LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO IR PASAULIO LIETUVIŲ BENDRUOMENĖS KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2017 m. gruodžio 7 d. Nr. XIII-867

Vilnius

 

 

 

 

Lietuvos Respublikos Seimas nutaria:

1 straipsnis.

Patvirtinti Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos nuostatus (pridedama).

 

2 straipsnis.

Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Seimo 2007 m. balandžio 19 d. nutarimą Nr. X-1103 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos nuostatų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Seimo Pirmininkas                                                                                              Viktoras Pranckietis

 


 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Seimo

2017 m. gruodžio 7 d.

nutarimu Nr. XIII-867

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO IR PASAULIO LIETUVIŲ BENDRUOMENĖS KOMISIJOS NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija (toliau – Komisija) – nuolatinė Lietuvos Respublikos Seimo komisija, sudaroma Seimo kadencijos laikotarpiui.

2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos Seimo statutu, Lietuvių Charta, Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais ir šiais nuostatais.

3. Komisijos veikla finansuojama iš Seimui skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų. Komisijai skiriamas lėšas tvirtina Seimo valdyba.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS TIKSLAI IR FUNKCIJOS

 

4. Pagrindiniai Komisijos tikslai – puoselėti Lietuvoje ir užsienio valstybėse gyvenančių lietuvių bendradarbiavimą, rūpintis abipuse pagalba ir parama, keistis mokslo, kultūros ir kita informacija, Seimui ir kitoms valstybės institucijoms teikti rekomendacijas dėl Lietuvos valstybingumo stiprinimo ir demokratinių vertybių puoselėjimo, skatinti užsienyje gyvenančius lietuvius grįžti gyventi į Lietuvą ir teikti rekomendacijas dėl sąlygų tam sudarymo.

5. Komisijos veiklos kryptys:

5.1. užsienio valstybėse gyvenančių lietuvių įtraukimo į Lietuvos gyvenimą didinimas;

5.2. Lietuvos Respublikos pilietybės ir lietuviškos tapatybės išsaugojimas, lietuvybės stiprinimas;

5.3. Pasaulio lietuvių bendruomenės, kitų užsienio lietuvių bendruomenių, jų ryšių su Lietuva plėtojimas, bendradarbiavimo ekonomikos, kultūros, švietimo ir mokslo, sveikatos ir socialinės politikos bei kitose srityse stiprinimas;

5.4. grįžtančių gyventi į Lietuvą lietuvių teisių ir socialinių garantijų užtikrinimas, jų verslumo ir užimtumo skatinimas, valstybės pagalbos ir paramos jiems integruojantis Lietuvoje stiprinimas;

5.5. valstybės pagalbos Lietuvos Respublikos piliečiams ir jų teisių gynimo užsienyje tobulinimas;

5.6. Lietuvos valstybės informacinio saugumo stiprinimas;

5.7. valstybingumo, pilietiškumo, tautiškumo, patriotiškumo stiprinimas.

6. Komisija atlieka šias funkcijas:

6.1. teikia Seimui ir Lietuvos Respublikos Vyriausybei rekomendacijas dėl ryšių su Pasaulio lietuvių bendruomene ir kitomis užsienio lietuvių bendruomenėmis plėtojimo, Lietuvos valstybingumo, tautiškumo, patriotiškumo stiprinimo, demokratinių tradicijų, mokslo ir kultūros puoselėjimo bei kitais su Komisijos veiklos kryptimis susijusiais klausimais;

6.2. dalyvauja svarstant įstatymų ir kitų teisės aktų, susijusių su Komisijos veiklos kryptimis, projektus;

6.3. rūpinasi programų, susijusių su Komisijos veiklos kryptimis, finansavimo užtikrinimu, šiuo tikslu teikia rekomendacijas dėl ilgalaikių valstybės ir kitų strateginių programų;

6.4. vykdo „Globalios Lietuvos“ kūrimo programos įgyvendinimo priežiūrą ir kontrolę;

