Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL ASMENŲ, VYKSTANČIŲ Į UŽSIENIO LIETUVIŲ ORGANIZACIJAS AR BENDRUOMENES VYKDYTI KULTŪRINĘ VEIKLĄ, RĖMIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2020 m. gegužės 6 d. Nr. 454

Vilnius

 

Įgyvendindama „Globalios Lietuvos“ – užsienio lietuvių įsitraukimo į valstybės gyvenimą – kūrimo 2012–2020 metų programos įgyvendinimo tarpinstitucinio veiklos plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. spalio 19 d. nutarimu Nr. 1219 „Dėl „Globalios Lietuvos“ – užsienio lietuvių įsitraukimo į valstybės gyvenimą – kūrimo 2012–2020 metų programos įgyvendinimo tarpinstitucinio veiklos plano patvirtinimo“, 1 priedo 1.1.3 papunktį ir siekdama skatinti asmenis vykti į užsienio lietuvių organizacijas ar bendruomenes vykdyti kultūrinę veiklą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti asmenų, vykstančių į užsienio lietuvių organizacijas ar bendruomenes vykdyti kultūrinę veiklą, rėmimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatyti, kad teises ir pareigas, atsirandančias iš iki šio nutarimo įsigaliojimo dienos su kultūros ir meno darbuotojais sudarytų išvykimo į užsienio valstybes dirbti lietuvių kultūros įstaigose ir lietuvių bendruomenėse sutarčių, iš Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos iki 2020 m. birželio 30 d. dienos perima Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

3. Šio nutarimo 1 punktas įsigalioja 2020 m. liepos 1 d.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Kultūros ministras                                                                           Mindaugas Kvietkauskas

 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2020 m. gegužės 6 d. nutarimu Nr. 454

 

 

ASMENŲ, VYKSTANČIŲ Į UŽSIENIO LIETUVIŲ ORGANIZACIJAS AR BENDRUOMENES VYKDYTI KULTŪRINĘ VEIKLĄ, RĖMIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1. Asmenų, vykstančių į užsienio lietuvių organizacijas ar bendruomenes vykdyti kultūrinę veiklą, rėmimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja asmenų, vykstančių į užsienio lietuvių organizacijas ar bendruomenes (toliau – vykdytojai) vykdyti kultūrinę veiklą, konkurso (toliau – vykdytojų konkursas) organizavimo ir vykdymo tvarką, kultūrinės veiklos rėmimo sutarčių (toliau – rėmimo sutartis) sudarymą ir pratęsimą, išmokų už kultūrinės veiklos vykdymą (toliau – išmokos) dydžius ir apmokėjimą, kompensuojamų išlaidų nustatymą ir apmokėjimą, vykdytojų atsiskaitymą už kultūrinę veiklą ir gautą finansavimą.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Kultūrinė veikla – veikla, apimanti etninės kultūros puoselėjimą, mėgėjų meno vystymą, meninių programų kūrimą, edukacinę, pramoginę veiklą, profesionalaus meno sklaidą, bendruomenės kultūrinių poreikių tenkinimą ir kita veikla, atitinkanti šiame apraše nurodytus finansavimo tikslus.

2.2. Kitos šiame apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos yra apibrėžtos „Globalios Lietuvos“ – užsienio lietuvių įsitraukimo į valstybės gyvenimą – kūrimo 2012‑2020 metų programoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. kovo 30 d. nutarimu Nr. 389 „Dėl „Globalios Lietuvos“ – užsienio lietuvių įsitraukimo į valstybės gyvenimą – kūrimo 2012–2020 metų programos patvirtinimo“.

3. Vykdytojų kultūrinės veiklos finansavimo tikslai:

3.1. padėti užsienio lietuviams išsaugoti nematerialųjį kultūros paveldą ir tapatybę;

3.2. remti nematerialaus kultūros paveldo ir Lietuvos kultūros sklaidą užsienyje – sudaryti sąlygas kultūrinio paveldo pažinimui, kultūrinei saviraiškai lietuvių kalba;

3.3. padėti užsienio lietuviams integruotis į Lietuvos kultūrinius procesus.

