/2009, išduotą raštišką laisvos formos patvirtinimą), jis deklaraciją turi užpildyti, atsižvelgdamas į tuos mėnesius, kada jis buvo laikomas apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu minėtose šalyse.“.
1.2.2. Pakeičiu 10.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.5. Prašymo grąžinti (įskaityti) mokesčio ir (arba) baudos už administracinį teisės pažeidimą permoką (skirtumą) ar nepagrįstai išieškotas sumas FR0781 forma, patvirtinta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikоs finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) viršininko 2004 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. VA-186 „Dėl mokesčio permokos (skirtumo) grąžinimo (įskaitymo)“ (toliau – FR0781 forma), kai permokėtą pajamų mokestį ar permokėtas sveikatos draudimo įmokas pageidaujama grąžinti į užsienio valstybėje esančios kredito įstaigos sąskaitą arba į mokesčių mokėtojo atstovo sąskaitą,“.
1.2.3. Pakeičiu 10.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.6. gali būti pridėtas dokumentas (A1 formos Pažymėjimas dėl jo turėtojui taikomų socialinės apsaugos teisės aktų, S1 formos Registracija dėl sveikatos draudimo arba Europos ekonominės erdvės valstybės narės ar Šveicarijos kompetentingos įstaigos, atsakingos už taikytinos teisės nustatymą, įgyvendinant Reglamentą (EB) Nr. 883/2004 ir Reglamentą (EB) Nr. 987/2009, išduotą raštišką laisvos formos patvirtinimą), patvirtinantis draudimą privalomuoju sveikatos draudimu kitoje Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės valstybėje narėje, ar Šveicarijoje, kai nuolatinis Lietuvos gyventojas deklaracijoje sveikatos draudimo įmokų prievolę apskaičiuoja, atsižvelgdamas į Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės valstybėje narėje, ar Šveicarijoje turėtą draudimą.“.
1.2.4. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:
„14. Deklaracija (GPM308 formos 03 versija) yra skirta nuolatinių Lietuvos gyventojų 2014 m. ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais gautoms pajamoms, nuo tų pajamų mokestį išskaičiuojančio asmens išskaičiuotam, kito asmens savo lėšomis už gyventoją sumokėtam, iki deklaracijos pateikimo dienos gyventojo savo lėšomis sumokėtam pajamų mokesčiui ir 2014 bei 2015 m. mokestinio laikotarpio sveikatos draudimo įmokoms, taip pat apskaičiuotam mokėtinam (grąžintinam) pajamų mokesčiui ir sveikatos draudimo įmokoms deklaruoti.“.
1.2.5. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
„19. Deklaracija kartu su atitinkamais priedais turi būti pateikiama per VMI prie FM elektroninio deklaravimo sistemą (http://deklaravimas. vmi. lt) arba gali būti pristatyta į bet kurią apskrities valstybinę mokesčių inspekciją (toliau – AVMI). Ją gali pateikti pats nuolatinis Lietuvos gyventojas, kuriam yra nustatyta prievolė deklaruoti pajamų mokestį, ar jo įgaliotas asmuo.
AVMI pateikiamas vienas užpildytas deklaracijos ir atitinkamų jos priedų komplekto egzempliorius. Gyventojo prašymu pateiktos jo deklaracijos ir atitinkamų priedų kopijas išduoda bet kuri AVMI.“.
1.2.6. Pakeičiu 29 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„Kai gautos pajamos, kurių nustatyto dydžio neviršijanti suma pagal GPMĮ 17 straipsnio 1 dalį priskiriama neapmokestinamosioms pajamoms, o ją viršijanti – apmokestinamosioms pajamoms, GPM308P priede nurodoma tik apmokestinamosioms pajamoms priskiriama suma. Pavyzdžiui, nuolatinis Lietuvos gyventojas, gavęs daugiau kaip 10 000 litų (2014 m. mokestiniu laikotarpiu), 3 000 eurų (2015 m. mokestiniu laikotarpiu) ar daugiau kaip 500 eurų (2016 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu) 64 kodu žymimų indėlių palūkanų pagal sutartis, sudarytas nuo 2014 m. sausio 1 d., ir / ar 67 kodu žymimų palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius, įsigytus nuo 2014 m. sausio 1 d. (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, mokamas didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių vertybinių popierių turėtojams), sumą, GPM308P priedo P4 laukelyje (laukeliuose) turi nurodyti palūkanų sumą, iš bendros per mokestinį laikotarpį gautos tokių palūkanų sumos atėmęs 10 000 litų (2014 m. mokestiniu laikotarpiu), 3 000 eurų (2015 m. mokestiniu laikotarpiu) arba 500 eurų (2016 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu). Jeigu tokios palūkanos yra gautos iš skirtingų išmokos šaltinių, tai GPM308P priedo P4 laukelyje kaip apmokestinamųjų pajamų suma turi būti nurodoma iš kiekvieno išmokos šaltinio gautų vienos rūšies palūkanų (žymimų 64 arba 67 pajamų rūšies kodu) suma, sumažinta Taisyklių 41 punkte nustatyta tvarka apskaičiuota ir GPM308N priedo N3 laukelyje deklaruota suma, priskirta iš to išmokos šaltinio gautoms neapmokestinamosioms palūkanoms. Tokia pat tvarka turi būti apskaičiuojamos GPM308P priedo P3 laukeliuose įrašytinos palūkanų sumos, kai bendra didesnė kaip 10 000 litų (2014 m. mokestiniu laikotarpiu), 3 000 eurų (2015 m. mokestiniu laikotarpiu) arba 500 eurų (2016 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu) suma iš to paties išmokos šaltinio yra gauta ir už indėlius pagal sutartis, sudarytas nuo 2014 m. sausio 1 d., ir už ne nuosavybės vertybinius popierius, įsigytus nuo 2014 m. sausio 1 dienos.“.
1.2.7. Pakeičiu 35 punktą ir jį išdėstau taip:
„35. GPM308N priede turi būti deklaruojamos per mokestinį laikotarpį gautos pajamos (pinigais ir natūra), kurios pagal GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies nuostatas priskiriamos neapmokestinamosioms pajamoms, išskyrus pajamas iš ne individualios veiklos turto, nurodyto GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 27 punkte, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn, pajamas iš finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ir / ar pajamas iš išvestinių finansinių priemonių realizavimo, nurodytas GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 30 punkte, taip pat pajamas iš žemės ūkio veiklos, nurodytas GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 23 punkte.
