LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO 2009 M. BALANDŽIO 7 D. ĮSAKYMO NR. ĮV-177 „DĖL RESTAURAVIMO TARYBOS NUOSTATŲ IR SUDĖTIES PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2020 m. balandžio 30 d. Nr. ĮV-591
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2009 m. balandžio 7 d. įsakymą Nr. ĮV-177 „Dėl Restauravimo tarybos nuostatų ir sudėties patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2009 m. balandžio 7 d. įsakymu Nr. ĮV-177
(Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2020 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. ĮV-591 redakcija)
RESTAURAVIMO TARYBOS NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Restauravimo tarybos nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Restauravimo tarybos (toliau – Taryba) funkcijas, Tarybos sudėtį, Tarybos narių teises ir pareigas, Tarybos darbo organizavimą.
2. Taryba yra atsakinga ir atskaitinga Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas).
3. Taryba savo veikloje vadovaujasi skaidrumo, nešališkumo, teisingumo, sąžiningumo, protingumo ir konfidencialumo principais, Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, kitais teisės aktais ir šiais Nuostatais.
II SKYRIUS
TARYBOS FUNKCIJOS
6. Taryba, užtikrindama tinkamą restauravimo darbų kokybę, vykdo šias funkcijas:
6.1. tvirtina kultūros ministro nustatyta tvarka atestuoto restauratoriaus parengtas kilnojamųjų kultūros vertybių, taip pat vertybių, kurios yra viena iš nekilnojamojo kultūros paveldo statinio vertingųjų savybių (dailės kūrinių), ir dailės nekilnojamojo kultūros paveldo objektų (toliau bendrai – Dailės vertybės) tyrimo, konservavimo ir restauravimo programas (toliau – Programa);
6.4. priima atestuoto restauratoriaus darbą kultūros ministro nustatyta Kilnojamųjų kultūros vertybių tyrimo, konservavimo ir restauravimo tvarka;
6.5. teikia metodinę pagalbą ir konsultuoja Dailės vertybių ir nekilnojamojo kultūros paveldo objektų savininkus ar valdytojus, darbų užsakovus, architektus, darbų rangovus, subrangovus ir kitus asmenis tyrimo, konservavimo ir restauravimo klausimais;
III SKYRIUS
TARYBOS SUDĖTIS, TEISĖS IR PAREIGOS
8. Taryba sudaroma iš kultūros ministro nustatyta tvarka atestuotų restauratorių, turinčių aukščiausiąją arba eksperto kvalifikacinę kategoriją, ir nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų, turinčių ekspertizės specialisto kvalifikacinę kategoriją arba humanitarinių mokslų menotyros, istorijos ar paveldo studijų krypties daktaro laipsnį ar fizinių mokslų chemijos studijų krypties daktaro laipsnį. Tris narius į sudaromą Tarybą deleguoja Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (specializacija: chemikas technologas; meninių baldų ir (ar) polichromuoto medžio, ir (ar) auksuotės, ir (ar) metalo restauratorius). Po du narius į sudaromą Tarybą deleguoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija; Lietuvos restauratorių sąjunga (specializacija: sienų tapybos restauratorius ir lipdybos, natūralaus ir dirbtinio akmens skulptūros restauratorius). Po vieną narį deleguoja Departamentas (specializacija: chemikas technologas); Lietuvos nacionalinis muziejus (specializacija: molbertinės tapybos restauratorius); Lietuvos dailės istorikų draugija (specializacija: menotyrininkas ar senosios taikomosios ir bažnytinės dailės ekspertas); Vilniaus dailės akademija (specializacija: menotyrininkas ar interjerų specialistas).
9. Į Tarybos narius skiriami nepriekaištingos reputacijos asmenys. Asmuo negali būti laikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu atitinka bent vieną Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje nustatytą požymį.
10. Tarybos personalinę sudėtį 3 metų laikotarpiui (toliau – kadencija) tvirtina kultūros ministras. Tarybos sudėtis po kiekvienos kadencijos atnaujinama ne mažiau kaip trečdaliu.
11. Taryba pirmame posėdyje iš savo narių paprastąja balsų dauguma kadencijos laikotarpiui renka Tarybos pirmininką ir pirmininko pavaduotoją.
12. Pirmininkas ir jo pavaduotojas gali būti atšauktas, jeigu už tai balsuoja ne mažiau kaip pusė visų Tarybos narių.
13. Tarybos pirmininko siūlymu, nepasibaigus kadencijai, tarybos sudėtis gali būti keičiama, kai Tarybos narys:
14. Nauji Tarybos nariai skiriami juos delegavusios institucijos teikimu iki Tarybos kadencijos pabaigos.
15. Tarybos pirmininkas:
17. Tarybos pirmininkui organizuoti darbą padeda Departamento direktoriaus paskirtas sekretorius, kuris nėra Tarybos narys.