4Vykdytojų kultūrinė veikla remiama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų, skirtų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai (toliau – Ministerija).

5. Vykdytojų konkursą organizuoja, rėmimo sutartis sudaro, keičia ir pratęsia, lėšų vykdytojų kultūrinei veiklai remti išmokėjimą administruoja ir kitas apraše nustatytas funkcijas vykdo kultūros ministro įgaliota institucija (toliau – administruojanti institucija).

 

II SKYRIUS

VYKDYTOJŲ KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS, RĖMIMO SUTARČIŲ SUDARYMAS

 

6. Užsienio lietuvių organizacija ar bendruomenė (toliau – priimanti įstaiga), siekianti, kad joje kultūrinę veiklą vykdytų vykdytojas, administruojančiai institucijai pateikia prašymą, kuriame nurodo motyvus, kodėl priimančiai įstaigai būtina vykdytojo kultūrinė veikla, pageidaujamą vykdytojo kultūrinės veiklos pobūdį, vykdytojo kultūrinės veiklos apimtis valandomis, pageidaujamus kvalifikacijos reikalavimus vykdytojui, aprūpinimo gyvenamosiomis patalpomis sąlygas ir kitas aplinkybes, susijusias su kultūrinės veiklos vykdymu.

7. Administruojanti institucija, įvertinusi priimančios įstaigos prašyme išdėstytus motyvus, teikia siūlymą Ministerijai. Ministerija, įvertinusi administruojančios institucijos siūlymą, vykdytojų poreikį bei tam tikslui skiriamą finansavimą, per 14 darbo dienų priima sprendimą dėl priimančios įstaigos prašymo. Ministerijai priėmus sprendimą tenkinti prašymą, administruojanti institucija ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo skelbia vykdytojų konkursą. Ministerijai priėmus sprendimą netenkinti gauto prašymo, administruojanti institucija apie tai raštu ar elektroniniu paštu informuoja priimančią įstaigą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas.

8. Skelbimas dėl konkurso vykdymo (toliau – skelbimas) skelbiamas administruojančios institucijos interneto svetainėje.

9. Skelbime nurodoma:

9.1. priimančios įstaigos pavadinimas ir užsienio valstybė, kurioje ji yra;

9.2. vykdytojo kultūrinės veiklos pobūdis;

9.3. numatomų taikyti išmokų dydis;

9.4. reikalavimai vykdytojo išsilavinimui ir (arba) kvalifikacijai;

9.5. minimali vykdytojo darbo patirtis kultūros srityje;

9.6. dokumentai, kuriuos reikia pateikti;

9.7. prašymo ir dokumentų pateikimo terminai, kurie negali būti trumpesni nei 20 darbo dienų;

9.8. kiti reikalavimai, susiję su vykdytojų konkurso organizavimu.

10. Asmuo, norintis dalyvauti vykdytojų konkurse (toliau – pretendentas), atvykęs į administruojančią instituciją arba paštu ar elektroniniu paštu administruojančiai institucijai pateikia:

10.1. prašymą, kuriame nurodomi dalyvavimo motyvai;

10.2. gyvenimo aprašymą;

10.3. kultūrinės veiklos programą, kurioje būtų apibrėžti kultūrinės veiklos tikslai, turinys bei numatomi šios veiklos rezultatai;

10.4. asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją;

10.5. išsilavinimą ir (arba) kvalifikaciją patvirtinančio dokumento kopiją;

10.6. darbo kultūros srityje patirtį įrodančių dokumentų kopijas;

10.7. kitų dokumentų, nurodytų skelbime, kopijas.

11. Prašymai, pateikti po skelbime nurodyto termino, nenagrinėjami ir apie tai per 3 darbo dienas nuo dokumentų gavimo raštu informuojami juos pateikę pretendentai.