GPM308N priede turi būti deklaruojamos tokios iš turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn gautos pajamos:
35.1. už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn kilnojamąjį daiktą, kuriam pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus privaloma teisinė registracija ir kuris yra nustatyta tvarka įregistruotas Europos ekonominės erdvės (toliau – EEE) valstybėje (išskyrus įregistruotą Lietuvoje), taip pat kilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, kuris nekilnojamuoju pripažįstamas pagal įstatymus, jeigu toks daiktas buvo perleistas nuosavybėn ne anksčiau kaip po trejų metų (kai deklaruojamos 2014 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos). GPM308N priede nurodomos ir Lietuvoje įregistruotų tokių daiktų pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, kai gyventojas ketina jas deklaruoti,
35.2. už EEE valstybėje esantį (išskyrus esantį Lietuvoje) nekilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, jeigu toks daiktas buvo įsigytas iki 2010 m. gruodžio 31 d., o parduotas ar kitaip perleistas nuosavybėn ne anksčiau kaip po trejų metų (kai deklaruojamos 2014 m. ar 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos) arba ne anksčiau kaip po dešimties metų (kai deklaruojamos 2016 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos). GPM308N priede nurodomos ir Lietuvoje įregistruotų tokių daiktų pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, kai gyventojas ketina jas deklaruoti,
35.3. už nekilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, įsigytą iki 2011 m. sausio 1 d., kuris 2010 m. gruodžio 12 d. buvo laikomas individualios veiklos turtu, o parduotas ar kitaip perleistas nuosavybėn, praėjus penkeriems metams nuo įsigijimo (kai deklaruojamos 2014 m. ar 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos) arba ne anksčiau kaip po dešimties metų (kai deklaruojamos 2016 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos),
35.4. už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn būstą (įskaitant priskirtą žemę), esantį EEE valstybėje (įskaitant esantį Lietuvoje), iš kurio pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn gautos pajamos atitinka GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 53 punkto ar 54 punkto nuostatas (kai deklaruojamos 2014 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos).
GPM308N priede turi būti deklaruojamos ir tos užsienio valstybėje gautos pajamos, kurios pagal GPMĮ 37 straipsnį yra atleidžiamos nuo pajamų mokesčio Lietuvos Respublikoje, išskyrus individualios veiklos pajamas.“.
1.2.8. Pakeičiu 41 punktą ir jį išdėstau taip:
„41. GPM308N priedo N3 laukelyje turi būti įrašoma N1 laukelyje nurodytos rūšies nuolatinio Lietuvos gyventojo gautų neapmokestinamųjų pajamų suma.
Jeigu nuo pajamų (įskaitant gautas užsienio valstybėje), kurios pagal GPMĮ 17 straipsnio 1 dalį yra priskiriamos neapmokestinamosioms, mokestį išskaičiuojantis asmuo išskaičiavo, kitas asmuo savo lėšomis už gyventoją sumokėjo ar nuolatinis Lietuvos gyventojas sumokėjo pajamų mokestį, N3 laukelyje turi būti nurodoma gautų pajamų suma, neatėmus išskaičiuoto (sumokėto) pajamų mokesčio.
Kai yra gautos pajamos, kurių nustatyto dydžio neviršijanti suma pagal GPMĮ 17 straipsnio 1 dalį priskiriama neapmokestinamosioms pajamoms, o ją viršijanti – apmokestinamosioms pajamoms, tai GPM308N priedo N3 laukelyje turi būti nurodoma tik neapmokestinamosioms pajamoms priskiriama suma.
Pavyzdžiui, nuolatinis Lietuvos gyventojas, gavęs daugiau kaip 10 000 litų (2014 m. mokestiniu laikotarpiu), 3 000 eurų (2015 m. mokestiniu laikotarpį) arba 500 eurų (2016 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu) 64 pajamų rūšies kodu žymimų palūkanų už indėlius pagal sutartis, sudarytas nuo 2014 m. sausio 1 d., ir / ar 67 pajamų rūšies kodu žymimų palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius, įsigytus nuo 2014 m. sausio 1 d. (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, mokamas didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių vertybinių popierių turėtojams), GPM308N priedo N3 laukelyje (laukeliuose) turi nurodyti 10 000 litų (kai deklaruojamos 2014 m. mokestinio laikotarpio pajamos), 3 000 eurų (kai deklaruojamos 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos) arba 500 eurų (kai deklaruojamos 2016 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos) sumą. Kai didesnė kaip 10 000 litų, 3 000 ar 500 eurų palūkanų suma yra gauta iš skirtingų išmokos šaltinių ir / arba yra gautos ir 64 kodu, ir 67 kodu žymimos palūkanos, bendra visų GPM308N priedo eilučių N3 laukeliuose įrašytina šių palūkanų suma neturi būti didesnė kaip 10 000 litų (kai deklaruojamos 2014 m. mokestinio laikotarpio pajamos), 3 000 eurų (kai deklaruojamos 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos) ar 500 eurų (kai deklaruojamos 2016 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos). Kiekvienos rūšies (žymimų 64 arba 67 pajamų rūšies kodu) iš kiekvieno šaltinio gautų GPM308N priedo N3 laukelyje įrašytina neapmokestinamųjų palūkanų suma yra apskaičiuojama proporcingai gautai bendrai 64 ir 67 kodais žymimų palūkanų sumai, t. y. iš to paties išmokos šaltinio gautų vienos rūšies palūkanų suma padalijama iš bendros 64 ir 67 kodais žymimų palūkanų sumos, o apskaičiuota dalis padauginama iš 10 000 litų (kai deklaruojamos 2014 m. mokestinio laikotarpio pajamos), 3 000 eurų (kai deklaruojamos 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos) ar 500 eurų (kai deklaruojamos 2016 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos). Gauta suma turi būti įrašoma N3 laukelyje.
Pavyzdžiui, 2014 m. (2015 m.) nuolatinis Lietuvos gyventojas gavo 8 000 litų (2316,96 eurų) indėlių palūkanų pagal sutartį, sudarytą nuo 2014 m. sausio 1 d., iš Šveicarijos kredito įstaigos ir 16 000 litų (4633,92 eurų) palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius, įsigytus nuo 2014 m. sausio 1 d., iš išmokos šaltinio Vokietijoje. Bendra gautų palūkanų už indėlius ir vertybinius popierius suma – 24 000 litų (8 000 + 16 000) arba 6950,88 eurų (2316,96 + 4633,92).
Neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamos palūkanų sumos apskaičiuojamos taip:
1) Nustatoma Šveicarijoje gautų palūkanų dalis tarp visų 64 ir 67 kodais žymimų palūkanų – 0,333333 (8 000 Lt / 24 000 Lt) arba (2316,96 Eur / 6950,88 Eur),
2) Šveicarijoje gautų neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamų palūkanų suma – 3333,33 Lt (0,333333 * 10 000 Lt) arba 1 000 Eur (0,333333 * 3 000 Eur),
3) Nustatoma Vokietijoje gautų palūkanų dalis tarp visų 64 ir 67 kodais žymimų palūkanų – 0,666666 (16 000 Lt / 24 000 Lt) arba (4633,92 Eur / 6950,88 Eur),
4) Vokietijoje gautų neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamų palūkanų suma – 6666,66 Lt (0,666666 * 10 000 Lt) arba 2 000 Eur (0,666666 * 3 000 Eur).
Neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamos palūkanos deklaruojamos taip: GPM308N priedo eilutės, kurios N1 laukelyje įrašytas 64 pajamų rūšies kodas, o N2 laukelyje – Šveicarijos kodas CH, N3 laukelyje įrašoma 3333,33 (litų) arba 1 000 (eurų) suma, o eilutės, kurios N1 laukelyje įrašytas 67 pajamų rūšies kodas, N2 laukelyje – Vokietijos kodas DE, N3 laukelyje įrašoma 6666,66 (litų) arba 2 000 (eurų) suma.