6.5. išklauso valstybės ir savivaldybių institucijų informaciją ir pranešimus, kaip vykdomi Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti norminiai teisės aktai, susiję su Komisijos veiklos kryptimis;

6.6. organizuoja seminarus, konferencijas su Komisijos veiklos kryptimis susijusiais klausimais, aktyviai dalyvauja kitų institucijų rengiamuose tokio pobūdžio renginiuose;

6.7. skatina Lietuvos Respublikos tarptautinį bendradarbiavimą su kitomis valstybėmis ir tarptautinėmis organizacijomis užsienyje gyvenantiems lietuviams ir jų bendruomenėms aktualiais klausimais;

6.8. plečia ir stiprina Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių bendruomenių tarpusavio ryšius ir bendradarbiavimą.

 

Iii SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMAS

 

7. Komisija sudaroma Seimo nutarimu. Komisiją sudaro:

7.1. dešimt Seimo narių pagal proporcinio Seimo frakcijų atstovavimo principą. Komisijoje turi būti atstovaujamos visos Seimo frakcijos;

7.2. dešimt Pasaulio lietuvių bendruomenės (toliau – PLB) valdybos išrinktų atstovų iš užsienio lietuvių bendruomenių deleguotų kandidatų.

8. Seimo frakcijos, atsižvelgdamos į savo narių pageidavimus ir jų kompetenciją, rekomenduoja į Komisiją skirti tiek savo frakcijos narių, kiek joms yra skirtų vietų. Seimo frakcijos ir PLB valdyba taip pat rekomenduoja skirti ir Komisijos narių pavaduotojus, kurie dalyvautų Komisijos posėdžiuose vietoj negalinčių dalyvauti Komisijos narių. Kai Komisijos narys nedalyvauja Komisijos posėdyje, visas jo teises įgyja tame posėdyje dalyvaujantis jo pavaduotojas.

9. PLB valdybos pirmininkas deleguotų į Komisiją PLB atstovų ir jų pavaduotojų sąrašą pateikia Seimo Pirmininkui.

10. Komisija turi du pirmininkus ir du pirmininko pavaduotojus: paprasta balsų dauguma vieną Komisijos pirmininką ir pirmininko pavaduotoją renka ne mažiau kaip pusė Komisijoje esančių Seimo narių, kitą Komisijos pirmininką ir pirmininko pavaduotoją paprasta balsų dauguma renka PLB valdybos išrinkti atstovai.

11. Komisijos pirmininkus ir pirmininko pavaduotojus tvirtina Seimas.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS PIRMININKO IR KOMISIJOS NARIŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

12. Komisijos pirmininkai tarpusavio susitarimu vadovauja Komisijos darbui. Komisijos pirmininkai:

12.1. organizuoja Komisijos darbą, pasiūlo Komisijos posėdžių darbotvarkių projektus;

12.2. vadovauja rengiant Komisijai svarstyti teikiamus klausimus;

12.3. šaukia Komisijos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

12.4. pasirašo Komisijos posėdžių protokolus ir kitus Komisijos priimtus dokumentus;

12.5. vykdo kitus Komisijos pirmininkui teisės aktų suteiktus įgaliojimus.

13. Komisijos narys turi teisę:

13.1. gauti informaciją su Komisijos veikla susijusiais klausimais;

13.2. teikti Komisijos pirmininkui pasiūlymus dėl Komisijos darbo organizavimo;

13.3. siūlyti Komisijos pirmininkui įtraukti klausimą į Komisijos posėdžio darbotvarkę;

13.4. pareikšti atskirąją nuomonę, jeigu nesutinka su Komisijos sprendimu.

14. Komisijos narys privalo:

14.1. laikyti paslaptyje duomenis ar informaciją, kurie sudaro valstybės, tarnybos, komercinę ar kitą įstatymų saugomą paslaptį;

 

14.2. vengti interesų konflikto ir nenaudoti duomenų ar informacijos, gautų atliekant savo pareigas, asmeninei arba kitų asmenų naudai.