12. Administruojanti institucija ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo skelbime nurodyto termino pabaigos įvertina gautus prašymus ir kartu su juo pateiktus dokumentus. Iškilus pagrįstų abejonių dėl pretendento pateiktos informacijos tikrumo, administruojanti institucija gali paprašyti pateikti papildomus dokumentus.

13. Jeigu administruojanti institucija nustato, kad pretendentas nepateikė visų skelbime nurodytų dokumentų, apie tai jis yra nedelsiant informuojamas, nustatant ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų papildomą terminą trūkstamiems dokumentams pateikti. Pretendentui per papildomą terminą nepateikus trūkstamų dokumentų, jam dalyvauti vykdytojų konkurse neleidžiama ir apie tai jis yra informuojamas raštu iki vykdytojų konkurso dienos.

14. Jeigu pretendentas jau yra vykdęs kultūrinę veiklą pagal šio aprašo pagrindu sudarytą rėmimo sutartį su administruojančia institucija ir sutartis Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse ar rėmimo sutartyje nustatytais pagrindais buvo nutraukta dėl jo padaryto esminio sutarties pažeidimo, jam neleidžiama dalyvauti vykdytojų konkurse ir apie tai jis yra informuojamas raštu iki vykdytojų konkurso dienos.

15. Vykdytojų konkursas turi būti surengtas ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo skelbime nurodyto termino pabaigos. Į šį konkursą kviečiami pretendentai, kurie pateikė visus reikiamus dokumentus ir atitinka skelbime nurodytus reikalavimus. Dalyvaujantys konkurse pretendentai turi pateikti galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Administruojanti institucija apie vykdytojų konkurso datą, vietą ir laiką pretendentus paštu ar elektroniniu paštu informuoja ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki šio konkurso dienos.

16. Vykdytojų konkursą vykdo administruojančios institucijos vadovo sudaryta konkurso pretendentų vertinimo ir prašymų nagrinėjimo komisija (toliau – Komisija), veikianti pagal administruojančios institucijos patvirtintus Komisijos nuostatus.

17. Vykdytojų konkursas susideda iš pretendentų vertinimo pagal šio aprašo 18 punkte nustatytus kriterijus ir pokalbio žodžiu. Pokalbio žodžiu metu pretendentams užduodami vienodi ar lygiaverčiai klausimai su galimybe duoti tikslinamuosius klausimus ar pateikiami pagrindiniai klausimai su galimybe užduoti papildomus klausimus.

18. Vykdytojo atrankos kriterijai:

18.1. kultūrinės veiklos programos išsamumas ir pagrįstumas;

18.2. patirtis kultūros srityje;

18.3. profesinės kompetencijos vykdytojo kultūrinei veiklai vykdyti.

19. Komisijos nariai individualiai vertina vykdytojų konkurse dalyvaujančius pretendentus balais nuo 1 iki 10. Pretendento surinkti balai suskaičiuojami taip: pretendentui paskirti balai sudedami ir padalijami iš dalyvavusių komisijos narių skaičiaus. Laimėtoju skelbiamas pretendentas, surinkęs daugiausia balų. Jeigu nė vienas pretendentas nesurenka daugiau kaip 6 balų, laikoma, kad vykdytojas nėra atrinktas.

20. Dalyvavę vykdytojų konkurse pretendentai gali apskųsti Komisijos sprendimą ir (ar) vykdytojų konkurso procedūros pažeidimus kultūros ministrui per 3 darbo dienas po konkurso raštu pateikę skundą. Skundas išnagrinėjamas per 20 darbo dienų nuo jo pateikimo.

21. Ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Komisijos sprendimo apskundimo termino pabaigos arba aprašo 20 punkte nurodyto skundo išnagrinėjimo, administruojanti institucija su laimėtoju sudaro rėmimo sutartį pagal kultūros ministro patvirtintą rėmimo sutarties formą. Rėmimo sutartis sudaroma trejiems metams.

