Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PACIENTŲ TEISIŲ IR ŽALOS SVEIKATAI ATLYGINIMO ĮSTATYMO Nr. I-1562 5, 8, 22 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-975 IR LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINIO KODEKSO 6.744 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-976

 

2017 m. lapkričio 29 d. Nr. 984

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2017 m. rugsėjo 27 d. sprendimo Nr. SV-S-393 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 1.18 ir 1.19 papunkčius, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo Nr. I-1562 5, 8, 22 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-975 (toliau –projektas Nr. XIIIP-975) ir Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.744 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-976 (toliau – projektas Nr. XIIIP-976) (toliau kartu – Projektai) ir pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui juos tobulinti atsižvelgiant į šias pastabas ir pasiūlymus:

1. Sprendimo dėl pacientui, kuris negali būti laikomas gebančiu protingai vertinti savo interesus, (toliau – pacientas) teiktinos sveikatos priežiūros nenumatytais ypatingais atvejais, t. y. kai nėra Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo (toliau – įstatymas) 22 straipsnio 3 dalyje nurodytų asmenų arba jie atsisakė būti atstovais, arba nėra galimybių su jais susisiekti taip greitai, kaip tai būtina, ar gauti jų informacija pagrįstą sutikimą laiku ir kai nėra įstatymo 22 straipsnio 1 dalyje nurodytų asmenų arba nėra galimybių su jais susisiekti taip greitai, kaip tai būtina, ar gauti jų sutikimą laiku, priėmimo tvarką nustato įstatymo 18 straipsnis, todėl projekto Nr. XIIIP-975 1 ir 2 straipsniuose kitų paciento pilnamečių artimųjų giminaičių teisė gauti informaciją apie paciento sveikatos būklę ir teisė gauti konfidencialią informaciją neturėtų būti siejama su sąlyga „jei nurodytų asmenų nėra arba nėra galimybių su jais susisiekti taip greitai, kaip tai būtina“. Atsižvelgiant į tai, turėtų būti atsisakyta projekto Nr. XIIIP-975 1 straipsniu keičiamo įstatymo 5 straipsnio 6 dalies antrojo sakinio ir projekto Nr. XIIIP-975 2 straipsniu keičiamo įstatymo 8 straipsnio 4 dalies penktojo sakinio, o įstatymo 5 straipsnio 6 dalies pirmajame sakinyje vietoj žodžių „tėvams (įtėviams) ir paciento pilnamečiams vaikams“ ir įstatymo 8 straipsnio 4 dalies ketvirtajame sakinyje vietoj žodžių „tėvams (įtėviams) ar pilnamečiams vaikams“ turėtų būti žodžiai „ir paciento pilnamečiams artimiesiems giminaičiams“.

2. Projekto Nr. XIIIP-975 3 straipsniu keičiama įstatymo 22 straipsnio 3 dalis tikslintina šiais aspektais:

2.1. Siekiant teisinio aiškumo, vietoj nuostatos „nustatyta pirmumo tvarka“ turėtų būti nustatyta kreipimosi į paciento artimuosius giminaičius dėl sutikimo būti paciento atstovu pagal įstatymą eilės tvarka. Analogiškai turėtų būti tikslinama ir projekto Nr. XIIIP-976 1 straipsniu keičiama Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.744 straipsnio 3 dalis.

2.2. Projekto Nr. XIIIP-975 3 straipsniu keičiama įstatymo 22 straipsnio 3 dalis suponuoja, kad pacientui nuo 16 metų iki 18 metų galėtų atstovauti ir „vienas iš pilnamečių brolių (seserų) arba vienas iš pilnamečių vaikaičių, arba vienas iš senelių“. Pažymėtina, kad pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.744 straipsnį tais atvejais, kai nepilnametis, nors ir yra sukakęs šešiolika metų, tačiau negali būti laikomas sugebančiu protingai įvertinti savo interesus, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo pareigos atsiranda nepilnamečio tėvams arba paciento globėjui (rūpintojui). Atsižvelgiant į tai, projekto Nr. XIIIP-975 3 straipsniu keičiama įstatymo 22 straipsnio 3 dalis papildytina nuostata, kad vienas iš pilnamečių brolių (seserų) arba vienas iš senelių nelaikomi nepilnamečio paciento nuo 16 metų, kuris negali būti laikomas gebančiu protingai vertinti savo interesų, atstovais pagal įstatymą.

3. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.744 straipsnio 3 dalyje yra reguliuojamas asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų pareigų pacientui vykdymas ir nustatomi asmenys, kurie galėtų šioje srityje atstovauti pacientui, jei jis negali būti laikomas sugebančiu protingai vertinti savo interesus. Atsižvelgiant į tai, projekto Nr. XIIIP-976 1 straipsniu keičiamos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.744 straipsnio 3 dalies trečiajame sakinyje vietoj žodžių „būti atstovu pagal įstatymą“ įrašytini žodžiai „kad jam būtų vykdomos asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų pareigos pacientui“.

4. Atsižvelgiant į tai, kad priėmus įstatymus reikės keisti su Projektais teikiamų pakeitimų įgyvendinimu susijusius teisės aktus, Projektai papildytini nuostatomis dėl jų vėlesnio įsigaliojimo termino.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                          Aurelijus Veryga