 

V skyrius

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

15. Komisija jos kompetencijai priklausančius klausimus svarsto ir sprendimus priima posėdžiuose.

16. Komisija į posėdžių sesijas renkasi ne rečiau kaip du kartus per metus Komisijos nustatytu laiku. Ne posėdžių sesijos metu gali vykti neeiliniai Komisijos posėdžiai. Eilinius ir neeilinius Komisijos posėdžius šaukia ir jiems pirmininkauja Komisijos pirmininkai arba jų pavedimu – Komisijos pirmininko pavaduotojai.

17. Komisijos posėdis yra teisėtas, kai jame dalyvauja daugiau kaip pusė Komisijos narių.

18. Komisijos narys, kuris negali dalyvauti Komisijos posėdyje, privalo apie tai pranešti vienam iš Komisijos pirmininkų.

19. Į Komisijos posėdžius gali būti kviečiami Vyriausybės, ministerijų, kitų valstybės institucijų, visuomeninių organizacijų, PLB atstovai, ekspertai iš Lietuvos ir užsienio valstybių.

20. Komisijos posėdžiai yra atviri.

21. Kai nė vieno Komisijos pirmininko nėra arba jie negali eiti savo pareigų, Komisijos pirmininko pareigas laikinai eina Komisijos pirmininko pavaduotojai.

22. Komisija gali pavesti Komisijos sudarytoms darbo grupėms, Komisijos narių grupei ar nariui atlikti tam tikras su Komisijos veikla susijusias funkcijas.

23. Komisijos ir atskirų Seimo komitetų, Seimo komisijų kompetencijai priklausantiems klausimams svarstyti gali būti rengiami bendri posėdžiai.

24. Komisijos kompetencijai priklausantiems klausimams parengti svarstyti Komisija gali sudaryti darbo grupes. Į jas gali būti įtraukti Komisijos nariai, valstybės institucijų ir visuomeninių organizacijų atstovai, ekspertai.

25. Komisijos posėdžiai protokoluojami, daromas posėdžio garso ir vaizdo įrašas ir rengiama stenograma. Komisijos posėdžiai vyksta lietuvių kalba. Posėdžių protokolus pagal raštvedybos taisykles rašo Komisijos posėdžio sekretorius.

26. Komisijos posėdžio protokolą pasirašo Komisijos posėdžio pirmininkas ir posėdžio sekretorius.

27. Baigdama posėdį, Komisija preliminariai nustato kitų posėdžių datą ir priima sprendimą dėl jų šaukimo.

28. Komisiją aptarnauja Seimo kanceliarijos Komisijų sekretoriatas.

 

VI SKYRIUS

KOMISIJOS SPRENDIMAI

 

29. Įgyvendindama savo įgaliojimus, Komisija priima sprendimus. Jie įrašomi į Komisijos posėdžio protokolą arba įforminami atskiru dokumentu. Į posėdžio protokolą įrašyti sprendimai prireikus siunčiami kaip posėdžio protokolo išrašai.

30. Komisijos sprendimai priimami posėdyje atviru balsavimu posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių paprasta balsų dauguma. Komisijos narys Komisijos posėdžiuose turi tik vieną balsą.

31. Komisijos sprendimai prireikus siunčiami valstybės ar savivaldybių institucijoms, įstaigoms, visuomeninėms ir kitoms organizacijoms. Valstybės ar savivaldybių institucijos, įstaigos, visuomeninės ir kitos organizacijos, gavusios ir apsvarsčiusios Komisijos rekomendacijas, praneša Komisijai apie svarstymo rezultatus ar priemones, kurių imtasi.

 

VII SKYRIUS

VISUOMENĖS INFORMAVIMAS

 

32. Po kiekvieno Komisijos posėdžio gali būti parengtas pranešimas, skirtas visuomenės informavimo priemonėms. Pranešimą raštu arba žodžiu pateikia tik Komisijos pirmininkai ar jų įgalioti Komisijos nariai.