Neapmokestinamąsias palūkanas viršijančios sumos, t. y. 4666,67 Lt (8 000 Lt – 3333,33 Lt) arba 1316,96 Eur (2316,96 Eur – 1 000 Eur) Šveicarijoje gautų palūkanų suma ir 9333,34 Lt (16 000 Lt – 6666,66 Lt) arba 2633,92 Eur (4633,92 Eur – 2 000 Eur) Vokietijoje gautų palūkanų suma, turi būti deklaruojamos GPM308P priedo eilučių P4 laukeliuose kaip apmokestinamosios pajamos.
Pavyzdžiui, 2016 m. nuolatinis Lietuvos gyventojas gavo 200 eurų indėlių palūkanų pagal sutartį, sudarytą nuo 2014 m. sausio 1 d., iš Šveicarijos kredito įstaigos ir 600 eurų palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius, įsigytus nuo 2014 m. sausio 1 d., iš išmokos šaltinio Vokietijoje. Bendra gautų palūkanų už indėlius ir vertybinius popierius suma – 800 eurų (200 + 600).
Neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamos palūkanų sumos apskaičiuojamos taip:
1) Nustatoma Šveicarijoje gautų palūkanų dalis tarp visų 64 ir 67 kodais žymimų palūkanų – 0,25 (200 / 800),
2) Šveicarijoje gautų neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamų palūkanų suma – 125 eurų (0,25 * 500),
3) Nustatoma Vokietijoje gautų palūkanų dalis tarp visų 64 ir 67 kodais žymimų palūkanų – 0,75 (600 / 800),
4) Vokietijoje gautų neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamų palūkanų suma – 375 eurų (0,75 * 500).
Neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamos palūkanos deklaruojamos taip: GPM308N priedo eilutės, kurios N1 laukelyje įrašytas 64 pajamų rūšies kodas, o N2 laukelyje – Šveicarijos kodas CH, N3 laukelyje įrašoma 125 (eurų) suma, o eilutės, kurios N1 laukelyje įrašytas 67 pajamų rūšies kodas, N2 laukelyje – Vokietijos kodas DE, N3 laukelyje įrašoma 375 (eurų) suma.
Neapmokestinamąsias palūkanas viršijančios sumos, t. y. 75 eurų (200 – 125) Šveicarijoje gautų palūkanų suma ir 225 eurų (600 – 375) Vokietijoje gautų palūkanų suma, turi būti deklaruojamos GPM308P priedo eilučių P4 laukeliuose kaip apmokestinamosios pajamos.“.
1.2.9. Pakeičiu 49 punktą ir jį išdėstau taip:
„49. GPM308T priedo I skyrius „Nekilnojamojo daikto ir / ar teisiškai registruotino kilnojamojo daikto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos (pajamų rūšių kodai 10, 16, 17, 18)“ (toliau – I skyrius) užpildomas, kai nuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį gavo turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamų:
49.1. už EEE valstybėje esantį (įskaitant esantį Lietuvoje) nekilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, jeigu jis buvo įsigytas iki 2010 m. gruodžio 31 d., o parduotas ar kitaip perleistas nuosavybėn, nuo įsigijimo nepraėjus trejiems metams (kai deklaruojamos 2014 ar 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos) arba dešimčiai metų (kai deklaruojamos 2016 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos),
49.2. už EEE valstybėje esantį (įskaitant esantį Lietuvoje) nekilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, įsigytą nuo 2011 m. sausio 1 d., kuris parduotas ar kitaip perleistas nuosavybėn, nepraėjus penkeriems metams nuo įsigijimo (kai deklaruojamos 2014 ar 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos) arba dešimčiai metų (kai deklaruojamos 2016 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos),
49.3. už EEE valstybėje esantį (įskaitant esantį Lietuvoje) nekilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, įsigytą iki 2011 m. sausio 1 d., kuris 2010 m. gruodžio 12 d. buvo laikomas individualios veiklos turtu, o parduotas ar kitaip perleistas nuosavybėn, nepraėjus penkeriems metams nuo įsigijimo (kai deklaruojamos 2014 ar 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos) arba dešimčiai metų (kai deklaruojamos 2016 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos),
49.4. už kilnojamąjį daiktą, kuriam pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus privaloma teisinė registracija, įskaitant kilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, kuris nekilnojamuoju pripažįstamas pagal įstatymus, jeigu jis parduotas ar kitaip perleistas nuosavybėn, nepraėjus trejiems metams nuo įsigijimo,
49.5. už parduotą EEE valstybėje esantį (įskaitant esantį Lietuvoje) nekilnojamąjį daiktą ar pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus privalomą registruoti kilnojamąjį daiktą, įregistruotą EEE valstybėje, kai pajamos gautos iš užsienio valstybės arba zonos, kuri yra įtraukta į Tikslinių teritorijų sąrašą,
49.6. už parduotą užsienio valstybėje esantį nekilnojamąjį daiktą ar pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus privalomą registruoti kilnojamąjį daiktą, įregistruotą ne EEE valstybėje, su kuria nėra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis,
49.7. už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn EEE valstybėje esantį (įskaitant esantį Lietuvoje) gyvenamąjį būstą (ir jam priskirtą žemę), kuriame gyvenamoji vieta buvo deklaruota trumpiau kaip dvejus metus, jeigu iš pardavimo (kitokio perleidimo nuosavybėn) gautos pajamos per vienerių metų laikotarpį nebuvo panaudotos kitam EEE valstybėje esančiam būstui įsigyti, kuris deklaruotas kaip gyvenamoji vieta, o gyvenamasis būstas:
49.7.1. įsigytas iki 2010 m. gruodžio 31 d., buvo parduotas, nepraėjus trejiems metams nuo įsigijimo (kai deklaruojamos 2014 ar 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos),
49.7.2. įsigytas nuo 2011-01-01, buvo parduotas ar kitaip perleistas nuosavybėn, nepraėjus penkeriems metams nuo įsigijimo (kai deklaruojamos 2014 ar 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos),
1.2.10. Pakeičiu 50.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„50.1. laukelyje „Pajamų rūšies kodas“ iš GPM308T priedo pirmo lapo apačioje pateikto pajamų rūšių kodų sąrašo įrašomas pajamų rūšies kodas.
Pavyzdžiui, kai deklaruojamos gyvenamojo būsto (gyvenamojo namo ir jam priskirto žemės sklypo) pardavimo pajamos, tai eilutės, kurioje deklaruojamos pajamos, gautos už parduotą gyvenamąjį namą, ir eilutės, kurioje deklaruojamos už parduotą namui priskirtą žemės sklypą pardavimo pajamos, laukelyje „Pajamų rūšies kodas“ turi būti įrašomas 18 pajamų rūšies kodas, neatsižvelgiant į tai, ar jame buvo deklaruota gyvenamoji vieta, ar ne,“.
