LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2003 M. SPALIO 21 D. ĮSAKYMO NR. 1V-380/V-618 „DĖL SVEIKATOS BŪKLĖS REIKALAVIMŲ sąvado patvirtinimo“ PAKEITIMO
2025 m. sausio 2 d. Nr. 1V-1/V-1
Vilnius
Pakeičiame Sveikatos būklės reikalavimų sąvadą, patvirtintą Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 21 d. įsakymu Nr. 1V-380/V-618 „Dėl Sveikatos būklės reikalavimų sąvado patvirtinimo“:
1. Pakeičiame 7.6 papunktį ir jį išdėstome taip:
„7.6. Tyčiniai susižalojimai. Problemos, susijusios su socialine aplinka. Kitos problemos, susijusios su artimiausios aplinkos asmenimis, įskaitant šeimines aplinkybes. Asmuo su fobiniais skundais, kuriam diagnozė nenustatyta. Buvęs asmeniui savęs žalojimas. |
nauji priimamieji5 |
||
Z91.5, X60–X84, Z60, Z63, Z71.1, Y87.0 – tinkamumas individualus |
Z91.5, X60–X84, Z60, Z63, Z71.1, Y87.0 – tinkamumas individualus |
Z91.5, X60–X84, Z60, Z63, Z71.1, Y87.0 – tinkamumas individualus |
|
pareigūnai |
|||
Z91.5, X60–X84, Z60, Z63, Z71.1, Y87.0 – tinkamumas individualus |
Z91.5, X60–X84, Z60, Z63, Z71.1, Y87.0 – tinkamumas individualus |
Z91.5, X60–X84, Z60, Z63, Z71.1, Y87.0 – tinkamumas individualus“ |
2. Pakeičiame 8 punktą ir jį išdėstome taip:
„8. Epilepsija. Epilepsinė būklė. Nenormalūs centrinės nervų sistemos funkcinio tyrimo duomenys. |
nauji priimamieji5 / pareigūnai |
||
tinkamumas individualus |
tinkamumas individualus |
tinkamumas individualus“ |
3. Pakeičiame priedą:
3.1. Pakeičiame 7 punktą ir jį išdėstome taip:
„7. Neuroziniai, stresiniai ir somatoforminiai sutrikimai (F40–F49). Elgesio ir emocijų sutrikimai, susiję su fiziologiniais sutrikimais ir somatiniais veiksniais (F51.0–F51.9, F53.1, F53.8, F53.9, F54.0–F54.9, F55.0–F55.9, F59. Psichologinės raidos sutrikimai (F80–F89). Elgesio ir emocijų sutrikimai, prasidedantys vaikystėje ir paauglystėje (F90–F98). Tyčiniai susižalojimai (X60–X84). Problemos, susijusios su socialine aplinka (Z60). Kitos problemos, susijusios su artimiausios aplinkos asmenimis, įskaitant šeimines aplinkybes (Z63). Asmuo su fobiniais skundais, kuriam diagnozė nenustatyta (Z71.1). Buvę asmeniui kiti psichikos ir elgesio sutrikimai (Z86.5). Buvęs asmeniui savęs žalojimas (Z91.5). Šis punktas taikomas esant Sąvado lentelės 7.1–7.6 papunkčiuose nurodytiems sutrikimams.
Naujas priimamasis, kuriam nustatytas buvęs ar esamas savęs žalojimas, nurodytas Sąvado 7.6 papunktyje, pripažįstamas netinkamu tarnybai pagal Sąvado I skiltį.
Dėl naujo priimamojo pagal Sąvado II ar III skiltį ir pareigūno, kuriam nustatytas buvęs ar esamas savęs žalojimas, nurodytas Sąvado 7.6 papunktyje, tinkamumo tarnybai sprendžiama atsižvelgiant į kitų psichikos ir elgesio sutrikimų, jei tokie buvo jam diagnozuoti, eigą, adaptacijos kokybę, asmens psichikos ir charakterio ypatumus (prireikus skiriamas psichologinis vertinimas).
Jeigu naujam priimamajam pagal Sąvado II ar III skiltį nebuvo diagnozuota kitų psichikos ir elgesio sutrikimų, dėl jo tinkamumo tarnybai sprendžiama atsižvelgiant į laikotarpį, praėjusį nuo savęs žalojimo atvejo nustatymo, kuris visais atvejais turi būti ne mažesnis kaip 5 metai.
Atsižvelgiant į sutrikimo ryškumą ir trukmę, skiriama pakartotinė ekspertizė.