18. Tarybos sekretorius:
18.4. protokoluoja Tarybos posėdžius, fiksuoja garso įrašymo priemonėmis posėdžių eigą, skelbia Tarybos posėdžių protokolus Departamento internetinėje svetainėje;
19. Taryba turi teisę:
19.1. į posėdžius kviestis atitinkamos srities specialistus, prireikus – Dailės vertybių, nekilnojamojo kultūros paveldo objektų savininkus ar valdytojus, tyrimo, konservavimo ir restauravimo darbų užsakovus, architektus, darbų rangovus, subrangovus ir kitus asmenis, dalyvaujančius tyrimo, konservavimo ir restauravimo darbų procese;
19.2. apžiūrėti Dailės vertybes, tikrinti restauratoriaus parengtą darbų metodiką, tyrimo, konservavimo ir restauravimo darbų žurnalą, vykdomų tyrimo, konservavimo ir restauravimo darbų procesą, kokybę ir sąlygų laikymąsi, esant reikalui apie tai informuoti Kultūros ministeriją ir (ar) Departamentą;
19.3. gauti iš Kultūros ministerijos, Departamento ir jo struktūrinių padalinių, muziejų, bibliotekų, archyvų, juridinių bei fizinių asmenų informaciją, reikalingą Nuostatų 6 punkte nurodytoms Tarybos funkcijoms vykdyti;
20. Tarybos narių pareigos:
20.3. veikti sąžiningai, nešališkai, vengti interesų konflikto ir, esant interesų konflikto grėsmei, nedelsdami informuoti apie tai Tarybos pirmininką ir nusišalinti nuo sprendimų rengimo, svarstymo, priėmimo ar kitokio poveikio sprendimams, kurie sukelia interesų konfliktą;
IV SKYRIUS
TARYBOS DARBO ORGANIZAVIMAS
21. Pagrindinė Tarybos darbo forma – posėdžiai. Taryba gali rengti ir išvažiuojamuosius posėdžius. Tarybos posėdžiai rengiami Kultūros ministerijos, Departamento direktoriaus, Tarybos pirmininko ar ne mažiau kaip vieno trečdalio Tarybos narių iniciatyva.
22. Tarybos nariai privalo dalyvauti Tarybos posėdžiuose. Apie nedalyvavimą Tarybos posėdyje dėl pateisinamos priežasties ar galimą interesų konfliktą Tarybos nariai privalo iš anksto informuoti Tarybos pirmininką.
23. Svarstant klausimus, susijusius su konkrečiomis Dailės vertybėmis, Tarybos išvažiuojamuosiuose posėdžiuose ir konkrečių Dailės vertybių tyrimo, konservavimo ir restauravimo darbų priėmimo metu būtinas restauratorių, tiriančių ir konservuojančių bei restauruojančių šias konkrečias dailės vertybes, dalyvavimas.
24. Tarybos posėdžiai yra teisėti, jei juose dalyvauja ne mažiau kaip pusė Tarybos narių. Sprendimai priimami, kai už juos balsuoja daugiau nei pusė posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia posėdžiui pirmininkaujančio asmens balsas.
25. Jeigu dėl Tarybos posėdžio metu priimto sprendimo Tarybos narys (nariai) pareiškia atskirąją nuomonę, ji įrašoma posėdžio protokole.
26. Viešųjų interesų viršenybės užtikrinimui, nešališkam, sąžiningam ir tinkamam pareigų atlikimui Tarybos narys negali dalyvauti svarstant ar priimant Tarybos sprendimus arba kitaip paveikti Tarybos sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą, jeigu jis yra asmeniškai ar darbiniais santykiais suinteresuotas Tarybos sprendimo rezultatais bei priimtas sprendimas gali turėti jam ar jo šeimos nariams materialinę, asmeninę ar kitokią naudą. Paaiškėjus tokioms aplinkybėms, jis privalo apie tai raštu informuoti Tarybos pirmininką arba Tarybos pirmininko pavaduotoją, jei Tarybos narys eina Tarybos pirmininko pareigas, ir Tarybos narius bei kitus asmenis, kurie kartu dalyvauja svarstant ar priimant sprendimą, apie esamą interesų konfliktą, pareikšti apie nusišalinimą ir jokia forma nedalyvauti toliau svarstant ar priimant sprendimą. Jeigu Tarybos narys nenusišalina svarstant ar priimant Tarybos sprendimus, kurie gali sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą, numatytą Nešališkumo deklaracijoje, Tarybos pirmininko ar jį pavaduojančio Tarybos pirmininko pavaduotojo siūlymu ir tam pritariant ne mažiau kaip dviem trečdaliams Tarybos posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių, tarybos narys gali būti nušalintas nuo tokių klausimų svarstymo ir sprendimų priėmimo. Apie Tarybos nario pareikštą nusišalinimą arba Tarybos priimtą sprendimą nušalinti Tarybos narį nurodoma Tarybos posėdžio protokole.