1.2.11. Pakeičiu 62.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„62.1. visos pajamos, gautos (uždirbtos) vykdant įregistruotą individualią veiklą, taip pat pajamos, gautos (uždirbtos) vykdant veiklą, kurią pagal GPMĮ privaloma registruoti (įskaitant verslo liudijimą įsigijusio gyventojo už parduotas prekes ir / ar suteiktas paslaugas iš tų juridinių asmenų, kurių vykdoma veiklos rūšis yra tapati gyventojo vykdomai veiklai, gautas pajamas, taip pat prekybos verslo liudijimą įsigijusio gyventojo pajamas, iš juridinių asmenų gautas už parduotas ne savo gamybos prekes),“.
1.2.12. Pakeičiu 62.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„62.3. individualią veiklą pagal verslo liudijimą vykdžiusio gyventojo, privalančio registruotis ar įregistruoto PVM mokėtoju, per mokestinį laikotarpį uždirbtos pajamos. Toks gyventojas GPM308V priedo I skyriuje turi deklaruoti nuo atitinkamo mokestinio laikotarpio mėnesio, einančio po mėnesio, kurį gyventojas neteko teisės pasirinkti mokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį, iki mokestinio laikotarpio pabaigos gautas (uždirbtas) pajamas, įskaitant pajamas, gautas už ankstesnį mokestinį laikotarpį atliktus darbus ar suteiktas paslaugas.
Pajamoms iš individualios veiklos, kurią privaloma registruoti (įskaitant pajamas, nurodytas Taisyklių 62.2 ir 62.3 papunkčiuose), taikomos tokios pačios deklaravimo ir apmokestinimo taisyklės, kokios yra nustatytos pajamoms, gautoms (uždirbtoms) iš įregistruotos individualios veiklos, neatsižvelgiant į tai, kad individuali veikla nėra įregistruota.“.
1.2.13. Pakeičiu 65 punktą ir jį išdėstau taip:
„65. Nuolatinis Lietuvos gyventojas, per mokestinį laikotarpį tos pačios rūšies individualios veiklos pajamų gavęs (uždirbęs) daugiau kaip vienoje valstybėje (įskaitant Lietuvą, tačiau neįskaitant valstybių, kuriose gautos (uždirbtos) visos pajamos pagal GPMĮ 37 straipsnį atleidžiamos nuo pajamų mokesčio Lietuvos Respublikoje), kai užsienio valstybėje (valstybėse) sumokėtas pajamų mokestis ar jam tapatus mokestis gali būti atskaitytas iš mokėtino pajamų mokesčio sumos Taisyklių 163 punkte nustatyta tvarka, turi užpildyti ir GPM308R priedą.
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, pageidaujantis, kad valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimo prievolė būtų nustatoma, atsižvelgus į kiekvieną mokestinio laikotarpio mėnesį gautas (uždirbtas) individualios veiklos pajamas, turi užpildyti ir GPM308M priedą.“.
1.2.14. Pakeičiu 70.2.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„70.2.6. kai deklaruojamos per mokestinį laikotarpį už juridiniams asmenims parduotas savo gamybos prekes ar suteiktas paslaugas iš verslo liudijime (liudijimuose) nurodytos veiklos (išskyrus iš laisvųjų profesijų veiklos ir iš veiklos, vykdytos įsigijus verslo liudijimą „Vertimo veikla (įskaitant nedidelės apimties spausdinimą)“ (veiklos rūšies kodas 056) ar „Kvalifikacijos tobulinimo ir papildomo mokymo veikla“ (veiklos rūšies kodas 103) iš šių asmenų gautos didesnės kaip 15 500 litų (2014 m. mokestiniu laikotarpiu) arba 4 500 eurų (2015 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu) pajamos,“.
1.2.15. Pakeičiu 74 punktą ir jį išdėstau taip:
„74. GPM308V priedo V18 laukelyje turi būti įrašoma:
74.1. mokėtina sveikatos draudimo įmokų suma, kurią šeimynos dalyvis per mokestinį laikotarpį turėjo sumokėti, kas mėnesį mokėdamas sveikatos draudimo įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos,
74.2. mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma, apskaičiuota nuo individualią žemės ūkio veiklą vykdančio gyventojo deklaruotų žemės ūkio veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų). Jeigu per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų valstybinio socialinio draudimo ir / ar sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė už apskaičiuotą nuo individualią žemės ūkio veiklą vykdančio gyventojo deklaruotų žemės ūkio veiklos apmokestinamųjų pajamų, V18 laukelyje turi būti įrašoma per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų valstybinio socialinio draudimo ir / ar sveikatos draudimo įmokų suma. V18 laukelyje negali būti įrašoma didesnė negu nuo 12 Lietuvos Respublikоs Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių sumos priskaičiuota įmokų suma (2015 m. – 1946,25 Eur, 2014 m. – 6 696 Lt suma). Mokėtina valstybinio socialinio draudimo įmokų suma nurodoma, neįskaitant kaupiamosios pensijų įmokos, mokamos pensijų kaupimo dalyvio lėšomis.
Pavyzdžiui, individualią žemės ūkio veiklą vykdantis gyventojas per 2015 m. mokestinį laikotarpį kas mėnesį turėjo mokėti įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos ir už 2015 metus sumokėti 1404,78 Eur valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos gavo 7 000 Eur pajamų, patyrė 4 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, taigi jis V18 laukelyje turi įrašyti 1404,78 Eur sumą ((7 000 Eur – 4 000 Eur) * 0,285 + (7 000 Eur – 4 000 Eur) * 0,09 = 1 125 Eur, tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje jis turi įrašyti kas mėnesį mokėtinų įmokų sumą).
Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2015 m. gavo 12 000 Eur pajamų, patyrė 5 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 1946,25 Eur sumą ((12 000 Eur – 5 000 Eur) * 0,285 + (12 000 Eur – 5 000 Eur) * 0,09 = 2 625 Eur, tačiau V18 laukelyje jis negali įrašyti didesnės negu 1946,25 Eur sumos).
Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2015 m. gavo 15 000 Eur pajamų, patyrė 10 500 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 1687,50 Eur sumą ((15 000 Eur – 10 500 Eur) * 0,285 + (15 000 Eur – 10 500 Eur) * 0,09). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, tai pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 1732,50 Eur ((15 000 Eur – 10 500 Eur) * 0,295 + (15 000 Eur – 10 500 Eur) * 0,09), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 1687,50 Eur suma.
Pavyzdžiui, individualią žemės ūkio veiklą vykdantis gyventojas per mokestinį laikotarpį kas mėnesį turėjo mokėti įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos ir už 2014 m. sumokėti 4538,94 Lt valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos gavo 20 000 Lt pajamų, patyrė 10 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, taigi V18 laukelyje jis turi įrašyti 4538,94 Lt sumą ((20 000 Lt – 10 000 Lt) * 0,285 + (20 000 Lt – 10 000 Lt) * 0,09 = 3 750 Lt, tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje jis turi įrašyti kas mėnesį mokėtinų įmokų sumą).
Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2014 m. gavo 40 000 Lt pajamų, patyrė 20 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 6 696 Lt sumą ((40 000 Lt – 20 000 Lt) * 0,285 + (40 000 Lt – 20 000 Lt) * 0,09 = 7 500 Lt, tačiau V18 laukelyje negali įrašyti didesnės negu 6 696 Lt sumos).
Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2014 m. gavo 50 000 Lt pajamų, patyrė 35 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 5 625 Lt sumą ((50 000 Lt – 35 000 Lt) * 0,285 + (50 000 Lt – 35 000 Lt) * 0,09). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, tai pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 5 775 Lt ((50 000 Lt – 35 000 Lt) * 0,295 + (50 000 Lt – 35 000 Lt) * 0,09), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 5 625 Lt suma,
74.3. mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma, apskaičiuota nuo gyventojo, kuris verčiasi individualia veikla (įskaitant gyventojus, deklaruojančius Taisyklių 62.2 ir 62.3 papunkčiuose išvardytas pajamas iš verslo liudijimuose nurodytos veiklos), 50 procentų deklaruotų individualios veiklos (išskyrus šeimynos dalyvio, individualią žemės ūkio veiklą vykdančio gyventojo žemės ūkio veiklos apmokestinamąsias pajamas) apmokestinamųjų pajamų (neatėmus sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų). Jeigu per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų sveikatos draudimo įmokų ir / ar sumokėtų valstybinio socialinio draudimo įmokų suma yra didesnė už apskaičiuotą nuo 50 procentų deklaruotų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (išskyrus šeimynos dalyvio, individualią veiklą vykdančio gyventojo žemės ūkio veiklos apmokestinamąsias pajamas), V18 laukelyje turi būti įrašoma per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų sveikatos draudimo įmokų ir / ar sumokėtų valstybinio socialinio draudimo įmokų suma. V18 laukelyje negali būti įrašoma didesnė negu nuo 48 Lietuvos Respublikоs Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių sumos priskaičiuota įmokų suma, 2015 m. – 7 785 Eur (2014 m. – 26 784 Lt) suma. Mokėtina valstybinio socialinio draudimo įmokų suma nurodoma, neįskaitant kaupiamosios pensijų įmokos, mokamos pensijų kaupimo dalyvio lėšomis.
Pavyzdžiui, individualią veiklą vykdantis gyventojas, per 2015 m. mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėdamas sveikatos draudimo įmokas už 2015 m., sumokėjo 336 Eur sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios veiklos gavo 3 000 Eur pajamų, patyrė 2 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, taigi V18 laukelyje jis turi įrašyti 478,50 Eur sumą ((3 000 Eur – 2 000 Eur) / 2 * 0,285 = 142,5 Eur valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (3 000 Eur – 2 000 Eur) / 2 * 0,09 = 45 Eur sveikatos draudimo įmokų, tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje jis turi įrašyti kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų ir mokėtinų valstybinio socialinio draudimo įmokų sumą).
Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2015 m. gavo 120 000 Eur pajamų, patyrė 60 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 7 785 Eur sumą ((120 000 Eur – 60 000 Eur) / 2 * 0,285 + (120 000 Eur – 60 000 Eur) / 2 * 0,09) = 11 250 Eur, tačiau V18 laukelyje jis negali įrašyti didesnės negu 7 785 Eur sumos).
Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2015 m. gavo 20 000 Eur pajamų, patyrė 7 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 2437,50 Eur sumą ((20 000 Eur – 7 000 Eur)/2*0,285 + (20 000 Eur – 7 000 Eur) / 2 * 0,09). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 2502,50 Eur ((20 000 Eur – 7 000 Eur) / 2 * 0,295 + (20 000 Eur – 7 000 Eur) / 2 * 0,09), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 2437,50 Eur suma.
Pavyzdžiui, individualią veiklą vykdantis gyventojas, per 2014 m. mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėdamas sveikatos draudimo įmokas už 2014 metus, sumokėjo 1 089 Lt sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios veiklos gavo 10 000 Lt pajamų, patyrė 5 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, taigi V18 laukelyje jis turi įrašyti 1801,50 Lt sumą ((10 000 Lt – 5 000 Lt) / 2 * 0,285 = 712,5 Lt valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (10 000 Lt – 5 000 Lt) / 2 * 0,09 = 225 Lt sveikatos draudimo įmokų), tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje įrašoma kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų ir mokėtinų valstybinio socialinio draudimo įmokų suma).
Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2014 m. gavo 400 000 Lt pajamų, patyrė 200 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 26 784 Lt sumą ((400 000 Lt – 200 000 Lt) / 2 * 0,285 + (400 000 Lt – 200 000 Lt) / 2 * 0,09) = 37 500 Lt, tačiau V18 laukelyje negali įrašyti didesnės negu 26 784 Lt sumos).
Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2014 m. gavo 60 000 Lt pajamų, patyrė 20 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 7 500 Lt sumą ((60 000 Lt – 20 000 Lt) / 2 * 0,285 + (60 000 Lt – 20 000 Lt) / 2 * 0,09). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, tai pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 7 700 Lt ((60 000 Lt – 20 000 Lt) / 2*0,295 + (60 000 Lt – 20 000 Lt) / 2 * 0,09), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 7 500 Lt suma.
V18 laukelio neturi užpildyti gyventojas, vietoje patirtų išlaidų leidžiamais atskaitymais pasirinkęs pripažinti 30 procentų gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų.
Aktuali informacija valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų klausimais teikiama Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SODROS) interneto svetainėje (www.sodra.lt).“.
1.2.16. Papildau 76 punktą ketvirtąja pastraipa ir ją išdėstau taip:
„Gyventojas, deklaruojantis iš verslo liudijime nurodytos veiklos už juridiniams asmenims parduotas savo gamybos prekes ir / ar suteiktas paslaugas gautas didesnes kaip 15 500 litų (2014 m. mokestiniu laikotarpiu) ar 4 500 eurų pajamas (2015 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu), GPM308V priedo V9 laukelyje turi įrašyti nulį (0).“.
1.2.17. Pakeičiu 82 punktą ir jį išdėstau taip:
„82. GPM308V priedo V13 laukelyje turi būti įrašoma gyventojo iš individualios veiklos, kuria jis vertėsi pagal verslo liudijimus, per mokestinį laikotarpį gautų pajamų (įskaitant pajamas, gautas už ankstesnį mokestinį laikotarpį atliktus darbus ar suteiktas paslaugas) suma, neatėmus nustatyto dydžio sumokėtų ir / ar išskaičiuotų pajamų mokesčio, sveikatos draudimo įmokų, socialinio draudimo įmokų ir, vykdant šią veiklą, patirtų išlaidų.
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, atitinkamą mokestinį laikotarpį turėjęs kelis verslo liudijimus, turi įrašyti bendrą iš veiklos pagal visus verslo liudijimus gautų pajamų sumą, o jei per tą mokestinį laikotarpį tokių pajamų negavo, V13 laukelyje turi įrašyti nulį (0).
Gyventojas, tą mokestinį laikotarpį (tam tikrą dienų ar mėnesių skaičių) turėjęs verslo liudijimą ir vykdęs tos pačios rūšies individualią veiklą ne pagal verslo liudijimą, V13 laukelyje turi įrašyti tik tą pajamų sumą, kuri buvo gauta, vykdant veiklą pagal verslo liudijimą. Kitos per mokestinį laikotarpį gautos (uždirbtos) pajamos turi būti deklaruojamos tik GPM308V priedo I skyriuje.