22. Apie rėmimo sutarties sudarymą raštu informuojama priimanti įstaiga.

23. Jeigu laimėtojas atsisako sudaryti sutartį, administruojanti institucija siūlo sudaryti sutartį kitam iš eilės pagal surinktų balų skaičių pretendentui, surinkusiam ne mažiau kaip 6 balus. Tokio pretendento nesant, vykdytojų konkursas skelbiamas iš naujo šio aprašo nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

IŠMOKŲ DYDŽIŲ NUSTATYMAS IR IŠMOKŲ MOKĖJIMAS,

KOMPENSUOJAMŲ IŠLAIDŲ NUSTATYMAS IR APMOKĖJIMAS

 

24. Vykdytojui mokėtinų išmokų dydį nustato Komisija, vadovaudamasi šio skyriaus nuostatomis.

25. Atsižvelgiant į vykdytojų kultūrinės veiklos pobūdį (atliekamas funkcijas), nustatomi atitinkami valandiniai išmokų dydžiai, nurodomi Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytos bazinės socialinės išmokos dydžiais (toliau – BSI):

25.1. vykdytojams, vykdantiems specialistų funkcijas – 0,09;

25.2. vykdytojams, vykdantiems meno vadovo funkcijas kolektyvuose, kurių narių skaičius yra iki 16 – 0,09;

25.3. vykdytojams, vykdantiems meno vadovo funkcijas kolektyvuose, kurių narių skaičius yra nuo 17 iki 35 – 0,11;

25.4. vykdytojams, vykdantiems meno vadovo funkcijas kolektyvuose, kurių narių skaičius yra daugiau nei 35 – 0,13;

25.5. vykdytojams, vykdantiems kultūros centrų ar kitų kultūros įstaigų ar organizacijų vadovų funkcijas – 0,13.

26. Atsižvelgiant į vykdytojų išsilavinimą, šio aprašo 25 punkte nustatytas valandinis išmokų dydis didinamas šiais dydžiais:

26.1. vykdytojams, įgijusiems aukštąjį išsilavinimą ne kultūros ir meno studijų kryptyse – 0,02;

26.2. vykdytojams, įgijusiems aukštąjį išsilavinimą kultūros ir meno studijų kryptyse ‑ 0,04.

27. Vykdytojams, vykdantiems meno vadovo funkcijas meno kolektyvuose, dalyvaujančiuose Lietuvos dainų šventėse, Lietuvos moksleivių dainų šventėse, nustatytas valandinis išmokų dydis didinamas 0,05.

28. Vykdytojams, vykstantiems dirbti į priimančiąsias įstaigas Baltarusijos Respublikoje, Lenkijos Respublikoje, Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje aprašo 25, 26, 27 punktuose nustatytas valandinis išmokų dydis yra didinamas 2 kartus, išskyrus asmenis, kuriems už vykdomą kultūrinę veiklą, kuriai buvo skelbtas konkursas, atlygis mokamas arba bus mokamas priimančioje įstaigoje.

29. Vykdytojų valandinis išmokų dydis yra indeksuojamas atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. nutarimu Nr. 1752 „Dėl asmenų, vykdančių ar vykstančių vykdyti lituanistinį švietimą užsienyje, rėmimo ir skatinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintus gyvenimo lygio vietos koeficientus.

30. Mėnesinis išmokų dydis vykdytojui apskaičiuojamas dauginant šiuos rodiklius: valandinį išmokų dydį, faktinį per mėnesį vykdytos kultūrinės veiklos valandų, neviršijančių rėmimo sutartyje nurodyto bendro teikiamų paslaugų valandų skaičiaus, skaičių, BSI dydį, gyvenimo lygio vietos koeficientą. Faktinis per mėnesį vykdytos kultūrinės veiklos valandų skaičius nustatomas pagal vykdytojo ir priimančios įstaigos surašytą kultūros ministro patvirtintos formos aktą.