Naujas priimamasis gali būti pripažįstamas tinkamu tarnybai, jei mikčiojimas (F98.5) yra nežymus (nežymus garso sulaikymas, „sunkumai“ frazės pradžioje, o kiti žodžiai tariami laisvai ar truputį sulėtintai, bet nekartojami). Ginčytinais atvejais sprendimas, kad naujas priimamasis tinkamas tarnybai, priimamas tik po logopedo išvados, kad mikčiojimas nesutrikdo ritmiško kalbėjimo. Pareigūnui sprendimas dėl netinkamumo pagal Sąvado I skiltį priimamas tik po logopedo išvados, kad mikčiojimas sutrikdo ritmišką kalbėjimą.
Pareigūnui (išskyrus lengvus, trumpalaikius sutrikimų požymius) diagnozė privalo būti patvirtinta II ar III lygio įstaigoje, teikiančioje psichikos sveikatos priežiūros paslaugas. Ginčytinais ar neaiškiais atvejais diagnozė privalo būti patvirtinta psichiatrijos stacionare.“
3.2. Pakeičiame 8 punktą ir jį išdėstome taip:
„8. Epilepsija. Epilepsinė būklė. G40–G41. Nenormalūs centrinės nervų sistemos funkcinio tyrimo duomenys. R94.0.
Apima epilepsiją, simptominę epilepsiją, epilepsinius sindromus, epilepsijos priepuolius (generalizuotus, dalinius (židininius), nepatikslintus).
Nauji priimamieji pripažįstami netinkamais tarnybai pagal visas Sąvado skiltis, jei per paskutinius 10 metų buvo nors vienas medicinos dokumentuose užregistruotas epilepsijos priepuolis arba per paskutinius 5 metus buvo vartojami vaistai nuo epilepsijos.
Nauji priimamieji ir pareigūnai, kuriems anksčiau medicinos dokumentuose buvo užregistruotas nors vienas epilepsijos priepuolis, bet per paskutinius 10 metų neturėjo medicinos dokumentuose užregistruoto epilepsijos priepuolio ir per paskutinius 10 metų nevartojo vaistų nuo epilepsijos, pripažįstami tinkamais tarnybai pagal visas Sąvado skiltis, jei yra atlikta elektroencefalograma be registruotų epilepsinių potencialų ir po gydytojo neurologo, dirbančio tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, konsultacijos dėl epilepsijos diagnozės atmetimo ir jei darbas neturi specifinių sąlygų, kurios neleidžia pareigūnui dirbti su epilepsija anamnezėje.
Nauji priimamieji, kuriems anksčiau medicinos dokumentuose buvo užregistruotas nors vienas epilepsijos priepuolis, bet per paskutinius 10 metų neturėjo medicinos dokumentuose užregistruoto epilepsijos priepuolio ir per paskutinius 5 metus nevartojo vaistų nuo epilepsijos, pripažįstami tinkamais tarnybai pagal Sąvado II ar III skiltį, jei yra atlikta elektroencefalograma be registruotų epilepsinių potencialų ir po gydytojo neurologo, dirbančio tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, konsultacijos dėl epilepsijos diagnozės atmetimo.
Pareigūnai po įtarto pirmojo, ankščiau nediagnozuoto, epilepsijos priepuolio yra tiriami ir tinkamumas tolesnei tarnybai nustatomas po gydytojo neurologo, dirbančio tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, konsultacijos. Pareigūnai, nustačius naują epilepsijos diagnozę, yra netinkami tolesnei tarnybai pagal Sąvado I ir II skiltis, tačiau gali būti tinkami tarnybai pagal Sąvado III skiltį, jeigu nustatomas reikalavimas pakartoti specializuotąją medicininę ekspertizę CMEK po 1 metų.
Pareigūnai, dirbantys pagal Sąvado III skiltį, gali būti pripažįstami tinkami tarnybai esant retiems epilepsijos priepuoliams (1 priepuolis rečiau nei per 3 metus), jei nenustatoma charakteringų asmenybės pažeidimo požymių ir jei darbas neturi specifinių sąlygų, kurios neleidžia pareigūnui dirbti su epilepsija anamnezėje. Šis punktas taikomas ir simptominės epilepsijos atvejais, kai priepuolius išprovokuoja alkoholio, narkotinių, psichotropinių ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas, nemiga ar stresas.
Elektroencefalogramoje užregistravus epilepsijos potencialus, ekspertinis sprendimas priimamas po gydytojo neurologo, dirbančio tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, konsultacijos.
Elektroencefalogramoje pakartotinai užregistravus tipinius epilepsinius potencialus, nauji priimamieji pripažįstami netinkamais tarnybai. Naujiems priimamiesiems elektroencefalogramoje užregistravus pirmą kartą epilepsinius potencialus, būtina gydytojo neurologo, dirbančio tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, konsultacija.“