Gyventojas, kuris neprivalo registruotis ir nėra įregistruotas PVM mokėtoju, deklaruojantis iš veiklos pagal verslo liudijimą gautas pajamas, V13 laukelyje turi įrašyti pajamų sumą, apskaičiuotą taip:
– per mokestinį laikotarpį iš gyventojų gautų pajamų suma pridedama prie pajamų, gautų iš juridinių asmenų, kurių veikla nėra tapati gyventojo vykdomai veiklai, sumos, kai per tą mokestinį laikotarpį iš tokių juridinių asmenų gauta suma yra ne didesnė kaip 15 500 litų (2014 m. mokestiniu laikotarpiu) arba 4 500 eurų (2015 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu),
– sudėjus per mokestinį laikotarpį tik iš gyventojų gautų pajamų sumas, kai per tą mokestinį laikotarpį iš juridinių asmenų, kurių veikla nėra tapati gyventojo vykdomai veiklai, gauta suma yra didesnė kaip 15 500 litų (2014 m. mokestiniu laikotarpiu) arba 4 500 eurų (2015 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu).
Gyventojas, įregistruotas ar privalantis registruotis PVM mokėtoju, V13 laukelyje turi įrašyti nuo 2014 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pradžios iki mėnesio (įskaitytinai), per kurį neteko teisės pasirinkti mokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį, gautas pajamas.
Verslo liudijimą veiklai „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos arba nakvynės ir pusryčių paslaugos)“ (veiklos rūšies kodas 051) įsigijęs gyventojas, deklaruojantis 2014 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio nuomos pajamas, V13 laukelyje turi įrašyti gautų pajamų sumą, neviršijančią Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 71 straipsnio 2 dalyje nustatyto atlygio už suteiktas paslaugas dydžio. Kai verslo liudijimą įsigijusio gyventojo per mokestinį laikotarpį gautos nuomos pajamos viršija Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 71 straipsnio 2 dalyje nustatyto atlygio už suteiktas paslaugas dydį, tai V13 laukelyje turi būti nurodomos nuo mokestinio laikotarpio pradžios iki mėnesio (įskaitytinai), kurį gyventojas neteko teisės pasirinkti mokėti fiksuoto dydžio mokestį, gautos pajamos. Pajamos, gautos nuo mėnesio, einančio po mėnesio, kurį gyventojas neteko teisės pasirinkti mokėti fiksuoto dydžio mokestį, turi būti deklaruojamos GPM308P priede.“.
1.2.18. Pakeičiu 85 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„85. Veiklą pagal verslo liudijimą nutraukęs gyventojas, privalantis registruotis ar įregistruotas PVM mokėtoju, pageidaujantis, kad už verslo liudijimą sumokėto pajamų mokesčio dalis, proporcingai tenkanti tai mokestinio laikotarpio daliai, kai jo individualios veiklos pajamos apmokestinamos, taikant 5 arba 15 procentų pajamų mokesčio tarifą, būtų įskaityta į nuo tų pajamų mokėtiną pajamų mokesčio sumą, turi pateikti Prašymą grąžinti (įskaityti) mokesčio ir (arba) baudos už administracinį teisės pažeidimą permoką (skirtumą) (FR0781 formą). FR0781 formos prašymą turi pateikti ir veiklą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos arba nakvynės ir pusryčių paslaugos)“ pagal verslo liudijimą nutraukęs gyventojas, viršijęs Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 71 straipsnio 2 dalyje nustatyto atlygio už suteiktas paslaugas dydį, pageidaujantis, kad sumokėto pajamų mokesčio dalis, proporcingai tenkanti tai mokestinio laikotarpio daliai, kai nuomos pajamos apmokestinamos, taikant 15 procentų pajamų mokesčio tarifą, būtų įskaityta į nuo tų pajamų mokėtiną pajamų mokesčio sumą.“.
1.2.19. Pakeičiu 119 punktą ir jį išdėstau taip:
„119. Deklaracijos 11 laukelyje turi būti įrašomas prie deklaracijos ir jos priedų pridėtų dokumentų (t. y. įgaliojimo, užsienio valstybėje gautų pajamų sumą ir nuo jų išskaičiuoto (sumokėto) pajamų mokesčio ar jam tapataus mokesčio sumą patvirtinančių dokumentų, FR0781 formos, A1, S1 formos ar laisvos formos pažymos, ar Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybės narės ar Šveicarijos kompetentingos įstaigos, atsakingos už taikytinos teisės nustatymą, įgyvendinant Reglamentą (EB) Nr. 883/2004 ir Reglamentą (EB) Nr. 987/2009, išduoto raštiško laisvos formos patvirtinimo) lapų skaičius.“.
1.2.20. Pakeičiu 124 punktą ir jį išdėstau taip:
„124. Deklaracijos 15 laukelyje turi būti įrašoma per mokestinį laikotarpį nuolatiniam Lietuvos gyventojui taikytino (bet ne faktiškai pritaikyto) metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio (toliau – MNPD) suma. Nuolatinis Lietuvos gyventojas, išskyrus turintį teisę į didesnį MNPD, 15 laukelyje įrašytiną sumą turi apskaičiuoti pagal GPMĮ 20 straipsnio 1 dalyje pateiktą MNPD apskaičiavimo formulę:
MNPD = 6 840 (Lt) − 0,26 * (GMP (Lt, ct) – 12 000 (Lt)), kai deklaruojamos 2014 m. mokestinio laikotarpio pajamos arba
MNPD = 1 992 (Eur) − 0,26 * (GMP (Eur, ct) – 3 480 (Eur)), kai deklaruojamos 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos),
MNPD = 2 400 (Eur) – 0,34 * (GMP – 4 200 (Eur, t. y. dvylika minimaliosios mėnesinės algos, galiojusios 2016 m. sausio 1 d., dydžių), kai deklaruojamos 2016 m. mokestinio laikotarpio pajamos,
kurioje GMP – gyventojo metinės apmokestinamosios pajamos, pagal GPMĮ 20 straipsnio 7 dalį apskaičiuojamos, sudėjus:
visas mokestinio laikotarpio apmokestinamąsias pajamas, išskyrus: išmokas, gyventojui išmokėtas, pasibaigus gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo sutarčiai ar ją nutraukus, neviršijančias sumokėtų įmokų sumos, individualios veiklos pajamas, kurioms taikomas 5 procentų pajamų mokesčio tarifas, ne individualios veiklos pajamas, gautas pardavus ar kitaip perleidus netauriųjų metalų laužą, taip pat iš veiklos pagal verslo liudijimą gautas pajamas. GMP apskaičiuojamos, sudėjus: visų GPM308P priedo lapų P4 laukelių (eilučių, kurių P1 laukelyje įrašyta penkiolika), išskyrus pažymėtas 71, 72, visų GPM308T priedo lapų T32 laukelių, visų GPM308V priedo lapų V10 laukelių (eilučių, kurių V5 laukeliuose įrašyta penkiolika), visų GPM308K priedo lapų K24 laukelių, GPM308F priedo F12 laukelio sumas.