V SKYRIUS
TARYBOS SPRENDIMŲ ĮFORMINIMAS
28. Tarybos sprendimai įforminami posėdžio protokolu, kurį pasirašo Tarybos pirmininkas ir sekretorius. Protokole nurodoma protokolo surašymo data, registracijos numeris ir vieta, posėdžio data, dalyviai, svarstyti klausimai, pasisakiusiųjų vardai ir pavardės, pasisakymų turinys ir priimti sprendimai. Prie protokolo pridedami visi svarstyti dokumentai, o taip pat, jeigu buvo pateikti, Tarybos nario pasiūlymai bei pastabos dėl protokolo turinio ar priimto sprendimo.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
31. Tarybos narių paslaugos apmokamos vadovaujantis Įstatymų pagrindais sudarytų komisijų pirmininkų, jų pavaduotojų ir narių atlygio mokėjimo tvarkos aprašu, patvirtintu kultūros ministro 2019 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. ĮV-459 „Dėl įstatymų pagrindais sudarytų komisijų pirmininkų, jų pavaduotojų ir narių atlygio mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
Restauravimo tarybos nuostatų priedas
(Nešališkumo deklaracijos forma)
__________________________________________________________
(Restauravimo tarybos nario vardas ir pavardė)
NEŠALIŠKUMO DEKLARACIJA
20__ m. _____________ d.
_____________
(sudarymo vieta)
1. Būdamas Restauravimo tarybos nariu (toliau – narys), pasižadu:
1.1. Objektyviai, be išankstinio nusistatymo, nešališkai, vadovaudamasis lygiateisiškumo, nediskriminavimo, skaidrumo, atsakomybės už priimtus sprendimus, nesavanaudiškumo ir teisingumo principais, atlikti nario pareigas.
1.2. Prieš klausimo svarstymą ar, jei interesų konflikto situacija išaiškėja svarstant klausimą, prieš sprendimo priėmimą informuoti posėdžio pirmininką ir nusišalinti nuo klausimo svarstymo ir atitinkamo sprendimo priėmimo, paaiškėjus bent vienai iš šių aplinkybių:
1.2.1. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas susijęs su mano asmeniniu turtiniu ar neturtiniu suinteresuotumu;
1.2.2. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas susijęs su asmeniu, kurį su manimi sieja santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiai*, arba svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas susijęs su šių asmenų asmeniniu turtiniu ar neturtiniu suinteresuotumu;
1.2.3. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas susijęs su juridiniu asmeniu, kurio valdymo organų narys esu, arba yra asmuo, susijęs su manimi santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais;
1.2.4. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas susijęs su juridiniu asmeniu, kuriame turiu arba asmuo, susijęs su manimi santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais, turi įstatinio kapitalo dalį arba turtinį įnašą, nurodytą Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatyme;
1.2.5. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas susijęs su fiziniu ar juridiniu asmeniu, iš kurio gaunu arba asmuo, susijęs su manimi santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais, gauna bet kokios rūšies pajamų;
1.2.6. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas susijęs su fiziniu ar juridiniu asmeniu, kuriam teikiu arba asmuo, susijęs su manimi santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais, teikia bet kokias atlygintinas ar neatlygintinas konsultavimo, tarpininkavimo ar kitas paslaugas;
2. Patvirtinu, kad man yra žinoma, kad paaiškėjus šios deklaracijos 1.2 punkte nurodytoms aplinkybėms, privalau apie tai informuoti posėdžio dalyvius ir nusišalinti nuo klausimo svarstymo ir sprendimo priėmimo, t. y. šio klausimo svarstymo ir balsavimo metu išeiti iš Restauravimo tarybos posėdžio patalpos.
____________________ ___________________________
(parašas) (vardas, pavardė)
* Sutuoktinis, seneliai, tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), jų sutuoktiniai, vaikaičiai, broliai, seserys ir jų vaikai, taip pat sutuoktinio tėvai, broliai, seserys ir jų vaikai.