31. Vykdytojams jų prašymu ir pagal pateiktus, išlaidas patvirtinančius, dokumentus kompensuojamos išlaidos, kurios negali viršyti daugiau nei 50 procentų vykdytojui rėmimo sutartyje nustatyto mėnesinio išmokų dydžio:

31.1. kelionės iš vykdytojo gyvenamosios vietos į priimančios įstaigos užsienio valstybėje vietą ir atgal visų rūšių transporto priemonėmis, įskaitant asmenines, išskyrus taksi, išlaidos;

31.2. vizos gavimo mokesčio, kelionių draudimo bei sveikatos draudimo (jeigu jo reikia vizai gauti) išlaidos.

32. Išmokos vykdytojams mokamos ir kompensuojamos išlaidos apmokamos rėmimo sutartyje nustatyta tvarka ir terminais. Jeigu asmuo nevykdė rėmimo sutartyje numatytos veiklos arba vykdė trumpesnį laiką, nei numatyta rėmimo sutartyje, jis privalo apie tai nedelsiant informuoti administruojančią instituciją, o išmokos už kultūrinę veiklą jam nemokamos arba sumokama tik jų dalis, proporcinga vykdytai veiklai.

 

IV SKYRIUS

RĖMIMO SUTARČIŲ PRATĘSIMAS

 

33. Rėmimo sutartys gali būti pratęsiamos vieną kartą ne ilgesniam kaip dvejų metų laikotarpiui. Sprendimą dėl rėmimo sutarties pratęsimo priima Komisija, įvertinusi kultūrinės veiklos vykdymo rezultatus bei tęstinumo poreikį. Bendra sutarties trukmė negali viršyti 5 metų.

34. Vykdytojas, siekiantis pratęsti rėmimo sutartį, ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki rėmimo sutarties pasibaigimo pateikia administruojančiai institucijai prašymą pratęsti rėmimo sutartį ir laikotarpio, kuriam prašoma pratęsti rėmimo sutartį, kultūrinės veiklos programą, parengtą pagal aprašo 10.3 papunktyje nurodytus reikalavimus. Kartu su prašymu turi būti pateiktas priimančios įstaigos prašymas pratęsti rėmimo sutartį.

35. Prašymus dėl rėmimo sutarties pratęsimo nagrinėja Komisija, įvertindama vykdytojo kultūrinės veiklos ataskaitas, pateiktas aprašo 37 punkto nustatyta tvarka, ir aprašo 10.3 papunktyje nurodytą kultūrinės veiklos programą. Sprendimas pratęsti rėmimo sutartį priimamas, jeigu vykdytojas yra pasiekęs visus numatytus kultūrinės veiklos rezultatus ir Komisija įvertina, jog pateikta tolesnės kultūrinės veiklos programa yra išsami ir pagrįsta.

36. Komisija sprendimą priima per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo nedalyvaujant vykdytojui. Apie priimtą sprendimą vykdytojas informuojamas raštu ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

 

v SKYRIUS

VYKDYTOJŲ ATSISKAITYMAS UŽ ĮVYKDYTĄ KULTŪRINĘ VEIKLĄ IR GAUTĄ FINANSAVIMĄ

 

37. Vykdytojai kasmet ne vėliau kaip iki gruodžio 15 d. ir ne vėliau kaip 10 dienų iki rėmimo sutarties galiojimo termino pabaigos administruojančiai institucijai turi pateikti savo kultūrinės veiklos ataskaitą, kurioje nurodomas kultūrinės veiklos programoje numatytų kultūrinės veiklos rezultatų įgyvendinimas. Ataskaitą tvirtina administruojančios institucijos vadovas.

38. Administruojanti institucija turi teisę reikalauti, kad vykdytojai pateiktų papildomą informaciją ir dokumentus, įrodančius gautos išmokos ir aprašo 31 punkte nurodytų išlaidų pagrįstumą.

39. Administruojanti institucija turi teisę tikrinti vykdytojo kultūrinę veiklą visą rėmimo sutarties galiojimo laiką.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

40. Administruojanti institucija asmens duomenis tvarko laikydamasi 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose asmens duomenų tvarkymą ir apsaugą, nustatytų asmens duomenų tvarkymo reikalavimų, o gauti dokumentai saugomi Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatyta tvarka ir terminais.

 

______________________