Teisės į MNPD neturintis gyventojas, taip pat gyventojas, negavęs su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų, 15 laukelyje turi įrašyti nulį.
Galutinai išvykstančiam iš Lietuvos gyventojui, laikomam nuolatiniu Lietuvos gyventoju pagal GPMĮ 4 straipsnio 3 dalį, taikytina MNPD dalis apskaičiuojama pagal Metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio ir metinio papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio dalies apskaičiavimo tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikоs finansų ministro 2002 m. rugsėjo 25 d. įsakymu Nr. 298 „Dėl Pagal Lietuvos Respublikоs gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 29 straipsnio 2 dalį deklaruojamoms pajamoms taikomos metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio ir metinio papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio dalies apskaičiavimo tvarkos patvirtinimo“ (toliau − Metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio ir metinio papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio dalies apskaičiavimo tvarka).
Galutinai išvykstantis iš Lietuvos gyventojas jam taikytiną MNPD dalį apskaičiuoja taip:“.
1.2.21. Pakeičiu 125 punktą ir jį išdėstau taip:
„125. Deklaracijos 15A laukelį turi užpildyti tik teisę į didesnį – 600 Lt (2014 m. mokestiniu laikotarpiu), 175 eurų (2015 m. mokestiniu laikotarpiu) arba 210 eurų (2016 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu) mėnesio NPD turintis gyventojas, t. y. gyventojas, kuriam nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis, sulaukęs senatvės pensijos amžiaus gyventojas, kuriam nustatytas vidutinių ar nedidelių specialiųjų poreikių lygis, ir gyventojas, kuriam nustatytas vidutinis ar lengvas neįgalumo lygis. 15A laukelyje jis turi įrašyti mėnesių skaičių, kuriais jam per mokestinį laikotarpį taikomas 600 Lt (175 ar 210 eurų) mėnesio NPD. Kai toks darbingumo lygis, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis buvo nustatytas per tą mokestinį laikotarpį, kurio deklaracija teikiama, tai mėnuo, per kurį toks darbingumo lygis, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis buvo nustatytas, neįskaičiuojamas. Pavyzdžiui, gyventojas, kuriam 30–55 procentų darbingumo lygis buvo nustatytas mokestinio laikotarpio, kurio pajamos deklaruojamos, birželio 2 d. ir kuriam 600 Lt (175 ar 210 eurų) mėnesio NPD priklauso nuo liepos mėn., 15 A laukelyje turi įrašyti skaičių 6 (birželio mėnuo, per kurį buvo nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis, neįskaičiuojamas).“.
1.2.22. Pakeičiu 126 punktą ir jį išdėstau taip:
„126. Deklaracijos 15B laukelį turi užpildyti tik teisę į didesnį – 800 Lt (2014 m. mokestiniu laikotarpiu), 235 eurų (2015 m. mokestiniu laikotarpiu) arba 270 eurų (2016 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu) mėnesio NPD turintis gyventojas, t. y. gyventojas, kuriam nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis, sulaukęs senatvės pensijos amžiaus gyventojas, kuriam nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, ir gyventojas, kuriam nustatytas sunkus neįgalumo lygis. 15B laukelyje jis turi įrašyti mėnesių skaičių, kuriais jam buvo nustatytas toks darbingumo lygis, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis (neįskaitant mėnesio, per kurį toks lygis nustatytas). Pavyzdžiui, gyventojas, kuriam 0–25 procentų darbingumo lygis buvo nustatytas mokestinio laikotarpio, kurio pajamos deklaruojamos, spalio 12 d. ir kuriam 800 Lt (235 ar 270 eurų) mėnesio NPD priklauso nuo lapkričio mėn., 15B laukelyje turi įrašyti skaičių 2 (spalio mėnuo, per kurį buvo nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis, neįskaičiuojamas).“.
1.2.23. Pakeičiu 173.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„173.1. U2 laukelyje turi būti įrašoma U1 laukelyje nurodytoje užsienio valstybėje mokestį išskaičiuojančio asmens išskaičiuota arba paties nuolatinio Lietuvos gyventojo sumokėta pajamų mokesčio ar jam tapataus mokesčio suma nuo UB1, UC1 ir / ar UD1 laukeliuose nurodytų pajamų.
Jeigu pajamos (dividendai, palūkanos, honorarai) yra gautos iš užsienio valstybės, su kuria yra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, tai U2 laukelyje turi būti įrašoma mokesčio suma, ne didesnė už mokesčio sumą, nustatytą sutartyje.
Apskaičiuojant atskaitytiną užsienio valstybėje išskaičiuotą (sumokėtą) pajamų mokestį ar jam tapatų mokestį nuo gautų didesnių kaip 10 000 litų (2014 m. mokestiniu laikotarpiu), 3 000 eurų (2015 m. mokestiniu laikotarpiu) ar 500 eurų (2016 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu) palūkanų už indėlius pagal sutartis, sudarytas nuo 2014 m. sausio 1 d., ir / ar palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius, įsigytus nuo 2014 m. sausio 1 d. (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, mokamas didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių vertybinių popierių turėtojams), t. y. nuo palūkanų, kurių dalis deklaruojama GPM308N priede kaip neapmokestinamosios palūkanos, o dalis – GPM308P priede kaip apmokestinamosios palūkanos, U2 laukelyje turi būti įrašoma tik apmokestinamosioms palūkanoms tenkanti užsienio valstybėje išskaičiuoto (sumokėto) mokesčio suma.
Pavyzdžiui, nuolatinis Lietuvos gyventojas 2016 m. mokestiniu laikotarpiu iš šaltinio Danijoje gavo 800 eurų palūkanų už indėlius pagal sutartį, sudarytą nuo 2014 m. sausio 1 d., nuo kurių pagal dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarties nuostatas, taikant 10 procentų pajamų mokesčio tarifą, buvo išskaičiuotas 80 eurų pajamų mokestis. Ši pajamų mokesčio suma buvo išskaičiuota ir nuo 500 eurų palūkanų, pagal GPMĮ pripažįstamų neapmokestinamosiomis pajamomis, sumos, nuo kurios užsienio valstybėje išskaičiuotas (sumokėtas) pajamų mokestis negali būti atskaitytas. GPM308U priedo U2 laukelyje įrašytina kaip Danijoje išskaičiuoto pajamų mokesčio suma nuo Lietuvoje apmokestinamų palūkanų apskaičiuojama taip:
2) apskaičiuojama Danijoje sumokėto pajamų mokesčio suma, tenkanti Lietuvoje apmokestinamoms palūkanoms – 30 Eur (80 * 0,375).
Vadovaujantis dvigubo apmokestinimo sutarties nuostatomis, tokia pat pajamų mokesčio suma (30 Eur) U2 laukelyje turėtų būti įrašoma ir tuo atveju, jeigu pajamų mokestis nuo 800 eurų palūkanų sumos būtų išskaičiuotas pagal Danijos vidaus įstatymus, taikant didesnį kaip 10 procentų pajamų mokesčio tarifą.
Pavyzdžiui, nuolatinis Lietuvos gyventojas iš šaltinio Vokietijoje 2014 m. mokestiniu laikotarpiu gavo 16 000 litų (arba 4 633,92 eurų − 2015 m. mokestiniu laikotarpiu) palūkanų už indėlius pagal sutartį, sudarytą nuo 2014 m. sausio 1 d., nuo kurių pagal dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarties nuostatas, taikant 10 procentų pajamų mokesčio tarifą, buvo išskaičiuotas 1 600 litų (463,39 eurų) pajamų mokestis. Ši pajamų mokesčio suma buvo išskaičiuota ir nuo 10 000 litų (3 000 eurų) palūkanų, pagal GPMĮ pripažįstamų neapmokestinamosiomis pajamomis, sumos, nuo kurios užsienio valstybėje išskaičiuotas (sumokėtas) pajamų mokestis negali būti atskaitytas. GPM308U priedo U2 laukelyje įrašytina kaip Vokietijoje išskaičiuoto pajamų mokesčio suma nuo Lietuvoje apmokestinamų palūkanų apskaičiuojama taip:
1) nustatoma apmokestinamų palūkanų dalis − 0,375 (6 000 Lt / 16 000 Lt)
arba 0,3526 (1633,92 Eur / 4633,92 Eur),
2) apskaičiuojama Vokietijoje sumokėto pajamų mokesčio suma, tenkanti Lietuvoje apmokestinamoms palūkanoms − 600 Lt (1600 Lt * 0,375)
arba 163,39 Eur (463,39 Eur * 0,3526).
Vadovaujantis dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarties nuostatomis, tokia pat pajamų mokesčio suma U2 laukelyje turėtų būti įrašoma ir tuo atveju, jeigu pajamų mokestis nuo 16 000 litų (4633,92 eurų) palūkanų sumos būtų išskaičiuotas pagal Vokietijos vidaus įstatymus, taikant 25 procentų mokesčio tarifą.
Užsienio valstybėje išskaičiuota (sumokėta) pajamų mokesčio ar jam tapataus mokesčio suma turi būti nurodoma litais pagal Lietuvos banko nustatytą lito ir euro santykį arba pagal lito ir užsienio valiutos santykį (2014 m. mokestiniu laikotarpiu), arba eurais pagal Europos centrinio banko nustatytą euro ir užsienio valiutos santykį (2015 m. ir vėlesniu mokestiniu laikotarpiu), kurį Lietuvos bankas (Europos centrinis bankas) buvo nustatęs:“.
1.2.24. Pakeičiu 184 punktą iš jį išdėstau taip:
„184. Pajamos iš finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ir / ar pajamos iš išvestinių finansinių priemonių realizavimo, kurioms GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 30 punkte yra numatyta mokesčio lengvata, turi būti deklaruojamos GPM308F priedo I skyriuje (kai lengvata numatyta), o pajamos, kurioms ši lengvata negali būti taikoma, − GPM308F priedo II skyriuje.
Duomenys apie tokias pajamas turi būti įrašomi viename GPM308F priedo lape. Laukelio „Priedo lapo numeris“ užpildyti nebūtina.“.
1.2.25. Pakeičiu 186.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„186.4. F4 laukelyje turi būti įrašoma bendra apmokestinamųjų pajamų suma, gauta iš GPM308F priedo I skyriuje nurodytų finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ir / ar pajamų iš išvestinių finansinių priemonių realizavimo. F4 laukelyje įrašytina suma apskaičiuojama, iš F3 laukelio sumos atėmus 10 000 litų (kai deklaruojamos 2014 m. mokestinio laikotarpio pajamos), 3 000 eurų (kai deklaruojamos 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamos) arba 500 eurų (kai deklaruojamos 2016 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamos). Kai apskaičiuota suma yra neigiama arba kai gaunamas nulis, F4 laukelyje turi būti įrašomas nulis,“.
1.2.26. Pakeičiu 1 priedą „Nedeklaruojamų neapmokestinamųjų pajamų, gautų 2014 m. ir vėlesniu mokestiniu laikotarpiu, sąrašas“:
1.2.26.1. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:
„14. Turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, gautos už anksčiau kaip prieš trejus metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn iki 2011 m. sausio 1 d. įsigytą Lietuvoje esantį nekilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, kuris 2010 m. gruodžio 12 d. nebuvo priskirtas individualios veiklos turtui.“.
1.2.26.2. Pakeičiu 47 punktą ir jį išdėstau taip:
„47. Palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išleistus ne nuosavybės vertybinius popierius, jeigu už šiuos ne nuosavybės vertybinius popierius asmuo, susijęs su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, jam moka didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių ne nuosavybės vertybinių popierių turėtojams), palūkanų už Lietuvos ir užsienio valstybių vyriausybių, taip pat jų politinių ar teritorijos administracinių padalinių, vietos valdžios ne nuosavybės vertybinius popierius, palūkanų už Lietuvos ir užsienio valstybių kredito įstaigose laikomus indėlius suma, neviršijanti 3 000 eurų per 2015 m. mokestinį laikotarpį arba 500 eurų per 2016 m. ar vėlesnį mokestinį laikotarpį, kai ne nuosavybės vertybiniai popieriai įsigyti ar sutartys dėl indėlių sudarytos nuo 2014 m. sausio 1 dienos.“.
1.2.26.3. Pakeičiu 50.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„50.1. iš finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ar išvestinių priemonių realizavimo (išskyrus pajamas, gautas už Tikslinėse teritorijose įsteigtų vienetų išleistas finansines priemones, taip pat gautas už akcijas išleidusio vieneto nuosavybėn perleistas akcijas, už GPMĮ 2 straipsnio 14 dalies 1 punkte nurodytu būdu gautas akcijas bei vertybinius popierius, parduotus vieneto likvidavimo atveju), kai šių pajamų suma per 2015 m. mokestinį laikotarpį nėra didesnė kaip 3 000 Eur arba 500 eurų per 2016 m. ar vėlesnį mokestinį laikotarpį;“.
1.2.26.4. Pakeičiu 51 punktą ir jį išdėstau taip:
„51. Dovanojimo būdu iš kitų asmenų (ne iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių) brolių, seserų, senelių, vaikaičių) gautos pajamos, kai šių pajamų suma per mokestinį laikotarpį nėra didesnė kaip 2 500 Eur; iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, senelių ir vaikaičių dovanojimo būdu piniginėmis lėšomis ir kilnojamaisiais daiktais gautos pajamos, kurių suma per mokestinį laikotarpį nėra didesnė kaip 2 500 Eur.“.
1.2.26.5. Pakeičiu 61 punktą ir jį išdėstau taip:
„61. Ne individualios veiklos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, gautos už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn Lietuvoje esantį nekilnojamąjį daiktą (įskaitant gyvenamąjį būstą), įsigytą:
61.1. iki 2010 m. gruodžio 31 d., o parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn ne anksčiau kaip po 3 metų (deklaruojant 2015 m. mokestinio laikotarpio pajamas),
2. Nustatau, kad naujos redakcijos GPM308 formos 03 versija turi būti teikiama, deklaruojant 2014 m. ir vėlesnį mokestinį laikotarpį gautas pajamas, taip pat tikslinant 2014 m. ir vėlesnį mokestinį laikotarpį pateiktą šios formos versiją.